A
اطلاعات کاربردی سالمندان

کسب درآمد با شغل عکاسی در دوران بازنشستگی

یکی از دغدغه‌های بازنشستگان در دوران بازنشستگی ممکن است کسب درآمد یا سپری کردن اوقات فراغت از طریق یک شغل پاره‌وقت باشد. عکاسی یکی از شغل‌هایی است که انعطاف‌پذیری بالایی دارد و برای افراد بازنشسته گزینه مناسبی خواهد بود. عکاسی یک هنر است که شاخه‌های مختلفی دارد و هر یک از افراد می‌توانند با توجه به علاقه خود یکی از شاخه‌های آن‌را دنبال کنند. عکاسان می‌توانند به‌صورت مستقل یا به‌عنوان عضوی از یک مجموعه کار خود را شروع نمایند و از این طریق به درآمد خوبی برسند. بنابراین، بازنشستگان علاقه‌مند می‌توانند با شرکت در یک دوره آموزشی یا سپری کردن دوره کارآموزی مهارت‌های لازم برای شغل عکاسی را کسب کنند. در ادامه این نوشتار، مزیت‌ها و شرایط این شغل را برای بازنشستگان بیشتر بررسی خواهیم کرد.

ویژگی‌ها و مهارت‌های لازم برای شغل عکاسی

 • سرعت عمل بالا: یکی از ویژگی‌هایی که یک عکاس باید داشته باشد، سرعت عمل بالا است. یک عکاس باید سرعت بالایی داشته باشد تا بتواند لحظات مدنظرش را به‌خوبی ثبت کند. بنابراین داشتن سرعت عمل کافی برای عکسبرداری یکی از نکات حائز اهمیت است.
 • تمرکز بالا: عکاسان برای شکار سوژه و موقعیت مدنظرشان باید حتما تمرکز بالایی داشته باشند. تمرکز بالا در کنار دقت به جزئیات به عکاس کمک می‌کند تا تصاویر بی‌نظیری را خلق کند.
 • ارتباطات خوب: هر یک از عکاسان برای انجام هر پروژه با افراد مختلفی در ارتباط خواهند بود. بنابراین توانایی برقراری ارتباط با مشتریان و همکاران به آن‌ها کمک می‌کند تا با افراد بیشتری همکاری داشته باشند. این توانایی حتی به افزایش درآمد آن‌ها نیز کمک خواهد کرد.
 • خلاقیت: از آن‌جایی‌که عکاسی فقط یک شغل نیست و هنر است، هر یک از عکاسان باید تا حدودی خلاق باشند تا بتوانند عکس‌های متفاوتی خلق کنند.
 • استفاده از کامپیوتر: یکی دیگر از مهارت‌هایی که عکاسان باید تا حدودی آن‌را کسب کنند، مهارت کار با کامپیوتر و استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط با عکاسی است. با کسب این مهارت عکاس به‌خوبی می‌تواند تغییرات لازم برای هر عکس را اعمال نماید و آن‌را به مشتری تحویل دهد.
 • توانایی انجام کار تیمی: در برخی از موارد عکاسان برای انجام برخی از پروژه‌ها باید با یک تیم کار کنند. به‌همین دلیل توانایی انجام کار تیمی و مشارکت با اعضای تیم به آن‌ها کمک می‌کند تا خروجی با کیفیتی را تحویل دهند.

۶ فعالیت جالب برای سرگرمی سالمندان در تابستان

نحوه کسب مهارت عکاسی در دوران بازنشستگی

همان‌طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، شغل عکاسی شاخه‌های مختلفی دارد و هر یک از افراد می‌توانند با توجه به علاقه خود، یکی از شاخه‌ها را انتخاب نمایند. برخی از شاخه‌های عکاسی عبارتند از:

 • عکاسی از مراسمات و جشن‌ها
 • عکاسی تبلیغاتی برای مجلات و نمایشگاه‌های عکس
 • خبری
 • علمی یا پزشکی
 • مد
 • صنعتی یا تجاری

برای کسب مهارت عکاسی، بازنشستگان می‌توانند در دوره‌هایی که به‌صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود، شرکت کنند و سپس فعالیت خود را به‌عنوان یک عکاس مستقل شروع نمایند. برخی از افراد نیز می‌توانند دوره کارآموزی را در یک مجموعه عکاسی بگذرانند و سپس به‌عنوان عکاس در آن مجموعه مشغول به‌کار شوند.

بنابراین مهارت عکاسی چندان سخت نیست و افراد علاقه‌مند یا آشنا به عکاسی به‌راحتی می‌توانند آن‌را کسب کنند.

درآمد عکاسی برای افراد بازنشسته

درآمد عکاسی برای افراد بازنشسته

درآمد هر یک از عکاسان با توجه به سبک و میزان تجربه‌ای که دارند، متفاوت است. بنابراین بازنشستگان از همان ماه‌های اول نباید انتظار درآمد زیادی داشته باشند. هر یک از افراد بازنشسته می‌توانند به‌صورت مستقل یا به‌عنوان کارمند یک مجموعه کار کنند. درآمد این دو دسته از عکاسان با هم متفاوت خواهد بود.

در حالت کلی می‌توان گفت که شغل عکاسی برای بازنشستگان درآمد نسبتا متوسط و خوبی دارد. به‌مرور زمان با افزایش تجربه و تخصص هر عکاس، درآمد نیز بیشتر خواهد شد.

مزایای شغل عکاسی برای بازنشستگان

 • انعطاف‌پذیری بالا: یکی از مزیت‌های اصلی این شغل برای بازنشستگان این است که انعطاف‌پذیری بالایی دارد و این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا آزادانه ساعات کاری خود را انتخاب کنند. به‌همین دلیل شغل عکاس فشار زیادی را به بازنشستگان وارد نخواهد کرد.
 • عدم نیاز به نیروی بدنی زیاد: عکاسی جزو شغل‌هایی است که به نیروی بدنی زیادی نیاز ندارد. بنابراین فشار زیادی به بدن بازنشستگان در این شغل، وارد نخواهد شد و با شرایط جسمی آن‌ها متناسب است.
 • حضور در اجتماع: عکاسان در طول روز با افراد زیادی در ارتباط خواهند بود. حضور در اجتماع برای بازنشستگان مزیت‌های زیادی دارد و آن‌ها را از مشکلات روحی دور می‌کند.
 • درآمد خوب: شغل عکاسی درآمد خوبی دارد و می‌تواند یک منبع درآمد مناسب برای افراد بازنشسته باشد.

جمع‌بندی

این روز‌ها در دنیای محتوا، کسب‌وکارهای مختلفی به یک عکاس نیاز دارند. دنیای هنر و عکاسی برای بازنشستگان علاقه‌مند می‌تواند یک سرگرمی و شغل بسیار جذاب باشد. به‌همین دلیل بازنشستگان می‌توانند با کسب مهارت عکاسی در این حوزه فعالیت خود را شروع کنند و درآمد خوبی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا