A
اطلاعات کاربردی سالمندان

شغل کارمند آژانس مسافرتی برای بازنشستگان

سازماندهی و تنظیم برنامه سفر افراد مختلف، می‌تواند جزو شغل‌های مناسب برای بازنشستگان باشد، به‌خصوص بازنشستگانی که به سفر و سیاحت علاقه دارند. آژانس‌های مسافرتی معمولا اطلاعات لازم در مورد سفرهای کاری و تفریحی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. بنابراین یک کارمند آژانس مسافرتی باید در مورد انواع تور، انواع بلیط و سایر امکاناتی که آژانس ارائه می‌دهد، اطلاعاتی داشته باشد و آن‌را به مشتری منتقل کند.

هر یک از کارمند‌های آژانس مسافرتی، معمولا مسئولیت یک بخش را بر عهده دارند. برای مثال، ممکن است یکی از کارمندها در بخش تورهای خارجی به مشتریان خدمات ارائه دهد. در ادامه این نوشتار، بیشتر با این شغل و مزایای آن برای بازنشستگان آشنا خواهیم شد.

مناسب‌ترین شغل های دوره بازنشستگی برای شما کدام است؟

ویژگی‌ها و مهارت‌های لازم برای کار در دفتر مسافرتی

 • قدرت بیان: از آن‌جایی‌که کارمندان یک آژنس مسافرتی همواره باید در طول روز با مشتریان زیادی سروکار داشته باشند، باید از قدرت بیان خوبی هم برخوردار باشند تا بتوانند با خوش‌رویی به مشتریان خدامت ارائه دهند. بنابراین قدرت بیان یکی از مهارت‌هایی است که یک کارمند به آن نیاز دارد.
 • مهارت ارتباطی قوی: یک کارمند آژانس مسافرتی در طول روز با افراد مختلفی از جمله همکاران و مشتریان ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط ممکن است به‌صورت حضوری یا تلفنی باشد. در هر دو حالت، کارمند باید بتواند به‌خوبی یک ارتباط را برقرار یا حفظ کند.
 • جذب مشتری: یکی از اصلی‌ترین مهارت‌هایی که کارمندان آژانس‌های مسافرتی به آن نیاز دارند، مهارت جذب مشتری و فروشندگی است. زمانی‌که یک مشتری جدید وارد آژانس می‌شود و در مورد یک تور سوال می‌کند، کارمند باید سریعا نیاز وی را شناسایی کرده و با توجه به آن اقداماتی را برای جذب مشتری انجام دهد. این مهارت منجر به افزایش درآمد کل آژانس و خود فرد هم خواهد شد.
 • قدرت مدیریت و برنامه‌ریزی: برخی از کارمندان آژانس، مسئول برنامه‌ریزی و سازماندهی تورها یا سایر فعالیت‌ها هستند، بنابراین به‌عنوان یک کارمند باید مهارت لازم برای مدیریت و برنامه‌ریزی کارها را داشته باشید.
 • دانش جغرافیایی خوب: هر یک از آژانس‌ها دارای تورهای متنوعی هستند که مقصد آن‌ها متغیر است. این مقصد احتمال دارد شهری در ایران یا کشور دیگری باشد. به‌همین دلیل یک کارمند آژانس مسافرتی باید دانش جغرافیایی خوب داشته باشد تا بتواند اطلاعات بهتری را به مشتری ارائه دهد.
 • توانایی کار با سیستم‌های کامپیوتری: هر یک از فعالیت‌هایی که در آژانس‌های مسافرتی انجام می‌شوند بیشتر در بستر اینترنت انجام می‌شوند. به‌همین دلیل، افراد بازنشسته‌ای که توانایی کار با اینترنت و نرم‌افزارهای مرتبط را داشته باشند، انتخاب مناسبی برای این شغل خواهند بود.
 • توانایی انجام کار تیمی: آژانس‌های مسافرتی چندین کارمند مختلف دارند که هر یک از آن‌ها مسئول انجام فعالیت‌های مربوط به بخشی خاص هستند. بنابراین یک کارمند آژانس مسافرتی باید توانایی انجام کار تیمی داشته باشد تا بتواند با همکاری سایر اعضای تیم به پیشبرد کارها کمک کند.

درآمد شغل کارمند آژانس مسافرتی

درآمد این شغل به عوامل مختلفی نظیر کوچک یا بزرگ بودن سازمان، سمت کارمند، تعداد مسافران و موارد دیگری از این قبیل بستگی دارد. برخی از بازنشستگانی که سرمایه لازم برای راه‌اندازی یک آژانس مسافراتی را داشته باشند، می‌توانند به‌صورت مستقل کار کنند. در این حالت، قطعا درآمد فرد بازنشسته بیشتر خواهد بود. اما درآمد یک کارمند آژانس مسافرتی معمولا خوب است و بیشتر به ازای تعداد فروشی که دارند، پورسانت دریافت می‌کنند. بنابراین اگر فرد بازنشسته قدرت جذب و فروشندگی خوبی داشته باشد، می‌تواند درآمد بسیار خوبی کسب کند.

مزایای شغل کارمند آژانس مسافرتی

 • عدم نیاز به مهارت یا دانش خاص: کار کردن در یک آژانس مسافرتی به مدرک یا مهارت خاصی نیاز ندارد و معمولا افراد بعد از یک دوره آموزش یا کارآموزی می‌توانند کارشان را شروع کنند.
 • درآمد مناسب: درآمد این شغل نسبت به برخی از شغل‌های مناسب برای بازنشستگان بسیار بهتر است و فرد بازنشسته می‌تواند یک منبع مالی خوب برای ادامه زندگی داشته باشد.
 • عدم نیاز به سرمایه: افراد بازنشسته‌ای که سرمایه لازم برای راه‌اندازی یک آژانس ندارند نیز می‌توانند بدون نیاز به سرمایه به‌عنوان کارمند در یک آژانس مشغول به‌کار شوند.
 • بهبود روحیه: حضور در اجتماع و کار تیمی، یکی از راهکارهای رهایی از افسردگی و انزوای اجتماعی است. از این‌رو، چنین شغلی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی روحیه و آرامش بازنشستگان داشته باشد.

جمع‌بندی

شغل کارمند آژانس مسافرتی برای آن دسته از بازنشستگانی که به انجام کارهای تیمی، سازماندهی و برنامه‌ریزی علاقه دارند، بسیار مناسب خواهد بود. افراد بازنشسته می‌توانند به‌کمک این شغل درآمد خوبی کسب کنند و با حضور در اجتماع روحیه بهتری داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا