A
اطلاعات کاربردی سالمندان

شاک ویو تراپی در سالمندان

شاک ویو تراپی یکی از روش‌های درمانی است که شاید کمتر اسمش به گوش‌تان خورده باشد. این روش جزوی از درمان‌های فیزیوتراپی است که از برق استفاده می‌شود و به آن الکتروتراپی هم می‌گویند. در شاک ویتو تراپی از دستگاهی به نام شاک ویو استفاده می‌کنند و امواج مکانیکی را بر ناحیه‌های آسیب‌دیده‌ی بدن وارد می‌کنند.
این امواج مثل امواج صوتی هستند، اما قدرت و فرکانس بالاتری دارند. دردهای مربوط به ساختمان اسکلتی و عضلانی بدن را می‌توان با شاک ویو تراپی درمان کرد. در ادامه‌ی مقاله راجع به شاک ویو تراپی سالمندان صحبت می‌کنیم.

شاک ویو تراپی چیست؟

به طور کلی روش‌های درمانی به دو گروه تهاجمی و غیرتهاجمی تقسیم می‌شوند. در روش‌های تهاجمی، شکاف یا حفره‌ای را روی پوست و بدن ایجاد می‌کنند. مثلا عمل‌های جراحی، عمل آپاندیس و خیلی از عمل‌های دیگر روش‌ درمانی تهاجمی هستند. اما در روش‌های غیرتهاجمی شکاف یا حفره‌ای در بدن ایجاد نمی‌شود.

شاک ویو تراپی هم یک روش درمانی غیرتهاجمی است که از امواج مکانیکی استفاده می‌کنند. عملکرد این امواج مثل امواج صوتی است و انرژی زیادی به بدن وارد می‌کنند. در اثر این انرژی زیاد، متابولیسم منطقه‌ی آسیب‌دیده به شدت زیاد می‌شود و درد بیمار بهبود پیدا می‌کند. در طی فرایند شاک ویو تراپی، متخصص فیزیوتراپ از دستگاه خاصی استفاده می‌کند.

دستگاه‌ هم پالس‌های قوی انرژی پنوماتیک کوتاه مدت تولید می‌کند. در نهایت فیزیوتراپ ژل پروب را به بدن بیمار می‌مالد، دستگاه را روی نقطه‌‌‌ی آسیب‌دیده قرار می‌دهد و امواج را هدایت می‌کند. میزان اثربخشی شاک ویو تراپی در بیماران مختلف متفاوت است. بعضی از بیماران با یک جلسه احساس بهتری دارند و دردشان بهبود می‌کند.

بعضی از بیماران هم به جلسه‌های درمانی بیشتری احتیاج دارند. اگر می‌خواهید این روش را برای سالمندان به کار بگیرید. فراموش نکنید که بعد از جلسه‌ی درمانی، فرد سالمند به استراحت نیاز دارد.

شاک ویو تراپی برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می شود

شاک ویو تراپی برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می شود؟

شاک ویو تراپی برای درمان بیماری‌های مختلفی کاربرد دارد، از جمله این بیماری‌ها می‌توان  به آرتروز، زانودرد، گردن‌درد، انواع التهاب، شکستگی‌ در سالمندان، خار پاشنه، بدشکلی مفاصل و غیره اشاره کرد. از آنجایی که سالمندان بیشتر از بقیه در معرض خطر بیماری‌ها هستند، این روش برای آنها اثربخشی بیشتری دارد. خیلی از سالمندانی که دردهای زیادی را تجربه می‌کنند می‌توانند با روش شاک ویو تراپی درد بدن‌شان را کمتر کنند.

سالمندانی که دیابت دارند، از مشکلات قلبی و عروقی رنج می‌برند، داروهای کورتونی یا رقیق‌کننده‌ی خون مصرف می‌کنند، و سرطان دارند، نباید از شاک ویو تراپی استفاده کنند. برای افرادی هم که به عفونت ادراری شدید مبتلا هستند، ناهنجاری‌های کلیه‌ دارند و فشار خون‌شان بالا است، شاک ویو تراپی تجویز نمی‌شود.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای شاک ویو تراپی در سالمندان، درمان آرتروز است. آرتروز بیماری شایعی در سالمندان است که باعث تحلیل و فرسایس غضروف  و استخوان‌ها می‌شود. سالمندان در اثر آرتروز گردن‌ درد، زانو درد و کمر درد را تجربه می‌کنند. شاک ویو تراپی با اعمال امواج قدرتمند بافت آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند و مانع از گسترش درد در ناحیه‌های دیگر بدن می‌شود.

یکی دیگر از بیماری‌های شایع در سالمندان که شاک ویو تراپی موجب بهبود آن می‌شود، آسیب‌های مربوط به لگن است. بعضی از سالمندان به دلیل سرگیجه و افتادن ناگهانی دچار شکستگی لگن می‌شوند. شاک ویو تراپی می‌تواند دردهای لگن را کاهش دهد

شاک ویو تراپی چگونه انجام می‌شود؟

شاک ویو تراپی به طور سرپایی انجام می‌شود. فیزیوتراپ از ژل مخصوص و دستگاه برای انجام عمل شاک ویو تراپی استفاده می‌کند. مراحل کار به این صورت است که ژل روی ناحیه‌ی آسیب دیده مالیده می‌شود تا امواج را هدایت کند.

دستگاه دو نوع موج را روی بدن اعمال می‌کند. امواجی که انرژی زیادی دارند، ممکن است درد ایجاد کنند. در این جور مواقع، فیزیوتراپ ناحیه‌ی مورد نظر را بی‌حس می‌کند. انرژی وارده به بدن باعث تسریع و تقویت ترمیم بافت و استخوان‌های بدن می‌شود.

شاک ویو تراپی رگ‌های خونی جدیدی در بافت‌های بدن ایجاد می‌کند و باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود. هر چقدر که بیمار در فرایند شاک ویو تراپی مشارکت بیشتری کند، و به محل قرارگیری دستگاه واکنش نشان دهد، عمل موفقیت آمیزتر خواهد بود. در بیشتر اوقات، عمل شاک ویو تراپی هیچ دردی ندارد و عوارض خطرناکی هم مشاهده نشده است.

برای اینکه شاک ویو تراپی برای درمان دردهای شدید و بیماری‌هایی مثل آرتروز نتیجه بخش باشد، به سه ماه زمان نیاز دارد و در نهایت ۷۵ تا ۹۰ درصد از درد بیمار کاهش پیدا می‌کند. اما به طور کلی تعداد جلسات شاک ویو تراپی با تشخیص پزشک مشخص می‌شود.  بعضی از بیماران بعد از یک جلسه احساس بهبودی کامل می‌کنند، اما کسانی که صدمه‌ها و دردهای شدیدتری دارند، به جلسات بیشتری نیاز دارند.

خیلی از سالمندان و کسانی که تصمیم گرفته‌اند برای برطرف‌کردن دردهای بدن‌شان شاک ویوتراپی انجام دهند، در مورد ایمنی آن سوال می‌پرسند. شاک ویو تراپی یکی از روش‌های درمان محبوب و پرکاربرد در کشورهای اروپایی است و هیچ گونه‌ اثر جانبی ندارد. تنها عوارض این درمان گزگز کردن، درد یا قرمزی کوتاه است که بسیار کم رخ می‌دهد و بعد از دوره‌ی کوتاهی از بین می‌رود.

شاک ویو تراپی چه مزیت‌هایی دارد؟

به طور کلی، این روش غیرتهاجمی است و در آن هیچ‌گونه سرنگ یا چاقویی در طول فرایند وجود ندارد. به علاوه تاثیرگذاری آن برای بهبود درد شانه، کمر، پاشنه، زانو و آرنج بسیار مفید است. در شاک ویو تراپی لازم نیست داروی خاصی مصرف کنید یا بیهوش شوید. عوارض جانبی این درمان هم بسیار محدود است.

شاک ویو تراپی التهاب‌های مزمن را برطرف می‌کند و کلسیم‌های رسوب‌کرده در بافت‌ها را از بین می‌برد. یکی از عوامل اصلی درد در حرکت مفاصل، تجمع کلسیم در مفصل‌ها است که به آن کلسیفیکاسیون می‌گویند. به کمک شاک ویو تراپی می‌توان این کلسیم‌های رسوب کرده را از بین برد.

شاک ویو تراپی فیبرهای تاندون را قوی‌تر و متراکم‌تر می‌کند. به این صورت که با ایجاد امواج، فیبرهای کلاژنی جدید تولید می‌شود و ساختارهای اسکلتی و عضلانی بدن بهبود پیدا می‌کند. یکی دیگر از مزایای شاک ویو تراپی ایجاد رگ‌های خونی جدید است. در واقع این رگ‌های خونی خون‌رسانی را تقویت می‌کنند و اکسیژن را به ناحیه‌ی آسیب‌دیده می‌رسانند.

سخن پایانی زیمد

در این مقاله درباره‌ی یک روش درمانی موثر و بدون درد به نام شاک ویوتراپی صحبت کردیم. شاک ویو تراپی یک روش غیرتهاجمی برای بهبود درد و ناحیه‌های آسیب‌دیده است. از آنجایی که در این روش هیچ شکاف یا حفره‌ای در بدن بیمار ایجاد نمی‌شود، می‌توان آن را بهترین روش درمان برای درمان التهابات، خار پاشنه، دردهای کف پا، لگن، زانو و گردن نامید. سالمندانی که دردهای زیادی را در نواحی مختلف بدن‌شان تجربه می‌کنند، به خوبی می‌توانند در چند جلسه دردشان را بهبود دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا