A
سلامت جسمی سالمندان

فواید ماساژ درمانی برای سالمندان چیست؟ اثرات مهم جسمانی

ماساژ درمانی برای سالمندان مزایای جسمی و روحی زیادی را به همراه دارد. ماساژ سالمندان در افرادی که دردهای مزمن دارند منجر به بهبود شرایط عمومی می‌شود. علاوه بر آن ماساژ درمانی در افرادی که سالم هستند شروع یا ادامه فعالیت‌های ورزشی را بسیار آسان می‌کند. ماساژ منظم، کیفیت زندگی را تا حد زیادی افزایش داده و به بیماران مسن اجازه می‌دهد جوان‌تر، سالم‌تر و متعادل باشند.

تکنیک‌های که در ماساژ سالمندان استفاده می‌شود با روش‌های ماساژ جوانان متفاوت است. البته در ظاهر ممکن است تکنیک‌ها یکسان باشد اما در ماساژ سالمندان نیازهای فرد مسن بیشتر در نظر گرفته می‌شود و بسته به شرایط عمق و فشار متفاوت است.

از ماساژ درمانی برای درمان و مدیریت طیف وسیعی از بیماری‌ها و دردهای جمعیت سالمندی مانند عضلات تنگ و آرتروز استفاده می‌شود. اگر عضلات تنگ و آرتروز درمان نشوند، در ادامه می‌توانند منجر به کاهش فعالیت، انعطاف‌پذیری و شروع افسردگی شوند. در نتیجه ماساژ سالمندان به عنوان یک روش درمانی توصیه می شود چراکه قادر است کیفیت زندگی را با بهبود در جسم و روان بالا ببرد.

ماساژ درمانی برای سالمندان به چه صورت است؟

تکنیک‌های ماساژ سالمندان بسیار متنوع‌اند، ولی در عمق، سرعت، جهت و ریتم متفاوت هستند. این ماساژها برای معالجه سالمندان و علائمی که با آن روبرو هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تکنیک‌های استاندارد ماساژ می‌تواند متناسب با نیاز فرد سازگار شود و فقط در یک جلسه می‌تواند تعدادی از نواحی دارای مشکل را بهبود بخشد.

ماساژ سالمندان در چه مواردی کاربرد دارد؟

ماساژ در سالمندان فواید بی‌شماری دارد و راهی عالی برای کاهش استرس در دوره‌های شلوغ زندگی است. در طی روند پیری، بدن از تمام مراقبت‌های ما استفاده می‌کند و یک ماساژ عالی می‌تواند شگفتی‌ساز باشد! در ادامه مطالبی درمورد اینکه چرا ماساژ سالمندان می‌تواند برای افراد مسن مفید باشد آورده شده است. پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: ورزش برای گردن درد سالمندان

اثرات ماساژ درمانی برای سالمندان در درمان بیماری ها

  • ماساژ سالمندان برای درمان دردهای مزمن

ماساژ درمانی برای سالمندانی که دچار درد مزمن هستند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. درد مزمن دردی است که بیش از ۶ ماه وجود داشته باشد و اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به افسردگی، محدودیت در حرکت و کاهش فعالیت سالمندان شود. استفاده از ماساژ می‌تواند با حذف مواد زائد و افزایش دمای بافت، باعث کاهش درد شود.

  • ماساژ سالمندان در درمان آرتروز

آرتروز، نوعی اختلال در مفاصل همراه با درد و سختی است که بسیاری از افراد در سنین بالا از آن رنج می‌برند. ماساژ برای درمان درد ناشی از آرتروز با ایجاد گردش خون در ناحیه درد آن را تسکین می‌دهد. بهبود گردش خون درجه حرارت بافت‌های اطراف را بالا می‌برود و حضور مواد مغذی را در مفاصل افزایش می‌دهد و در نتیجه به بهبود عملکرد و افزایش تحرک در مفاصل کمک می‌کند.

  • ماساژ سالمندان و درمان دردهای اسکلتی عضلانی

آرتروز تنها علامت شایع در ارتباط با پیری نیست، بیماری‌های بسیاری وجود دارد که با گذر زمان باعث ایجاد ناراحتی در بدن سالمندان می‌شوند. ماساژ درمانی سالمندان می‌تواند بسیاری از دردهایی که با پیری در ارتباط است را درمان کند. بهبود جریان خون و کاهش تورم، بیماری‌ها و دردهایی که با کاهش تحرک، التهاب مفاصل و درد عضلانی همراه است را کاهش می‌دهد.

  • ماساژ سالمندان برای درمان آسیب دیدگی

ماساژ درمانی برای سالمندان پس از آسیب هم می‌تواند بسیار مفید باشد. هنگامی که یک فرد مسن با آسیب روبرو می‌شود، روند بهبودی بسیار کندتر از یک فرد جوان است. ماساژ برای کمک به بهبودی است و می‌تواند این روند را تسریع بخشد. ماساژ با بهبود گردش خون در اطراف محل آسیب دیده، بهبودی را سرعت می‌بخشد و ماکروفاژها را قادر می‌سازد تا سلول‌های مرده یا آسیب دیده را از بین ببرند.

نکته: ماکروفاژها سلول‌هایی هستند که با جذب سلول‌های موردنیاز برای ترمیم مانند فیبروبلاست می‌توانند محل آسیب را برای بهبودی آماده کنند.

  • ماساژ سالمندان و بهبود بعد از جراحی

ماساژ سالمندان بعد از عمل جراحی با توجه به روند بهبود می‌تواند بسیار مفید باشد. به دلیل تهاجمی بودن عمل جراحی، آسیب به بافت نرم غیرقابل اجتناب است. پس از آسیب بافت زخم ایجاد می‌شود. بافت زخم، چسبنده است و می‌تواند بر عملکرد ساختارهای اطراف مانند ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها تاثیر بگذارد. ماساژ باعث می‌شود ساختارهای بافت بتوانند بسیار سریع‌تر بهبود یابند.

  • ماساژ سالمندان برای گرفتگی ماهیچه

ماساژ درمانی سالمندان هنگامی استفاده می‌شود که فرد سالخورده گرفتگی را در ماهیچه‌های خود را تجربه کند. عضلات گرفته می‌تواند باعث ایجاد اختلال در راه رفتن، وضعیت و عملکرد کلی بدن شود. برای داشتن عملکردی کامل و عاری از درد استفاده از تکنیک‌های ماساژ با فشار متوسط ​​می‌تواند مفید باشد. ماساژ سفتی درون عضله و لایه‌ای از بافت همبند اطراف هر عضله را هدف قرار می‌دهد که تا  عملکرد و حرکت را بهبود ببخشد.

  • ماساژ سالمندان و بهبود تعادل

تعادل در سنین بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و سقوط یکی از دلایل اصلی آسیب در دهه دوم زندگی است، بنابراین انجام هر کاری برای بهبود تعادل سالمندان ایده خوبی است. چرا که با افزایش سن ماهیچه ها ضعیف‌تر می‌شوند و باعث کاهش تحرک و تعادل است. ماساژ در سالمندان راهی عالی است که تاثیر مثبت در حل مشکلات داشته است.

  • ماساژ سالمندان برای بهبودی سکته

هر کسی که سکته مغزی را تجربه کرده، از تاثیرات مخرب آن بر کیفیت زندگی سالمندان آگاه است. ماساژ درمانی سالمندان یک روش پیشنهادی برای کمک به بهبودی بعد از سکته مغزی است که اغلب نتایج خوبی دارد. ماساژ با تمرکز روی نواحی خاص بدن و سپس تحریک مناطقی که ممکن است در نتیجه سکته مغزی فلج شوند، به عنوان ابزاری برای بهبودی به کار می‌رود.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با ورزش

اثرات فیزیولوژیکی ماساژ درمانی برای سالمندان چیست؟

انجام ماساژ سالمندان، اثرات فیزیولوژیکی دارد که فرد پس از درمان با اثرات مفید آن مواجه می‌شود.

این اثرات ماساژ شامل موارد زیر است:

گسترش عروق خونی

ماساژ سالمندان عروق خونی را تحریک می‌کند و باعث گشاد شدن و گسترش عروق خونی می‌شود. گشاد شدن عروق زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های صاف اطراف رگ‌های خونی شل شوند، چنین فرآیندی ازلحاظ بصری با رنگ صورتی پوست قابل مشاهده است. از مزایای گشاد شدن عروق خونی می‌توان به افزایش دمای بافت بدن، از بین بردن مواد زائد و رساندن اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌های بدن اشاره کرد.

افزایش تخلیه لنفاوی

ماساژ در سالمندان می‌تواند باعث تخلیه لنفاوی شود. تخلیه لنفاوی به سیستم لنفاوی طبیعی بدن که از غدد لنفاوی متعدد و مایع لنفاوی تشکیل شده کمک می‌کند. سیستم لنفاوی مانند قلب پمپ ندارد، بنابراین در صورت وجود تورم بیش از حد، وجود سلول‌های آسیب دیده یا باکتری‌­ها، این سیستم دچار اختلال می‌شود. ماساژ با فشار دادن مایعات به سمت گره‌های لنفاوی می‌توانند کمک کند تا مایعات فیلتر شده و از بدن خارج شوند و در نتیجه تخلیه مایع لنفاوی صورت گیرد.

افزایش آندورفین، سروتونین، دوپامین

ماساژ در سالمندان باعث افزایش آزاد شدن سروتونین، دوپامین و آندورفین طبیعی بدن می‌شود. آندورفین‌ها مسئول تنظیم خلق، اشتها و خواب هستند. مقادیر پایین دوپامین ارتباط مستقیمی با اشتیاق و خوش‌بینی دارد. ماساژ با افزایش ترشح دوپامین باعث می‌شود فرد احساس و انگیزه برای انجام کارها و حرکت به سمت اهداف و آرزوهایش پیدا کند. سطح پایین سروتونین با افسردگی و تنهایی در ارتباط است. ماساژ می‌تواند سطح سروتونین را افزایش دهد که منجر به احساس خوب و افکار مثبت می‌شود.

ماساژ درمانی برای سالمندان و کاهش کورتیزول و استرس

ماساژ در سالمندان مانع از آزاد شدن کورتیزول می‌شود این هورمون با استرس، اضطراب و افسردگی در ارتباط است. ماساژ یک روش درمانی بسیار آرامش بخش است و با تمام استرس‌هایی که افراد در دوران مدرن با آن روبرو هستند، ارزش امتحان کردن را دارد.

هنگامی که با ترسی روبرو می‌شوید، هیپوتالاموس شروع به ترشح کورتیزول و وارد کردن آن به خون می‌کند. مقادیر کم کورتیزول در شرایطی مانند «مبارزه» یا «پرواز» به فرد کمک کند تا فرد هوشیار باشد؛ اما مقادیر بالای آن موجب احساس افسردگی، اضطراب، تنهایی است. با کاهش استرس در بدن انسان، ماساژ سالمندان این توانایی را دارد که هرگونه اضطرابی را که فرد مسن ممکن است احساس کند را کاهش دهد و به آن شخص آرامش کامل در بدن و ذهن می‌دهد.

بیشتر بخوانید: علائم شکستگی لگن در افراد مسن

افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و بافت

ماساژ در سالمندان خاصیت ارتجاعی بافت را افزایش دهد. اگر یک بافت دارای خاصیت ارتجاعی کم باشد، احتمال آسیب دیدگی یا پارگی در شرایط تحت فشار وجود دارد. ماساژ می‌تواند از طریق افزایش دمای بافت‌ها و افزایش گردش خون باعث گرم شدن و در نتیجه آرامش بافت شود. ماساژ الیاف کلاژن چسبنده را کشیده می‌کند و باعث افزایش انعطاف پذیری و کشش می‌شود. افزایش کشش بافت باعث بهبود عملکرد، انعطاف پذیری و دامنه حرکت می‌شود.

سخن پایانی

ماساژ سالمندان با هدف بهبود شرایط سلامتی خاص افراد مسن مانند عضلات سفت، تحرک محدود و درد مزمن انجام می‌شود. البته مزایای ماساژ سالمندان آنقدر زیاد است که به هر سالمندی توصیه می‌شود تا برای افزایش تحرک و شروع مجدد ورزش ماساژ را امتحان کند. با این حال انتخاب ماساژ درست و متناسب با نوع بیماری بسیار اساسی است. سالمندانی که بیماری‌های خاص عضلانی دارند باید با پزشک خود مشورت کنند تا بدانند آیا ماساژ برای بدن آن‌ها مناسب است یا خیر. ماساژ درمانی برای سالمندان مزایای جسمی و روحی زیادی را ارائه می‌دهد که منجر به بهبود سلامتی و بهزیستی عمومی می‌شود. اگر شما هم سالمند هستید یا عزیز سالمندی در منزل دارید ماساژ درمانی را به عنوان یک درمان بی‌نظیر امتحان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا