A
اطلاعات کاربردی سالمندان

پرستار سالمند در تهران: خدمات نگهداری از سالمند

دوران سالمندی یکی از سخت‌ترین دوران زندگی برای هر فردی است. زمانیکه افراد پا به سن می‌گذارند و وارد سنین سالمندی می‌شوند بدن آن‌ها دیگر قادر نخواهد بود که مانند زمان جوانی فعالیت داشته باشد. در این دوران معمولا بسیاری از مواد مورد نیاز بدن، توسط خود بدن دیگر تولید نمی‌شود. به همین دلیل سالمند مجبور به استفاده از داروهای شیمیایی و مکمل‌های تغذیه‌ای است.
بسیاری از سالمندان در این سنین دیگر توانایی حرکت و انجام فعالیت‌های روزانه‌ی خود را ندارند. از طرفی؛ اگر خانواده نتواند به درستی از فرد سالمند نگهداری کند ترجیح می‌دهد یا برای فرد پرستار استخدام کند یا او را به خانه سالمندان بفرستد، تا از او به بهترین شکل ممکن مراقبت و نگهداری شود. بسیاری از سالمندان اگر از خود خانه داشته باشند ترجیح می‌دهند در منزل خودشان زندگی کنند و از یک پرستار کمک بگیرند. به همین دلیل است که می‌توان گفت استخدام پرستار سالمند در منزل می‌تواند هزینه‌ی کمتری را در بر داشته باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با شرایط استخدام پرستار سالمند در تهران بیشتر آشنا شوید.

در چه مواقعی باید از پرستار سالمند کمک گرفت؟

 • بعد از عمل جراحی که فرد سالمند نیاز به مراقبت بیشتری دارد.
 • زمانی که سالمند دچار آلزایمر شده است.
 • برای سالمندانی که توانایی حرکت زیادی ندارند.
 • برای سالمندانی که تنها هستند.

نقش پرستار سالمند خانم یا آقا چیست؟

تعداد بیشتری از جامعه پرستاران سالمند در منزل را خانم‌ها تشکیل داده‌اند. آقایان تنها درصد بسیار کمی از این جامعه هستند. تنها دلیل آن هم می‌تواند این موضوع باشد که خانم‌ها در مقایسه با آقایان روحیه حساس‌تری دارند و در برخورد با فرد سالمند بسیار محتاطانه‌تر از آقایان رفتار می‌کنند، از طرفی؛ در انجام امور مراقبتی و کارهای منزل استخدام پرستار خانم بسیار بهتر از پرستار آقا است.
اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه کسی پرستار سالمند آقا استخدام می‌کند؟ باید بگوییم که سالمندانی هستند که توانایی حرکت و جابه‌جایی ندارد، معمولا در بیشتر مواقع برای این دسته از سالمندان عزیز پرستار آقا استخدام می‌کنند. پرستار سالمند آقا در مقایسه با خانم‌ها نیروی جسمی بیشتری دارد در نتیجه راحت‌تر می‌تواند سالمند را برای انجام امور شخصی چون استحمام، دستشویی و…. حرکت دهد.

ویژگی‌های پرستار سالمند در منزل

معمولا ویژگی‌های پرستاران افراد سالمند در مقایسه با سایر پرستاران کمی تفاوت دارد. برای استخدام پرستار سالمند در منزل حتما به نکاتی که در ادامه عنوان می‌کنیم توجه زیادی داشته باشید. این موضوع را فراموش نکنید که شما در حال استخدام کسی هستید که علاوه بر نگهداری از سالمند، به خانه و زندگی فرد سالمند هم دسترسی دارد. به همین دلیل در استخدام پرستار سالمند نهایت دقت خود را خرج دهید. ازجمله ویژگی‌های یک پرستار سالمند در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجدان کاری بالایی داشته باشد، به طوری که نگهداری از فرد سالمند را همچون یکی از اعضای خانواده خود بداند.
 • نسبت به امور پرستاری چون داروشناسی، تزریق سرم و آمپول آگاهی داشته باشد تا بتواند در این زمینه فرد سالمند را همراهی کند.
 • مشکلات شخصی زندگی‌اش نباید در رفتار با فرد سالمند تاثیرگذار باشد.
 • سابقه کار لازم را در زمینه نگهداری از سالمندان داشته باشد.
 • خوش‌رو و خوش‌رفتار باشد و با سالمند با پرخاش و تندی برخورد نکند.
 • حتما قبل از استخدام عدم سوپیشینه و سوسابقه فرد را بررسی کنید.
 • نسبت به کار خود متعد باشد.

پرستار سالمند شهر تهران

وظایف پرستار سالمند در منزل تهران

وظایف یک پرستار سالمند در منزل بسیار گسترده است، همین امر می‌تواند روی میزان حقوق دریافتی پرستار تاثیر بسیاری داشته باشد. با توجه به نوع نیاز فرد سالمند، میزان وظایف پرستار مشخص می‌شود.

 • خدمات پرستاری
  در این نوع خدمات معمولا پرستار وظایفی چون تعویض پانسمان، تزریق آمپول، تزریق سرم به بدن فرد سالمند، کنترل فشار، میزان قند خون، تعویض سند و …. را به عهده دارد. البته در بیشتر مواقع این خدمات همیشگی نیستند و تنها محدود به زمان بیماری فرد سالمند است.
 • خدمات مراقبتی
  بیشتر سالمندان در این سنین به دلیل ضعف قوای جسمی خود، به دنبال پرستارانی هستند که بتوانند در انجام فعالیت‌های روزمره کمکشان کنند. پرستارانی که وظیفه مراقبت از سالمندان را دارند در حین پیاده‌روی، خرید، ورزش صبحگاهی و…. باید سالمند را همراهی کنند.
 • انجام امور منزل
  اگر پرستاری وظیفه رسیدگی به امور منزل را به عهده داشته باشد باید وظایفی را چون شستن لباس‌ها، آشپزی کردن، مرتب کردن خانه، بیرون بردن زباله‌ها و .. را انجام دهد.
 • سایر خدمات پرستار سالمند
  از دیگر خدماتی که یک پرستار می‌تواند آن را انجام دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گفتار درمانی
  • فیزیوتراپی
  • ورزش درمانی
  • کاردرمانی
  • خدمات روانپزشکی

برای تماس کارشناسان، فرم زیر را پر کنید.

ساعت کار پرستار سالمند در منزل تهران

ساعت کار پرستار سالمند در منزل، بستگی به شرایط جسمی سالمند و نیاز آن دارد. معمولا بسیاری از سالمندان در خانه خود تنها زندگی می‌کنند، از این رو پرستاری استخدام می‌کنند که به صورت پرستار شبانه روزی در کنار آن‌ها باشد و بتواند تمام امور مراقبتی، نظافتی و… سالمند را انجام دهد.
اما در موارد دیگر ممکن است فرد سالمند با خانواده خود زندگی کند اما خانواده زمان و شرایط رسیدگی به او را نداشته باشند. در اینصورت از یک پرستار سالمند در منزل کمک می‌گیرند که به صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت به نگهداری و مراقبت از فرد سالمند بپردازد.
به طور کلی شرایط کاری پرستار سالمند در منزل در شهر تهران هشت ساعت کار به مدت شش روز در هفته است. معمولا پرستار سالمند در منزل، که به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارد هفت روز هفته مشغول به کار است.

مزایای استخدام پرستار سالمند در تهران

 • کمک به انجام فعالیت‌های روزانه سالمند و کاهش میزان استرس و اضطراب فرد سالمند
 • بالا رفتن سطح سلامتی و نشاط فرد سالمند به دلیل حضور در خانه
 • مراقبت و نگهداری بهتر از فرد سالمند و کاهش میزان دفعات مراجعه به بیمارستان

میزان حقوق پرستار سالمند در تهران چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

در سال جاری(۱۴۰۰) میزان حقوق پرستار سالمند در منزل در تهران به عوامل مهم بستگی دارد، این عوامل می‌توانند تاثیر بسیاری روی هزینه نگهداری از سالمند داشته باشد. ازجمله این عوامل عبارتنداز:

 • میزان و نوع خدماتی که پرستار به سالمند ارائه می‌دهد.
 • ساعت کار پرستار سالمند
 • موقعیت جغرافیایی و فاصله‌ی مکانی پرستار با خانه فرد سالمند

در ادامه با حقوق پرستار سالمند در منزل تهران بیشتر آشنا خواهید شد:

ساعت کار پرستارجنسیت سالمندوضعیت سالمندخدماتحقوق پرستار
هشت ساعت کاریخانمسالم و سلامتنگهداری از فرد سالمند و انجام امور مربوط به منزل۱.۶۰۰.۰۰۰ الی ۱.۸۰۰.۰۰۰
هشت ساعت کاریخانمنیاز به کمک برای انجام کارهای روزانهانجام امور مربوط به منزل و امورشخصی فرد سالمند(تعویض پوشک و….)۱.۹۰۰.۰۰۰ الی ۲.۱۰۰.۰۰۰
هشت ساعت کاریآقاسالم و سلامتنگهداری از فرد سالمند و انجام امور مربوط به منزل۱.۸۰۰.۰۰۰ الی ۱.۹۰۰.۰۰۰
هشت ساعت کاریآقانیاز به کمک برای انجام کارهای روزانهانجام امور مربوط به منزل و امورشخصی فرد سالمند(تعویض پوشک و….)۲.۰۰۰.۰۰۰ الی ۲.۲۰۰.۰۰۰
شبانه روزیخانمسالم و سلامتنگهداری از فرد سالمند و انجام امور مربوط به منزل۲.۲۰۰.۰۰۰ الی ۲.۳۰۰.۰۰۰
شبانه روزیخانمنیاز به کمک برای انجام کارهای روزانهانجام امور مربوط به منزل و امورشخصی فرد سالمند(تعویض پوشک و….)۲.۵۰۰.۰۰۰ الی ۲.۸۰۰.۰۰۰
شبانه روزیآقاسالم و سلامتنگهداری از فرد سالمند و انجام امور مربوط به منزل۲.۳۰۰.۰۰۰ الی ۲.۵۰۰.۰۰۰
شبانه روزیآقانیاز به کمک برای انجام کارهای روزانهانجام امور مربوط به منزل و امورشخصی فرد سالمند(تعویض پوشک و….)۲.۷۰۰.۰۰۰ الی ۳.۰۰۰.۰۰۰

 

جمع‌بندی پرستار سالمند در تهران

به طور کلی دوران سالمندی یکی از حساس‌ترین و سخت‌ترین دوران برای هر فردی می‌تواند باشد. معمولا در این دوران علاوه بر اینکه تغییرات جسمی، تغییرات روحی بسیاری هم در بدن فرد سالمند ایجاد خواهد شد.
بهترین راه برای کمک به فرد سالمند در این دوران استخدام پرستار است. سالمندانی که توانایی انجام کارهای خود را ندارند می‌توانند با کمک یک پرستار به زندگی خود بیش از قبل ادامه دهند.
در این مقاله سعی کردیم تا شما را با استخدام پرستار سالمند در منزل در شهر تهران بیشتر آشنا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا