A

پرستار سالمند در منزل | خدمات نگهداری از سالمند در تهران

پرستار سالمند، مسئله‌ای است که در جامعه امروز باید به آن توجه زیادی شود. همه روزی مادربزرگ پدربزرگ‌هایی می‌شویم که می‌خواهیم تنهایی‌مان را با دیدن عزیزان‌مان پر کنیم. از طرفی؛ با افزایش سن، بدن فرد دیگر مانند دوران جوانی نیست. دیگر به تنهایی نمی‌توان کارهای روزمره را انجام داد. در دوران سالمندی؛ بدن بسیاری از ویتامین‌ها و پروتئین‌های موردنیازش را تامین نمی‌کند و بدن از لحاظ جسمی ضعیف می‌شود از این رو سالمندان عزیز در این دوران برای مراقبت بیشتر نیاز به فردی قابل اطمینان دارند که در انجام کارها به او کمک کند. بسیاری از سالمندان ترجیح می‌دهند در این دوران از یک پرستار کمک بگیرند. اما نکته مهم اسن است که درخواست خود را برای پرستار سالمند از یک مرکز معتبر و قابل اطمینان انجام دهید. ما در زیمد بهترین پرستاران را برای شما در نظر گرفته‌ایم.

مزایای حضور پرستار سالمند

پرستار سالمند به چه کسی می‌گویند؟

پرستار سالمند در واقع مسئولیت نگهداری و مراقبت از سالمندان را بر عهده دارد. پرستار سالمند با پرستارهای معمولی بیمارستان تفاوت‌‌های زیادی دارد. پرستار سالمند دوره‌های تخصصی مختلفی را برای نگهداری از سالمندان می‌گذراند، به صورتی که به راحتی می‌تواند نیاز مراقبتی و درمانی سالمندان را تشخیص دهد.
چه زمانی نیاز به پرستار سالمند داریم؟

پرستار سالمند فردی است که باید از سالمندان در زمان‌های مشخص نگهداری و مراقبت کند. زمانی پیش می‌آید که خانواده فرد سالمند به دلایل مختلف، شرایط مناسب جهت نگهداری سالمند را ندارند. در این زمان راه‌حل چیست؟ پرستار سالمند در این زمان بهترین کمک‌کننده است چرا که دلسوزانه و با حوصله کافی فرد سالمند را در انجام امور یاری می‌کند. برای مثال؛ نگهداری از سالمند ناشنوا به راحتی توسط پرستار سالمند انجام خواهد شد.

اینکه چه زمانی سالمند، به پرستار نیاز دارد یا پرستار باید چه اقداماتی را برای فرد سالمند انجام دهد، بستگی به توانایی سالمند دارد. هرچه توانایی سالمند در انجام فعالیت‌های روزمره‌اش بیشتر باشد کمتر به مراقبت و پرستاری نیاز دارد. اما درصورتی که سالمند توانایی انجام فعالیت‌های روزانه خود را نداشته باشد باید پرستار، به صورت شبانه‌روزی در کنارش باشد. قابل اطمینان بودن پرستار از مهمترین موارد است.

 

وظایف پرستار سالمند چیست؟

پرستار سالمند (elderly nurse)  مراقب و نگهدار سالمند است. اما این پرستار چه وظایفی دارد؟ انجام چه کارهایی در حیطه وظایف اوست؟ از پرستار سالمند باید چه توقعاتی داشته باشیم؟ در این بخش درباره وظایف سالمند توضیحات لازم را خواهیم داد. بعضی از سالمندان به قدری ناتوان می‌شوند که دیگر قادر نیستند فعالیت‌های شخصی و کوچکترین امور مربوط به منزل را انجام دهند. در این حالت پرستار سالمندان علاوه بر نگهداری از فرد سالمند و انجام فعالیت‌های روزمره او، امور مربوط به من منزل(تمیز کردن روزانه منزل، شستشوی لباس‌ها، تهیه شام و وعده‌های غذایی و..) را هم انجام می‌دهد.

پرستاری سالمند

خدمات پرستاری در منزل

 • ثبت علائم حیاتی و روزانه سالمند
 • نظارت بر مصرف داروها در زمان تعیین شده
 • شست‌وشو و پانسمان زخم‌ها
 • آموزش نحوه صحیح و اصولی مراقبت از سالمندان به خانواده او
 • ارائه راهکارها و پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت جسمی سالمند در منزل
 • ارتباط پرستار سالمند با پزشک، مشاور سلامت یا مددکار سالمند
 • تشویق سالمند به همکاری
 • کنترل علائمی که می‌تواند منجر به بدحال و وخامت حال سالمند شود
 • ارزیابی اولیه و تعیین برنامه مراقبت از او

خدمات مراقبتی پرستار سالمند در منزل

 • همراهی کردن او در پیاده‌روی و ورزش صبحگاهی
 • بازی کردن
 • پرکردن اوقات فراغت سالمند

خدمات بهداشتی فرد پرستار سالمند در منزل

 • کمک به دوش گرفتن و حمام کردن فرد سالمند
 • آراستن فرد سالمند از لحاظ ظاهری(آرایش و پیرایش مو، آراستگی پوشش)
 • کمک به بهداشت دهان و دندان فرد سالمند
 • شست‌وشوی روتختی و لباس‌های سالمند
 • انجام امور نظافتی منزل فرد سالمند
 • تعویض لباس سالمند

پرستار سالمندان

تعرفه خدمات پرستاری برای سالمندان سال ۱۴۰۱

در جدول زیر تمام تعرفه‌های نگهداری و پرستاری از افراد سالمند را با توجه به پایه حقوق در سال ۱۴۰۱ عنوان کرده‌ایم:

ساعت کاری جنسیت سالمند وضعیت فرد سالمند خدمات مورد نیاز تعرفه پرستاری
۸ ساعت کار در روز سالمند خانم سالم و سلامت نگهداری و پرستاری از سالمند، آشپزی و امور منزل ۱.۶۰۰.۰۰۰ الی ۱.۸۰۰.۰۰۰
۸ ساعت کار در روز سالمند خانم کمک به تحرک – پوشکی یا لگنی انجام آشپزی و امور منزل سالمند، تعویض پوشک و یا گذاشتن لگن ۱.۹۰۰.۰۰۰ الی ۲.۱۰۰.۰۰۰
۸ ساعت کار در روز سالمند آقا سالم و سلامت نگهداری و پرستاری از سالمند، آشپزی و امور منزل ۱.۸۰۰.۰۰۰ الی ۱.۹۰۰.۰۰۰
۸ ساعت کار در روز سالمند آقا کمک به تحرک – پوشکی یا لگنی انجام آشپزی و امور منزل سالمند، تعویض پوشک و یا گذاشتن لگن ۲.۰۰۰.۰۰۰ الی ۲.۲۰۰.۰۰۰

هزینه پرستار سالمند در تهران

عوامل و شرایط مختلفی می‌تواند روی هزینه پرستار و هزینه نگهداری از سالمند در منزل تاثیرگذار باشد. هزینه نگهداری از سالمندان در منزل تحت تاثیر چهار عامل مهم قرار می‌گیرد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد:

۱.     زمان نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمندان در منزل شیفت‌های مختلفی دارد، هزینه نگهداری سالمندان در این شیفت‌ها کاملا متغیر است. معمولا مراکز خدماتی خارج از این شیفت‌ها نیرو اعزام نمی‌کنند.

  • پرستار سالمند ۲۴ ساعته
  • پرستار سالمند ۸ ساعت در روز
  • پرستار سالمند ۱۲ ساعت در روز
  • پرستار سالمند به صورت پاره وقت

نگهداری از سالمندان با هزینه خورد و خوراک، رفت و آمد همراه است. اگر سالمند نیاز به مراقبت روزانه داشته باشد، حقوق پرستار سالمند روزانه تمام این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. به همین دلیل است که پرستاران ساعتی و پاره‌وقت میزان درآمد بیشتری دارند.

۲.     خدمات مورد نیاز فرد سالمند

معمولا خدمات مورد نیاز فرد سالمند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • دسته اول: در این دسته سالمندانی قرار دارند که فعالیت‌های روزانه خود را نمی‌توانند انجام دهند. پرستار در انجام کارها به سالمند کمک می‌کند. به عنوان مثال ورزش صبحگاهی، پیاده‌روی، پارک رفتن، رفتن به گردش و تفریح و… از فعالیت‌هایی است که سالمند برای انجام آن نیاز به پرستار دارد.
  • دسته دوم: سالمندانی در این دسته قرار گرفتند که توانایی انجام کارهای مراقبتی خود را ندارند. این دسته از سالمندان در انجام کارهای بهداشتی، حمام کردن، لباس عوض کردن و… هم دچار مشکل هستند. در این‌حالت وظیفه پرستار انجام کارهای مراقبتی سالمند است.

۳.     نوع سرویس مورد نیاز فرد سالمند

   • همدم سالمندان
   • همدم سالمند فردی است که علاوه بر نگهداری از سالمند، انجام فعالیت‌ها روزمره سالمند، هم صحبتی و هم‌کلامی با سالمند، پرکردن اوقات فراغت سالمند، انجام فعالیت‌های شخصی و بهدشاتی سالمند از وظایف همدم است.
   • مراقبت از سالمند
    در این نوع سرویس ارائه شده به سالمند، در مرحله اول انجام فعالیت‌های روزانه و مسائل شخصی سالمند در اولویت قرار دارد. در این مورد پرستار در ازای هر وظیفه خارج از قراردادی که انجام دهد هزینه جدا می‌گیرد. هرچه میزان مراقبت و نگهداری از سالمند بیشتر شود، هزینه پرستار هم افزایش پیدا می‌کند.

۴.     محل زندگی فرد سالمند

محل زندگی فرد سالمند یکی از عوامل تاثیرگذار هزینه پرستار در ایران است. اگر پرستار شبانه ‌روزی نباشد، باید هر روز به خانه فرد سالمند برود و این عمل خود نیازمند به هزینه است. هرچه محل زندگی فرد سالمند به پرستار زیاد باشد، هزینه پرداختی به پرستار هم افزایش پیدا می‌کند. پس در حین استخدام پرستار به این نکته توجه داشته باشید.

نحوه قیمت گذاری خدمات نگهداری و مراقبت برای پرستار سالمند

معمولا هزینه نگهداری سالمند در منزل هر سال در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کنند. قیمت‌گذاری حقوق و مزایای پرستار برای مراقبت از سالمندان در منزل بر اساس چهارچوب و قواعد خاصی مشخص می‌شود.

 • حقوق نگهداری از سالمندان بر اساس هشت ساعت کار در پنج روز هفته است.
 • درصورتی که پرستار یک روز کاری را حذف کند، ۲۰ درصد از حقوق آن کسر خواهد شد.
 • درصورت نیاز به پرستار در روزهای آخر هفته(پنج‌شنبه و جمعه) حدود ۳۰۰ هزار تومان به حقوق ماهانه اضافه می‌شود.
 • به ازای هر ساعت افزایش یا کاهش ساعت کاری فرد حدود ۲۰۰ هزار تومان از حقوق ماهانه آن کسر می‌شود.

تفاوت پرستار سالمند با خانه سالمندان

تفاوت بسیاری بین پرستار سالمند و خانه سالمندان وجود دارد. از مهم‌ترین تفاوت‌های بین آن‌ها می‌توانیم به کیفیت مراقبت و نگهداری از فرد سالمند، میزان حقوق پرستار و درآمد خانه سالمندان اشاره کنیم. 

کیفیت مراقبت و نگهداری از فرد سالمند

زمانی که برای فرد سالمند یک پرستار استخدام می‌کنید، آن پرستار وظیفه‌ی نگهداری از فرد سالمند را به عهده دارد. انجام وظایف شخصی فرد سالمند، مراقبت و نگهداری از آن و… به عهده پرستار است. پرستار علاوه بر اینکه کیفیت نگهداری و مراقبت از فرد سالمند را بالا می‌برد، می‌تواند همدم مناسبی برای فرد سالمند هم باشد. بیشتر افراد سالمندی که خانه‌ی مستقل دارند ترجیح می‌دهند به جای اقامت در خانه سالمندان در منزل خود زندگی کنند. به همین منظور برای انجام مراقبت بیشتر، انجام امور منزل و … پرستار استخدام می‌کنند.
در خانه سالمندان معمولا هر پرستار مسئول مراقبت و نگهداری از دو یا سه سالمند است. به همین دلیل کیفیت مراقبت و نگهداری از آن‌ها در مقایسه با پرستار سالمند بسیار کمتر خواهد بود. 

تفاوت پرستار سالمند با خانه سالمندان

حقوق پرستار و درآمد خانه سالمندان

معمولا هزینه نگهداری از فرد سالمند در خانه سالمندان به مراتب بسیار بیشتر از استخدام یک پرستار در منزل است. البته ساعت کار پرستار هم می‌تواند میزان حقوق دریافتی آن را کم و بیش تغییر دهد. معمولا پرستارانی که ۲۴ ساعت شبانه روز در اختیار فرد سالمند هستند حقوق بالاتری نسبت به پرستارانی دارند که ۸ ساعت در طول روز کار می‌کنند.. 

راهنمایی برای نیازسنجی و نحوه استخدام پرستار سالمند

در صورت استخدام پرستار سالمند ابتدا نیازها و محدودیت‌های بیمار را شناسایی کنید. برای مثال می‌توانید لیستی از علاقه‌مندی‌ها و چیزهایی که دوست ندارد را آماده کنید. انتظارات خود را ارزیابی کنید و توصیه‌های پزشک را مرور کنید. اگر با هزینه‌های زیاد مشکل دارید، پرستار سالمند ارزان قیمت هم میتوانید انتخاب کنید.

در مرحله بعدی لازم است که پرستار، برنامه‌ها و نیازهای خود و بیمار را مشخص کند. از جمله ساعات کاری خاص، مسئولیت‌ها، نیازهای بیمار، دارو ها و چیزهای دیگر را مرور کند و چیزهایی را به کارفرما ارائه دهد؛ مثل مدارک تحصیلی، سابقه کاری و منطقه زندگی.

نحوه استخدام پرستار برای سالمندان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که قرار است مدت زمان طولانی را با سالمند شما بگذراند. به هیچ عنوان نباید پرستارانی را که مجوز وزارت بهداشت ندارند استخدام کنید. اگر برای نگهداری از افراد سالمند نیاز به پرستار دارید بهتر است، به مراکز معتبر مراجعه کنید.

نحوه استخدام پرستار سالمند

روش‌­های مختلف مراقبت از سالمندان از راه دور

افراد به دلایل مختلف ممکن است نتوانند آنطور که باید به پدر و مادر خود رسیدگی کنند و همیشه این نگرانی همراه آن‌­ها باشد که چه اتفاقی ممکن است برای والدین­شان در زمانی که آن‌ها حضور ندارند بیفتد. یکی از روش­‌هایی که می‌­توان این نگرانی را برطرف کرد و همیشه هم به سالمندان دسترسی داشت، روش مراقبت از سالمندان از راه دور است. این روش‌ها به وجود آمده­‌اند تا سطح زندگی سالمند را ارتقاء ببخشند و با افزایش مراقبت­‌های بهداشتی، کیفیت زندگی آن­‌ها را بیشتر کنند. در ذیل به چند مورد از این روش­‌ها اشاره می­‌شود که امیدواریم به بهبود سطح زندگی و افزایش انگیزه افراد مسن کمک کند.

بیشتر بخوانید

پرستار سالمند در منزل تهران

·        استفاده از تلفن برای مراقبت از سالمندان

استفاده از تلفن یکی از ابزارهای مفید برای مراقبت از سالمندان به­ شمار می‌­رود. شما می‌­توانید از طریق تلفن منزل یا تلفن همراه، با سالمندان در ارتباط باشید و حال آن­‌ها را جویا شوید. امکانات جدیدی که در گوشی­‌ها وجود دارد مثل واتساپ، اسکایپ و سایر ابزارهای موجود نیز به شما کمک می‌­کند تا به ­صورت ویدئویی با سالمند خود صحبت کنید و حال او را جویا شوید.

·        استفاده از وسایل هوشمند برای مراقبت از سالمندان

استفاده از وسایل هوشمند می­‌تواند برای نگهداری و مراقبت از سالمندان به­ کار رود. وسایل هوشمندی مثل دوربین هوشمند که هم داخل خانه و هم بیرون خانه را رصد می‌­کند و اطلاعات را به گوشی شما می­فرستد، می‌­تواند خیال شما را از امنیت سالمندتان راحت کند. قفل­ های هوشمند نیز برای افراد سالمند آلزایمری مفید است، چرا که از بیرون­ رفتن افراد جلوگیری می‌کند و در صورت خروج سالمند، پیام­‌هایی را به تلفن همراه شما ارسال کرده و شما را از وضعیت موجود آگاه می‌کند. استفاده از وسایل هوشمند در خانه، امنیت بالایی را برای سالمندتان به ­وجود می­‌آورد.
وسایلی نظیر حسگر تشخیص دود و آتش‌­سوزی، حسگرهای دما، سیستم هوشمند روشنایی، آشپزخانه هوشمند و سایر وسایل هوشمند، برای مراقبت از سالمندان به کمک شما می‌­آیند و شما در هر لحظه می­توانید اطلاعات دقیق و لازم را از تحلیل‌­های این وسایل هوشمند روی گوشی خود داشته باشید. درباره هوشمندسازی خانه برای سالمندان، بیشتر بدانید.

·        دستبند یا مچ­‌بندهای پزشکی برای مراقبت از سالمندان

دستبند یا مچ‌بندهای پزشکی برای مراقبت طیف وسیعی از افراد، به­ خصوص افراد سالمند به ­کار می­‌رود. انواع مختلفی از مچ­بندهای پزشکی وجود دارد که علائم مهمی مثل ضربان قلب افراد، مدت زمان خواب، فشارخون و میزان اکسیژن را اندازه­‌گیری می‌­کند و می­‌تواند با اتصال به موبایل، آنالیز داده‌­ها را در اختیار نزدیکان سالمندان قرار دهند. به ­عنوان مثال، مچ­بندهای هوشمندی وجود دارند که علاوه بر دارا بودن کالری­‌شمار، سنجش مدت زمان خواب و انرژی مصرفی، مجهز به سیستم فشار­سنج هستند و هم­چنین توانایی بررسی آریتمی را نیز دارند. این مچ­بندها برای افراد سالمندی که از بیماری فشارخون و بیماری­ های قلبی عروقی رنج می­‌برند مفید هستند.
نوع دیگری از مچ بندهای پزشکی که برای سالمندان کاربرد دارد، مچ­بندهایی هستند که در صورت افتادن افراد مسن و ایجاد مشکلات سلامتی برای این افراد، آلارم‌ها و پیام‌­هایی را به پرستاران و اعضای خانواده آن‌­ها می‌فرستد. این نوع از مچ­بندها دارای GPS هستند و موقعیت فرد مسن را به پرستاران و سایر افراد می‌­فرستند. مچ­بندهایی نیز برای سالمندان طراحی شده‌­اند که زمان مصرف دارو را به سالمند یادآوری می­‌کنند. لازم به ذکر است که مچ‌بندهای پزشکی می­‌توانند به مراکز درمانی و بیمارستان‌­ها متصل شوند و در صورت وجود خطر برای فرد سالمند، آلارم های خطر را به این مراکز بفرستند.
از مچ­بندهای پزشکی در پزشکی از راه دور نیز استفاده می­‌شود. اخیرا مچ­بندهایی به بازار آمده که حالات بیماران صرعی را پالایش کرده و قبل از بروز خطر صرع، به مراکز درمانی مربوطه گزارش می‌­فرستند.

·        ردیاب­ های مجهز به GPSبرای مراقبت از سالمندان

این ردیاب ها برای افراد سالمندی که به بیماری فراموشی یا آلزایمر مبتلا هستند، به­ کار می­‌رود. این ردیاب، مکان حضور فرد را به اطلاع نزدیکان می‌رساند. شما با استفاده از این ردیاب، می­‌توانید همیشه سالمندان آلزایمری را چک کنید و دیگر نگران گم شدن فرد بیمار نشوید. با استفاده از این ردیاب­‌ها، می‌­توانید محدوده ایمن را مشخص کنید تا هنگام خروج فرد از این محدوده، پبام­های اطلاع‌­رسانی برای شما ارسال شود. همچنین تعدادی از این ردیاب­‌ها مجهز به دکمه اضطراری هستند که افراد مسن می‌­توانند هنگام احساس خطر آن­ را بفشارند. به این نکته مهم هم باید اشاره کرد که تعدادی از این ردیاب­ها، مجهز به امکانات شنود هستند و شما می‌توانید از محیط اطراف فرد سالمند به ­خوبی آگاه شوید.

هوشمندسازی خانه برای سالمندان

·        پرستار تلفنی برای مراقبت از سالمندان

گاهی ­اوقات، پرستار تلفنی بهترین گزینه برای پرستاری و مراقبت از والدین از راه دور عزیز به­ شمار می‌­رود. ارتباط با پرستاران می‌تواند از راه دور به­ صورت تلفنی، ویدئو­کال و سایر ارتباطات بدون ­توجه به محدودیت­‌های زمانی و مکانی باشد. تحقیقات زیادی از تاثیر مثبت پرستار تلفنی بر روی بهبود کیفیت زندگی افراد سالمند صحبت کرده‌­اند. پرستار تلفنی، امکان آموزش و مشاوره به بیماران سالمند را فراهم می‌کند و یک روش کاملا مدرن و قابل­ اطمینان برای افراد سالمند ناتوان و بیماران خاص مثل بیماران سرطانی، بیماران دارای مشکلات قلبی­ عروقی، افراد مبتلا به پارکینسون و افراد معلول است.

در زمان استخدام پرستار سالمند به چه نکاتی توجه کنیم؟

گزینش نیرو برای استخدام

مراکزی که مربوط به استخدام پرستار سالمند است، در حین جذب نیرو تمام موارد را مورد بررسی قرار می‌دهد. داشتن شناسنامه، کارت‌ملی، معرف، سفته و ضامن معتبر و… از جمله شرایطی است که یک پرستار سالمند برای جذب در مراکز مربوط(زیمد) باید ارائه دهد. تنها دلیل دریافت سفته هم ایجاد اعتماد میان سالمند و پرستار است.

مراقبت صحیح از سالمند

نحوه کار، نگهداری از سالمند و نحوه برخورد صحیح با سالمند باید مورد تایید مرکز پرستاری باشد. متاسفانه مراکزی هستند که روی راندمان و بازده کارشان به هیچ عنوان نظارت نمی‌شود، از این رو در صورت دیدن هرکوتاهی و کم‌کاری بهتر است به مرکز پرستاری اطلاع دهید.

گواهی عدم سوپیشینه

مدارکی که هر مرکز پرستاری برای جذب پرستار دریافت می‌کند بسیار متفاوت است. مقدار سفته در مراکز اعداد و ارقام مختلفی را نشان می‌دهد. اما هیچکدام از این مراکز گواهی عدم سوپیشینه دریافت نمی‌کنند. درصورتی که پرستار استخدام شده باید عدم سوپیشینه را نیز داشته باشد.

کمبود نظارتی درمورد گزینش نیرو

در حین جذب و گزینش نیرو باید نهایت دقت و سختگیری را به کار برد. بسیاری از مراکز استخدام پرستار هستند که بیش از یک سوم نیروهایشان با مدارک جعلی درحال فعالیت هستند. فردی که سابقه‌دار است با مدرک جعلی لیسانس در حال نگهداری از یک سالمند یا کودک است. به دلیل فراوانی این مراکز، وزارت بهداشت و درمان توانایی برخورد با آن‌ها و نظارت دقیق روی آن‌ها را ندارد.
پس بهتر است مسئولین این مراکز خودشان در حین استخدام پرستار سالمند به مدارک و عدم سوپیشینه فرد توجه داشته باشند.

ویژگی‌های مهم پرستار سالمند خوب

ویژگی‌های مهم پرستار سالمند خوب

در سال‌­های اخیر با رشد جمعیت سالمندان و افزایش مشغله­‌های فکری و جسمی برای افراد جوان خانواده، نیاز به فردی که بتواند به خوبی از سالمندان مراقبت کند، افزایش یافته‌­است. انتخاب پرستار سالمند خوب که در حیطه کار با سالمند دارای تجربه و تخصص کافی باشد، کار بسیار دشواری است. زیرا او مدت زمان زیادی را با سالمند می­گذراند و مهم است که فردی متخصص و متعهد باشد.

یک پرستار سالمند خوب به ­طور کلی باید از شرح وظایف خود آگاهی داشته ­باشد و همچنین نیاز­ها و انتظارات سالمند و خانواده را برطرف کند. سطح تحصیلات پرستار سالمند نیز از نکات بسیار مهم در زمان استخدام است. ما می­‌دانیم که وظیفه­ پرستار سالمند فقط شامل رسیدگی به امور جسمانی سالمند نیست؛ بنابراین پرستار باید بتواند رابطه­‌ای خوب با سالمند برقرار کند تا به نوعی همدم او شود.

پرستار سالمند باید ویژگی­‌های شخصیتی منحصر‌به‌فردی داشته­ باشد تا بتواند در امر مراقبت و نگهداری از سالمند موفق شود. باتوجه به اهمیت این موضوع در اینجا می­‌خواهیم ویژگی­‌های انتخاب پرستار برای سالمندان را بررسی کنیم تا شما با آگاهی بیشتری بتوانید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید تا سالمند عزیز در آرامش و امنیت باشد.

شما برای پیدا کردن پرستار سالمند خود، می‌­توانید از راه‌­های زیادی اقدام کنید. مثلا مراجعه به مراکز نگهداری سالمند و انتخاب پرستار، پرس‌­وجو از افرادی که در خانه سالمند دارند و… . اما یکی از مهم­‌ترین کارهایی که در انتخاب پرستار سالمند باید انجام دهید، مصاحبه­ حضوری است. زیرا در این ملاقات شما می­‌توانید پرستار را از جنبه­‌های مختلفی مثل شیوه­ صحبت کردن، زبان بدن، میزان تمرکز و… بسنجید و حتی افراد مختلف را با هم مقایسه کنید تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و موجب آرامش خاطر خود و سالمند عزیزتان شوید.

در مصاحبه پرستار سالمند چه سوالاتی بپرسیم؟

 • آیا شما در گذشته با سالمندی دارای شرایط مشابه سالمند ما کار کرده­‌اید؟
 • آیا می‌­توانید شرایط سالمند مشابه را برای من توصیف کنید؟
 • در موقعیت­‌های مختلف با سالمند چگونه رفتار می‌­کنید؟ (به ­عنوان مثال در زمان توهم، مقاومت به خوردن دارو یا غذا و استحمام و…، عصبانیت و پرخاشگری سالمند)

نکات کلیدی استخدام پرستار سالمند

در حین مصاحبه شما باید به موارد زیادی دقت کنید و کاملا فرد مصاحبه­ شونده را زیر نظر بگیرید و خصوصیات رفتاری و مهارتی او را بسنجید.

 • یک مراقب یا پرستار سالمند حرفه‌‌ای باید برای انجام هرچه بهتر فعالیت­‌های روزانه سالمندان آموزش دیده­ باشد.
 • آن­‌ها باید مهارت لازم در جابه‌جایی و تحرک سالمند را داشته ­باشند.
 • مهارت لازم در مورد دارو درمانی سالمند را کسب کرده ­باشد.
 • پرستار سالمند خوب علاوه ­بر داشتن مهارت کافی، همیشه سعی می‌­کند سطح مهارت‌­های علمی و عملی خود را افزایش دهد.

در ادامه این خصوصیات را که می‌­توانند اکتسابی هم باشند برمی­‌شماریم، رفتار پرستار باید به گونه­‌ای باشد که با حضورش به سالمند احساس خوبی بدهد. زیرا اغلب سالمندانی که به مراقبت یک پرستار نیاز دارند، وضعیت روحی خوبی ندارند. بنابراین، نباید باعث بدتر شدن وضعیت روحی شوند. برای انتخاب پرستار سالمند ادامه مطلب را بخوانید.

بسته به شرایط، بیشتر سالمندانی که مشکلات ذهنی و فیزیکی دارند، در هنگام غذا خوردن، حمام کردن و… با پرستار خودهمکاری نمی­‌کنند. تمایل این سالمندان به پرستاری است که او را دوست داشته باشد. بنابراین، باید روحیه‌بخش باشد و سالمند را به خودش علاقه­مند کند. بیشتر فعالیت­‌هایی که یک مراقب انجام می­‌دهد، در راستای نگهداری موثر از سالمند خلاصه می‌­شود. مهم­ترین مسائل در ارتباط با سالمند عبارتند از؛ صبور بودن، عادل بودن، متعهد بودن و قابل انعطاف بودن؛ که تمامی این فاکتورها در سلامتی سالمند نقش موثری دارند. علاوه بر موارد ذکر شده، موارد دیگری نیز برای انتخاب پرستار سالمند حائز اهمیت است. از جمله:

·        مهارت‌های ارتباطی در پرستاری از سالمند

پرستار سالمند فردی است که مسئولیت سنگینی دارد. برقراری مناسب مهارت‌های ارتباطی در هر حرفه‌ای یکی از مهم‌ترین معیارهاست. برای پرستاران نیز این مهارت یک فاکتور بسیار ضروری است. یک پرستار خوب برای سالمند باید مهارت ارتباطی بسیار خوبی داشته­ باشد. آن‌ها باید با استفاده از این مهارت به‌خوبی با سالمند ارتباط برقرار ‌کنند و به مشکلات آن‌ها گوش ‌دهند و با سالمندان همدردی ‌کنند. پرستاران باید این را بدانند که باید سالمندان را درک کنند و با این کار می‌توانند بسیاری از مشکلات روحی آن‌ها را حل کنند.

·        ثبات احساسی پرستار سالمند

پرستار سالمند بودن شغلی استرس‌زا و بسیار حساس است. پرستار سالمند باید توانایی پذیرش رنج و سختی را بدون آن‌که بر روحیه‌اش تأثیر بگذارد، داشته باشد. البته این به این معنی نیست که پرستاری شغل بدی است و همیشه با درد و رنج همراه است، بلکه در بعضی مواقع شرایط بسیار خوبی نیز در این کار وجود دارد. مثلاً هنگامی که باعث بهبودی یک سالمند می‌شوید حالتان بسیار خوب می‌شود. یک پرستار خوب کسی است که در شرایط ناراحتی به‌خوبی با آن کنار می‌آید و از شرایط خوب و خوشحالی انرژی مثبت دریافت می‌کند. همچنین پرستاران هم مانند سایر انسان­‌ها مسائل شخصی مربوط به خود را دارند که گاهی باعث ناراحتی آن‌­ها می­‌شود، اما پرستار سالمند باید کار را از مسائل شخصی خود تفکیک کند. چرا که شادابی و سرحالی پرستار بر روحیه سالمند تاثیر مستقیم دارد.

·        یکدلی پرستار سالمند

این روزها که زندگی شهرنشینی و صنعتی باعث ایجاد مشغله و دورشدن افراد از یک­دیگر شده­، سالمندان به پرستارانی نیاز دارند که برای درد و رنج و تنهایی آن­‌ها همدل و همدم باشند. سالمندان به پرستاران به چشم حامیان خود نگاه می‌کنند. برای انتخاب پرستار سالمند باید به دنبال پرستارانی باشید که با سالمند شما همدلی کنند و آن‌ها را درک کنند.

 • انعطاف‌پذیری در پرستاری سالمند

همان‌طور که انعطاف‌پذیری در تمام کارها معیار مهمی است، در پرستاری از سالمند نیز یک فاکتور بسیار مهم محسوب می‌شود. شرایط روحی و جسمی سالمند همیشه به یک صورت پیش نمی‌­رود و ممکن است بعضی روزها دردهایی را تجربه کنند. پرستار سالمند باید آمادگی این شرایط را داشته ­باشد و در شرایط نامساعد شانه خالی نکند و با صبوری و مهربانی به سالمند کمک کند تا درد و رنج خود را پشت سر بگذارد.

·        توجه به جزئیات و ویژگی­‎‌های سالمندان

یک پرستار سالمند خوب به‌ درستی به جزئیات توجه می‌کند. این توجه کردن می­‌تواند در کارهایی از قبیل خواندن لیست نیازهای سالمند و به خاطر سپردن جزئیات نیازهای هر بیمار باشد. در پرستاری هیچ کاری نباید بر اساس شانس انجام شود و تمام کارها باید از قبل برنامه‌ریزی ‌شده ­باشد زیرا یک اشتباه ساده می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ را رقم بزند. توجه به جزئیات در پرستاری می‌تواند فاصله‌ی بین مرگ و زندگی برای یک سالمند باشد.

·         استقامت فیزیکی پرستار سالمند

یکی از موارد مهم که در انتخاب پرستار سالمند حرفه‌ای باید به آن توجه کنید استقامت و سلامت جسمانی و فیزیکی است. زیرا وظایف پرستار سخت و زیاد است. از جمله: ایستادن برای مدت طولانی، بلند کردن اشیاء یا افراد سنگین وزن و دوندگی‌های روزانه. باید دقت کنیم که این کار جزء کارهای پشت‌میزنشینی نیست. یک پرستار خوب سالمند باید بتواند  انرژی خود را در طول روز حفظ ‌کند و این مهم است که در طول روز تغذیه و شیوه‌ زندگی خوبی داشته ­باشد.

·        انتخاب پرستار سالمند با مهارت حل مشکلات

سالمندی دوره­ حساسی از زندگی است. فرد سالمند در بسیاری از امور خود را ناتوان و وابسته به جوان­ترها می‌­بیند و به ­همین علت فکر می­‌کند استقلال و عزت ­نفس خود را از دست داده است. بنابراین ممکن است گاهی رفتارهایی از خود بروز دهد که مشکل ساز شود. یک پرستار خوب باید بتواند به‌سرعت مشکلات را با تفکر و خلاقیت خود حل کند یا حتی قبل از به وجود آمدن مشکلات از آن‌ها جلوگیری کند. او باید بتواند به سالمند نشان دهد که هنوز از استقلال و احترام برخوردار است. علاوه­ بر این، پرستاران همواره باید در شرایط اضطراری و برای حل مشکلات پیچیده در کنار هم باشند. آن‌ها باید در هنگام برخورد با سالمندان، پزشکان و دیگر کارکنان به‌خوبی برخورد کنند و اگر مشکلی پیش آمد به‌خوبی آن را مدیریت و حل کنند.

·        واکنش و پاسخ سریع به شرایط سالمندان

پرستاران همواره باید آمادگی پاسخ سریع به مشکلات سالمندان را داشته باشند. اغلب در کارهای مراقبتی و بهداشتی نیاز به واکنش سریع در شرایط اضطراری است. حفظ خونسردی و واکنش به موقع در هنگام مشکلات یکی از خصوصیات مهم پرستار سالمند است. پرستاری خوب است که در سخت‌ترین شرایط آموزش‌های خود را به نحو احسن اجرا کند و توانایی مدیریت بحران را داشته باشد.

·        احترام به سالمند

پرستار خوب همواره به قوانین احترام می‌گذارد و در تمام زمان بی‌طرف باقی می‌ماند. آن‌ها به خواسته‌های سالمند خود احترام می‌گذارند و به آن‌ها توجه می‌کنند. هنگامی که پرستاران به سالمندان و بیماران احترام می‌گذارند متقابلاً سالمندان و بیماران و دیگر افراد نیز به پرستاران احترام می‌گذارند.

پرستار سالمند و اهمیت آن

انتخاب و استخدام پرستار سالمند خوب

سالمندی دوره­ بسیار حساسی است. سالمندان در این مرحله از زندگی بیش­تر به دیگران و جوان­تر­ها وابسته می­‌شوند و از آنجایی که جوان­ترها درگیر زندگی در جوامع صنعتی و پرسرعت هستند نمی‌­توانند خیلی برای نگهداری از عزیزان سالمند خود وقت بگذارند. بنابراین امروزه حضور پرستاران کاربلد و متخصص برای سالمندان امری ضروری است. پرستار سالمند باید فردی متعهد، صبور، مهربان و… باشد. همچنین باید بتواند روابط خوبی با سالمند برقرار کند تا سالمند در کنار پرستار احساس امنیت کند. تمام این ویژگی‌ها برای انتخاب پرستار سالمند اهمیت زیادی دارند.
ممکن است که روش­‌های انتخابی شما برای مراقبت از سالمندتان، ترکیبی از چند روش مختلف باشد. همیشه به ­یاد داشته باشید که به ­طور مرتب، در اولین فرصتی که پیدا می­‌کنید به­ صورت حضوری به دیدار سالمندان بروید. تحقیقات ثابت کرده که حمایت عاطفی مانند دیدار حضوری باعث افزایش شادکامی و رضایت از زندگی در سالمندان عزیز می­‌شود.

چرا وجود پرستار شبانه روزی ضروری است؟

در برخی از مواقع نگه­داری از سالمند بسیار سخت و از توان ما خارج می‌­شود. در سال­های قبل بیشتر خانواده­‌ها تصمیم می­گرفتند که سالمند خود را در خانه سالمندان قرار دهند تا علاوه ­بر مراقبت­های تخصصی و شبانه ­روزی، سالمندشان بتواند در کنار هم‌سن­‌های خود قرار بگیرد و بتواند ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کند.

اما امروزه با بیشتر شدن تقاضا برای پرستار شبانه روزی در مراکز خدماتی، نگهداری از سالمند شکل بهتر و جدیدتری به خود گرفته است. خانواده­‌ها دوست دارند که سالمندشان در محیط خانه و کنار اعضای خانواده بماند و برای انجام شدن امور شخصی و مراقبت­ های تخصصی در محیط خانه یک پرستار استخدام نمایند.

وجود پرستار در خانه علاوه ­بر اینکه از نظر اقتصادی به صرفه‌­تر از روش­‌های دیگر است، بلکه شما از بابت کیفیت خدماتی که سالمند شما ارائه می­‌شود، کیفیت مواد غذایی که میل می­کنند و راحتی و آسایش او آسوده خاطر خواهید بود.

مهم­ترین موضوعی که سالمند در این برهه از زمان نیاز دارد و وجود آن بسیار لازم و ضروری می‌شود، احترامی است که طی سال­ها برای خود ایجاد کرده و در این زمان هم این احترام را نیاز دارد. شما با استخدام پرستار شبانه روزی می­توانید احترامی که یک سالمند نیاز دارد را به او بدهید.

پرستار ۲۴ ساعته سالمند باید چه ویژگی­‌هایی داشته باشد؟

شناسایی و انتخاب فردی شایسته و قابل اعتماد برای نگهداری از سالمند بسیار سخت و حساس است. این فرد باید بتواند از سالمند شما به­ خوبی مراقبت کند و شما را در جریان وضعیت او قرار دهد. به ­دلیل اینکه این شخص باید به­ صورت تمام ­وقت و ۲۴ ساعته کنار سالمند بماند باید دارای ویژگی های شخصیتی باشد که بتوان به او اعتماد کرد. در این قسمت ویژگی­ های یک پرستار سالمند خوب را عنوان می­کنیم که هنگام انتخاب پرستار بتوانید آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید.

بهترین پرستار برای سالمند

 • در مورد رزومه کار و تجربه­ شخصی او سوال بپرسید. در چه شرایطی توانسته از یک سالمند نگهداری کند؟ اینکه توانسته با سالمند رابطه خوبی برقرار کند و برای انجام دادن امور شخصی با سالمند دچار چالش شده است یا خیر؟ سابقه کاری فرد می­تواند به شما در انتخاب یک پرستار حرفه ­ای و شایسته کمک کند.
 • پرستار شبانه­ روزی باید مهارت­ های مراقبت­ جسمانی از سالمند را داشته باشد. بتواند او را بلند کند، به ­آرامی زمین بگذارد و در راه رفتن به او کمک کند.
 • علاوه ­بر اینکه پرستار باید از نظر علمی، سواد و دانش مراقبت­ های لازم را داشته باشد، نیاز است که بتواند ارتباط خوبی با سالمند برقرار کند. در نتیجه داشتن پیش زمینه‌­ای از دانش روانشناسی می­تواند بسیار کمک کننده باشد. بسیاری از سالمندان با افراد غریبه سخت ارتباط برقرار می­‌کنند و نیازهای خود را مطرح نمی­‌کنند. اما اگر رابطه پرستار و سالمند خوب و هماهنگ پیش رود می­توانید از شرایط خوب سالمندتان آسوده خاطر باشید.
 • پرستار شبانه روز باید صبور باشد و با شرایط سخت و غیرقابل پیش بینی سالمند سازگاری کند و منعطف باشد. سالمند دارای روحیه حساسی است و سر موضوعات بسیار کوچک و حتی بدون اهمیت رنجیده خاطر می­‌شود. پرستار باید در این روزها و این زمان­‌ها از خود صبوری نشان دهد و شرایط سالمند را با رفتار، گفتار و نحوه برخوردش متعادل و آرام کند. در این زمان­‌هاست که می­توانید رفتار حرفه ­ای یک پرستار را مشاهده کنید.
 • صبر و طاقت سالمندان بسیار کم شده و در صورت نیاز به مورد خاصی باید به ­سرعت به او توجه شود و نیاز مورد نظرش برطرف شود. پرستار باید تمام توجه خود را به سالمند بدهد. در این صورت است که می­تواند مورد توجه و اعتماد سالمند شما قرار بگیرد و با او ارتباط برقرار کند.
 • برای اینکه پرستار بتواند از سالمند شما به­ خوبی مراقبت کند باید خودش در سلامت کامل جسمانی باشد. بلند کردن سالمند، استحمام کردن، بغل کردن و گذاشتن او روی تخت نیاز به نیروی جسمانی زیادی دارد و در این حین نباید به سالمند شما آسیب و ضربه‌­ای وارد شود. بنابراین پرستار باید علاوه بر سلامت بدنی، باید جسه مناسبی با سالمند شما داشته باشد.
 • علاوه ­بر تمام موارد بالا، پرستار شبانه روز در محیط خانه شما قرار می­‌گیرد در نتیجه باید حافظ اسرار شما باشد، برای همه اعضای خانواده قابل اعتماد باشد و بتواند با همه خانواده به­ درستی ارتباط برقرار کند.

اما آیا نیاز به پرستار شبانه روزی دارید یا پرستاری که فقط چند ساعت در کنار سالمند شما باشد تا نیازهای او را برطرف کند؟

شرایطی که به یک پرستار شبانه روز نیاز خواهید داشت

اینکه شما به یک پرستار شبانه روزی و تمام وقت نیاز دارید یا اینکه وجود پرستار برای چند ساعت در کنار سالمند، به شرایط و وضعیت سلامتی و جسمانی سالمند شما بستگی دارد.

توجه به نیازهای عاطفی به اندازه نیازهای جسمانی سالمند حائز اهمیت است. اگر سالمند شما دچار صدمه و آسیب شدید شد و نمی­توانست نیازها و امور شخصی خود را به شخصه انجام دهد، زمانی­که سالمند نیاز به یک همراه داشته باشد تا صحبت کند و از تنهایی در بیاید، هنگامیکه سالمند نیاز دارد که داروهای خاصی را در زمان های مقرر شده مصرف کند و یادآوری آن کار سختی است باید از یک پرستار شبانه روزی کمک گرفت.

سخن پایانی

سوالات متداول پرستار سالمند

چرا سالمند ما به پرستار نیاز دارد؟

مراقبت از سالمند باید به صورت جدی انجام گیرد. مواد غذایی مناسب، نگهداری هنگام بیماری و غیره از مواردی هستند که شاید خود سالمند یا اطرافیان توجه کمتری به آن داشته باشند.

چه زمانی باید برای سالمند خود پرستار استخدام کنیم؟

زمان مشخص ندارد. هر زمان که سالمند توانایی نگهداری از خودش و اطرافیان زمان کافی برای این کار را نداشته باشند، حضور پرستار مهم میشود.

هزینه استخدام پرستار چقدر است؟

وابسته به زمان حضور پرستار و خدمات موردنیاز سالمند، هزینه نگهداری از سالمند تغییر میکند.

چه مقدار زمان میبرد تا پرستار در منزل شما حاضر شود؟

با نیازسنجی دقیق شما از طرف کارشناسان زیمد، در اسرع وقت پرستار متناسب در منزل شما حضور می‌یابد.

همین امروز با ما در تماس باشید.

 

‫۱۳ دیدگاه ها

 1. واقعا سخته از سالمند مراقبت کردن. خداوند به این پرستارها سلامتی بده مخصوصا تو این وضعیت بد

  1. هزینه پرستار سالمند با توجه به ساعت کاری و وظایفی که انجام می‌دهد، بسیار متفاوت است. معمولا حقوق پرستار سالمند روزانه با یک پرستار شبانه(۲۴ساعته) تفاوت بسیاری دارد. هزینه استخدام پرستار سالمند به عواملی چون ساعت کاری، جنسیت پرستار، حق بیمه، میزان وظایف پرستار در قبال سالمند و… بستگی دارد.
   البته هزینه استخدام پرستار سالمند در مراکز مختلف با توجه به خدمات و امکاناتی که ارائه می‌دهند، متفاوت است.

  1. پرستار سالمند تنها وظیفه دارد که به امور مراقبتی(نگهداری از سالمند، تعویض لباس و ملحفه کثیف، دادن قرص و دارو، کمک به سالمند در حین پیاده روی و…) که مربوط به سالمند است بپردازد. انجام خدمات دیگر چون پخت و پز، تمیزکاری خانه سالمند و… خارج از وظایف اصلی پرستار سالمند است و برای انجام آن هزینه جداگانه و بر اساس تعرفه و ساعت کاری باید پرداخت شود. توجه داشته باشید که در حین استخدام سالمند تمام وظایفی که باید در قبال فرد سالمند انجام دهد را در قرارداد کاری شخص به صورت کامل ذکر کنید.

  1. زمانی که سالمند دیگر نتواند خود به تنهایی کارها و فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد، نیاز دارد که از شخصی کمک بگیرد. معمولا استخدام یک پرستار می‌تواند در کمک به فرد سالمند و انجام کارهای روزمره آن بسیار تاثیرگذار باشد. برای استخدام پرستار بهتر است حتما این موضوع را با فرد سالمند در میان بگذارید، در صورت رضایت فرد سالمند می‌توانید پرستار مناسبی را استخدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا