سلامت روان سالمندان

۱۵ نکته کاربردی برای کاهش لجبازی در سالمندان

پیری می‌تواند ترسناک باشد. سالمندان اغلب از ناشناخته ها میترسند؛ از بین رفتن استقلال و اثرات طولانی مدت بیماری ها و شرایط پزشک جدید می‌تواند سالمندان را برای کمک گرفتن باز دارد. آن‌ها ممکن است شرایط و علائم جدید از بیماری ها را تجربه کنند که آنان را مخفی کنند و از کسی کمک نخواهند و به سمت لجبازی با فرزندان می‌روند. این موضوع سبب می‌شود تا سالمندان تصمیمات خطرناکی بگیرند، اما تماشای آنان در مقابل این تصمیمات خطرناک می‌تواند آزار دهنده باشد. بسیاری از روانشناسان این تغییرات در والدین را یک بحران هویت می‌دانند که باید کنترل شود. اکنون زمان آن است که احساسات خود را کنترل کنید و با در نظر گرفتن نیازهای والدین خود، به آنان کمک کنید و سعی کنید نیازهای جسمی و احساسی آنان را مدیریت کرده و لجبازی در سالمندان خودتان را کاهش دهید.

زمانی که بین سالمندان و فرزندانشان اختلاف نظر وجود داشته باشد، برخی از درگیری های قدیمی و رایج ممکن است نمایان شود. شاید رفتار والدین سالمند خود را مانند رفتار یک کودک یا نوجوان تلقی کنید و از این موضوع عصبی شوید. این اختلافات میتواند بر اساس طولانی بودن مدت مراقبت از والدین شما بیشتر خودش را نشان دهد و لجبازی آنان بیشتر شود. نکات زیر میتواند به شما کمک کند تا بدون خشم و عصبانیت از والدین خود نگهداری و حمایت کنید و آنان را مجبور به لجبازی و اعمال فشار روانی نکنید.

با صبور بودن، لجبازی در سالمندان را کاهش دهید

این انتظار را نداشته باشید تا با یکبار صحبت کردن با والدین خود همه چیز را حل کنید. شاید لازم باشد نگرانی های خود را بارها و بارها با او در میان بگذارید، پس صبور باشید. موقع صحبت کردن با یک سالمند نباید تمام مسائل را به یکباره مطرح کنید زیرا ممکن است احساس کند که میخواهید استقلال او را بگیرید و او را تحت کنترل خود دربیاورید. همچنین اگر والدین سالخورده شما دچار زوال عقل و یا آلزایمر باشد، نمیتواند تمام صحبت های شما را به خاطر بسپارد و اطلاعات را پردازش کند.

از موضع قدرت با والدین خود صحبت نکنید

والدین خود را تحت فشار قرار ندهید، تا هم خودتان آسیب نبینید و هم او. دادن اولتیماتوم، تذکر های مکرر و یا حتی تهدید میتواند باعث بحث و فریاد کشیدن شود. دعوا، فریاد، تهدید، در کوبیدن و … میتواند به رابطه بین شما آسیب جدی بزند.

لجبازی با سالمندان با صحبت کمتر می‌شود

شما فردی هستید که نسبت به والدین خود حساس هستید و دوست دارید مراقبت از آن‌ها را به درستی انجام دهید. برای این کار نباید طوری رفتار کنید که والدین شما احساس کنند که نمی‌توانند زندگی خود را مدیریت کنند. به جای ایجاد این حس می‌توانید با آنان با گشاده رویی صحبت کنید؛ به عنوان مثال میتوانید بگویید: “من نگرانم شما هستم، شما به اندازه غذا نمی‌خورید و دچار کمبود وزن شده‌اید”. در این صورت والدین به جای لجبازی به حرف های شما فکر میکنند و به غذا خوردن بیشتر توجه میکنند.

برای احترام به سالمندان چه رفتاری نشان دهیم؟

در زمان‌های مناسب با والدین صحبت کنید

برخی روزها ممکن است برای والدین شما اضطراب برانگیز و استرس زا باشد. در این موقعیت ها سالمندان به احساس آرامش و استراحت نیاز دارند. اگر در این زمان‌ها از مکالمات چالش برانگیز و تذکرآمیز استفاده کنید قطعا نتیجه عکس خواهید گرفت. برای حل یک مسئله حتما در زمانی که والدین آرام و بدون اضطراب هستند، قدم بردارید در غیر این صورت یک مزاحم جدی برای آنان تلقی می‌شوید. صحبت کردن با کسی که دارای اضطراب است ممکن است او را مضطرب‌تر و همچنین پرخاشگر کند یا حتی برای او احساس ترس ایجاد کند.

برای کاهش لجبازی در سالمندان آرام باشید و به آرامی سخن بگویید

اغلب والدین از نتیجه کار اشتباهی که کردند آگاه هستند و خودشان خود را به اندازه کافی مقصر می‌دانند. اگر شما با تندی با آنان صحبت کنید حتما هیزم در آتش افکار آنان ریخته‌اید. بیان صحبت با آرامش و عشق می‌تواند سالمندان را از افکار منفی دور کند و باعث اعتماد بیشتر شود. در این صورت سالمند می‌تواند با اطمینان بیشتری از تصمیماتی که گرفته با شما صحبت کند.

می‌توانید خودتان از دیگران کمک بگیرید

ممکن است خودتان احساس خستگی، ترس یا ناامیدی داشته باشید و نتوانید آرامش را به والدین خود منتقل کنید. برای این کار از دیگران کمک بگیرید تا دوباره انرژی خود را به دست آورید. کمک گرفتن از روانشناسان، دوستان و اعضای دیگر خانواده می‌توانند کمک بسیار زیادی به کسب دوباره انرژی شما کنند.

برای پدر و مادر سالمند خود بیشتر زمان بگذارید

این احتمال وجود دارد که مشغول زندگی خود باشید و وقت کمی را برای سپری کردن با والدین خود نداشته باشید. اما در صورت توان این زمان را بیشتر کنید تا درک شما نسبت به والدین تان بیشتر شود. تعامل شما با والدین میتواند احساس خوبی به آنان منتقل کند و سازگاری والدین با تغییرات دوران پیری سریع تر صورت گیرد.

لجبازی در سالمندان

از والدین خود بپرسید!!

به جای صحبت کردن و تذکرهای مداوم، می‌توانید ذهن والدین سالمند خود را به چالش بکشید. به طور مثال از او بپرسید که چرا اجازه نمی‌دهد تا کسی به او کمک کند؟ یا چرا برای انجام کاری از او مشورت نمی‌گیرد؟ با ایجاد سوال در ذهن والدین خود باعث می‌شوید از میزان لجبازی در سالمندان خود کم کنید.

از راه حل های متنوع برای حل مشکلات والدین خود استفاده کنید

به جای اینکه مدام به والدین خود بگویید که چه کارهایی انجام دهند، بیشتر تمرکز بر نگرانی های خود والدین داشته باشید. سعی کنید در مورد مشکلات او تحقیق کنید و راه حل های مختلفی را کسب کنید. هدف برای این کار علاوه بر پیدا کردن راه حل، ایجاد حس اعتماد بیشتر، حمایت و همکاری متقابل با والدین سالمند است.

به نیمه پر لیوان توجه کنید

همیشه همه چیز در سالمندی بد نیست. این مرحله هم مانند تمامی مراحل زندگی، دنیای خودش را دارد. مهم ترین مزیت این دوره داشتن تجربه های فراوان سالمندان است. سعی کنید از این تجربه ها برای حل بسیاری از مشکلات خودتان استفاده کنید و به جای عصبی برخورد کردن به آن‌ها فکر کنید.

از خواهر و برادرهای خود تقاضای کمک کنید

مراقبت از سالمندان یکی از بزرگ ترین مسئولیت های زندگی است که می‌توانید آن را به تنهایی انجام ندهید. برای جلوگیری از لجبازی و سختی والدین می‌توانید از خواهر و برادرهای دیگر بخواهید تا با آنان صحبت کنند.

برای از بین بردن لجبازی در سالمندان از پشتیبانی دوستان غافل نشوید

دوستان و همسایگان و حتی همسالان والدین شما می‌توانند کمک حال شما باشند. گاهی اوقات شنیدن و پذیرش برخی حرف‌ها از کسانی که عضو خانواده نیستند (مثل دوستان) می‌تواند برای یک سالمند راحت تر باشد.

با پزشکان، روانشناسان و متخصصان والدین خود استفاده کنید

در صورت عدم موفقیت برای رفع مشکلات با والدین خود، می‌توانید با پزشکانی که با والدین شما آشنا هستند صحبت کنید. به پزشکان بگویید تا نگرانی‌های شما را با والدینتان در میان بگذارند و به صورت علمی و منطقی با او صحبت کنند.

والدین خود را از پیامدهای کارشان آگاه کنید

اگر والدین شما همچنان مصمم هستند که کار خطرناک یا نامناسبی را انجام دهند، با او صمیمانه صحبت کنید و پیامدها و خطرات جدی کار را برای او شرح دهید. به عنوان مثال اگر پدر مسن شما هنوز هم برای رانندگی پافشاری می‌کند، از خطرات و تصادفات احتمالی این کار به او بگویید. با آنان مثل بچه‌ها صحبت نکنید و از تهدید و اغراق بپرهیزید. مثلا به او بگویید: “پدرم می‌دانم که می‌خواهی استقلال داشته باشی اما ممکن است این استقلال به قیمت آسیب رساندن به خودت یا کشتن افراد دیگر تمام شود”. گاهی با صحبت مانند یک زنگ خطر برای والدین خود عمل کنید تا با لجبازی در سالمندان خود مواجه نشوید.

به خواسته های والدین سالخورده خود احترام بگذارید

سعی نکنید طرز فکر والدین را تغییر دهید. والدین شما بزرگسالانی هستند که حق دارند تصمیماتی را برای زندگی خودشان بگیرند. گاهی لازم است کاری نکنید و به خواسته و تصمیم آنان احترام بگذارید.

در آخر

فرض کنید که تمام تصمیمات والدین مسن شما اشتباه باشد؛ شما حق ندارید با احساسات با آن‌ها رفتار کنید، عصبی شوید، بحث و دعوا راه بیندازید و ناسزا بگویید. برای کنترل خشم خود و برای این که لجبازی در سالمندان را کم کنید، تمرین انجام دهید یا از مشاوران کمک بگیرید. مسئله مهم دیگر این است که سالمندان ارزشمند هستند و نمیتوان از اهمیت حضور آن‌ها غافل شد. بهتر است با آنان در مورد امیدها، آرزوها و آینده صحبت کنید و سعی کنید آنان را برای رسیدن به این خواسته ها کمک کنید. پیری هر چقدر که سخت و دشوار باشد با وجود شما فرزندان بالغ و عاقل می‌تواند شیرین و شیرین‌تر شود.

منبع
blog.arborcompany

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن