سلامت جسمی سالمندان

غذاهای مناسب درمان یبوست در سالمندان

یبوست برای همه بسیار دردآور و مشکل‌زاست. ولی در سالمندان بر اثر کهولت سن و تحلیل رفتن قوای جسمانی، این مساله و مشکل شدت می‌یابد. در این مقاله سعی داریم روش‌های درمانی یبوست در سالمندان را شرح دهیم.

تقریبا همه افراد، حداقل یک بار در عمر خود دچار یبوست می‌شوند. احتمال بروز یبوست در افراد سالمند به مراتب بیشتر از جوانان است، اما در بیشتر اوقات جدی نیست.

یبوست، یک علامت است نه یک بیماری. ممکن است حرکات روده شما کمتر از حد معمول باشد. در این حالت، دفع مدفوع بسیار طول می‌کشد و سخت و دردناک است. برخی از افراد بیش از حد نگران حرکت روده در طول روز هستند. مبنای صحیح و دقیقی از تعداد حرکات استاندارد روده برای هر فرد در طول روز یا هفته وجود ندارد، در واقع منظم بودن برای هر فرد متفاوت است. برخی ممکن است، دو بار در روز حرکات روده داشته باشند و برخی سه بار در هفته و هر دو در سلامت کامل و طبیعی باشند.

اگر احساس می‌کنید، یبوست دارید، بهترین کار این است که ابتدا به پزشک خود مراجعه کنید و با انجام آزمایش‌های مربوطه مطمئن شوید که بیماری خاص یا انسدادی در روده شما وجود نداشته باشد. سپس در صورت تایید پزشک، عادات غذایی خود را تغییر دهید.

در ادامه انواع راه حل‌های موجود برای درمان یبوست در سالمندان را به شرح و تفصیل بیان می‌کنم:

خوردن غذاها و مواد فیبردار

با خوردن بیشتر میوه و سبزیجات تازه، چه پخته شده یا خام و غلات و حبوبات و غلات سبوس دار، فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. میوه‌های خشک شده مانند زردآلو، آلو و انجیر سرشار از فیبر و بسیار غنی هستند. خوردن میوه و سبزیجات برای درمان یبوست در سالمندان بسیار مفید است.

اگر رژیم غذایی شما حاوی فیبر طبیعی نیست، ممکن است لازم باشد مقدار کمی سبوس را به غذاهای پخته شده، غلات و میوه اضافه کنید. امکان دارد این کار در ابتدا باعث ایجاد نفخ و گاز در بدن شما شود. تغییرات رژیمی را به آهستگی انجام دهید تا سیستم بدن با آن سازگار شود. در فروشگاه‌های مواد غذایی و خواربارفروشی به دنبال محصولات فیبردار مانند انواع بذر باشید.

خوردن پروبیوتیک‌ها برای درمان یبوست در سالمندان

غذاهای پروبیوتیک بخورید یا مکمل‌های پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک‌ها ممکن است به جلوگیری از یبوست مزمن کمک کنند. تحقیقات نشان داده علت این ‌که بعضی افراد به یبوست مزمن دچار می‌شوند، متعادل نبودن باکتری‌های روده آن‌هاست. به نظر می‌رسد غذاهای پروبیوتیکی می‌توانند به بهبود این تعادل و جلوگیری از یبوست یا درمان آن در سالمندان کمک کنند. این غذاها همچنین می‌توانند با تولید اسید لاکتیک و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه موجب درمان یبوست شوند. استفاده از این مواد، می‌تواند حرکات روده را بهبود بخشد، دفع مدفوع را آسان‌تر کند و در نتیجه منجر به درمان یبوست در سالمندان شود.

بررسی‌های اخیر نشان داده که پروبیوتیک‌ها با افزایش میزان حرکات روده و قوام و ثبات در مدفوع، موجب درمان یبوست در سالمندان می‌شوند. برای استفاده از پروبیوتیک‌ها در رژیم غذایی خود، سعی کنید غذاهای حاوی پروبیوتیک بخورید. به عنوان مثال، می‌توان به ماست، سوسیس و کیمچی اشاره کرد که حاوی باکتری‌های زنده هستند. از طرف دیگر، می‌توانید یک مکمل پروبیوتیک را امتحان کنید. معمولا توصیه می‌شود که حداقل ۴ هفته روزانه این مکمل‌ها را مصرف کنید تا ببینید که آیا اثرات مفیدی دارد یا خیر.

 خوردن آلو را در اولویت قرار دهید

آلوها و آب آلو، اغلب به عنوان داروی طبیعی برای درمان یبوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلوها علاوه بر فیبر، حاوی سوربیتول، ملین طبیعی نیز هستند. مطالعات نشان داده که آلو ممکن است از فیبر موثرتر باشد. آلو می‌تواند ساده ترین راه حل طبیعی موجود برای درمان یبوست در سالمندان باشد. مقدار موثر مصرف آلو برای درمان یبوست دو بار در روز و هر بار حدود ۵۰ گرم (۷ عدد آلو متوسط) است.

نوشیدن مایعات به ویژه آب

حتما مایعات کافی بنوشید. بدون مصرف کافی مایعات، یبوست بدتر می‌شود. نوشیدن آب کافی می‌تواند در حرکات منظم روده کمک کند. درباره این‌ که چقدر آب بنوشید، حتما با پزشک خود صحبت و مشورت کنید. اگر به طور مرتب، بدنتان با کمبود آب مواجه است، ممکن است به یبوست مزمن دچار شوید. برای جلوگیری از این امر، باید به اندازه کافی آب بنوشید.

هنگامی که یبوست دارید، می‌توانید با نوشیدن مقداری آب گازدار به بدنتان کمک کنید تا دوباره آب‌گیری کند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که آب گازدار در رفع یبوست موثرتر از آب شیر است. این موضوع در مورد افراد مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) هم صدق می‌کند. با این حال توجه داشته باشید به هیچ عنوان نوشیدن نوشابه‌های گازدار مانند نوشابه را شروع نکنید، زیرا این کار برای سلامتی شما بسیار مضر و بدترین انتخاب است به طوری که حتی ممکن است، یبوست شما را بدتر کند.

قهوه، به خصوص قهوه کافئین‌دار بنوشید

برای برخی از افراد، قهوه می‌تواند میل رفتن به سرویس بهداشتی را افزایش دهد و موجب بهبود یا درمان یبوست در سالمندان شود.

قهوه باعث تحریک عضلات دستگاه گوارش شما می‌شود. در حقیقت، می‌توان گفت، قهوه کافئین‌دار می‌تواند روده شما را به همان روشی که یک وعده غذایی تحریک می‌کند، تحریک کند. این اثر، ۶۰٪ از آب آشامیدنی و ۲۳٪ از نوشیدن قهوه بدون کافئین قوی‌تر است. قهوه حاوی مقادیر کمی از فیبرهای محلول است که با بهبود تعادل باکتری‌های روده شما، از یبوست جلوگیری می‌کند.

سیترات منیزیم را امتحان کنید

مصرف سیترات منیزیم یک درمان خانگی محبوب برای درمان یبوست در سالمندان است. سیترات منیزیم، نوعی ملین است که بدون نسخه یا به صورت آنلاین هم فروخته می‌شود. مصرف مقدار متوسط مکمل‌های منیزیم، می‌تواند به رفع یبوست و درمان یبوست در سالمندان کمک کند. دوزهای بالاتر، گاهی اوقات برای آماده‌سازی و تمیز کردن روده قبل از عمل یا در سایر درمان‌های پزشکی استفاده می‌شوند. از مزایای سیترات منیزیم، می‌توان به در دسترس بودن است که حتی آن را بدون نسخه هم می‌توانید تهیه کنید.

غذا برای درد معده

مصرف ملین‌‌ها

ملین‌های موجود در بازار شامل ملین‌های تحریک‌کننده هستند. ملین‌های اسمزی برای بیمارانی که به مکمل فیبر پاسخ نمی‌دهند، انتخابی معقول و منطقی است. انتخاب ملین باید بر اساس تاریخچه پزشکی افراد مانند وضعیت قلبی یا کلیوی، تداخلات احتمالی دارویی، هزینه و عوارض جانبی باشد. هیچ ماده اسمزی بر دیگری برتر روشنی ندارد. دوز این مواد باید به صورت بالینی عنوان شود. برای یبوست مزمن یا شدیدتر، دوز مشخصی وجود دارد.

طبق آن‌چه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید کرده، دوزهای بالای پلی اتیلن گلیکول ممکن است، باعث ایجاد دفع بیش از حد مدفوع، به ویژه در سالمندان ساکن خانه سالمندان شود و حالت تهوع، نفخ شکم، گرفتگی و نفخ شکم ایجاد شود. برخلاف آن‌چه انتظار می‌رود، ملین باعث تحریک روده از طریق انقباضات با دامنه زیاد هم نمی‌شود. مطالعات انجام شده در مورد ملین‌ها در افراد مسن محدود است و از نظر طراحی در زیر حد معمول قرار دارد. در مواردی ناراحتی شکمی، عدم تعادل الکترولیتی، واکنش‌های آلرژیک و مسمومیت کبدی گزارش شده است. به همین دلیل هنگام استفاده از ملین‌های منیزیم برای درمان یبوست در سالمندان باید احتیاط کرد.

سنا ملین گیاهی برای درمان یبوست در سالخوردگان

سنا نوعی گیاه است که از برگ و میوه آن برای تهیه دارو استفاده می‌شود. سنا یک مسهل تاییدشده توسط FDA است. برای خرید سنا نیازی به نسخه نیست. این دارو برای درمان یبوست در سالمندان و همچنین برای پاک کردن روده قبل از آزمایش‌های تشخیصی مانند کولونوسکوپی استفاده می‌شود. سنا همچنین برای سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، جراحی مقعد یا رکتال، اشک در آستر مقعد (شکاف مقعد)، بواسیر و کاهش وزن استفاده می‌شود.

میوه سنا از برگ سنا ملایم‌تر است. این امر باعث شده است که انجمن محصولات گیاهی آمریکا (AHPA) نسبت به استفاده طولانی مدت از برگ سنا نه میوه سنا، هشدار دهد. AHPA توصیه می‌کند که محصولات برگ سنا با احتیاط مصرف شود و اگر موجب اسهال شدید شد، بلافاصله مصرف آن قطع شود.

آیا نگرانی‌های ایمنی در مورد مصرف این دارو وجود دارد؟

سنا برای اکثر بزرگسالان و کودکان بالای ۲ سال، بسیار ایمن است در نتیجه به طور معمول برای سالمندان مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌توان از آن برای درمان یبوست در سالمندان استفاده کرد. البته لازم است این نکته را متذکر شوم که این دارو در صورت استفاده بیش از حد می‌تواند، عوارض جانبی از جمله ناراحتی معده و اسهال ایجاد کند.

از خوردن لبنیات خودداری کنید

در بعضی شرایط، ممکن است بدن فرد نسبت به لبنیات واکنش نشان دهد. مصرف لبنیات به دلیل تاثیر بر حرکات روده، می‌تواند ایجاد یبوست کند. در بعضی موارد، مصرف لبنیات، در بدن کودکان به دلیل تحمل نکردن پروتئین شیر گاو و در بدن بزرگسالان به دلیل عدم تحمل لاکتوز، ممکن است باعث ایجاد یبوست شود.

اگر فکر می‌کنید، ممکن است بدنتان پذیرای لبنیات نباشد، می‌توانید سعی کنید به طور موقت آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا ببینید علائم شما بهبود می‌یابد یا نه. حتما در رژیم غذایی خود، سایر غذاهای حاوی کلسیم را جایگزین لبنیات کنید.

همانطور که گفتم، عدم تحمل لبنیات یا لاکتوز ممکن است در برخی افراد، باعث یبوست شود. اگر گمان می‌کنید که نمی‌توانید لاکتوز لبنیات را تحمل کنید، سعی کنید از محصولات لبنی بدون لاکتوز موجود در بازار استفاده کنید.

ورزش برای درمان یبوست در سالمندان و بازنشستگان

هرچند ورزش کردن سالمندان ممکن است، کمی سخت باشد اما آن‌ها هم باید سعی کنند فعال باشند و در حد امکان فعالیت‌های فیزیکی انجام دهند. ورزش برای سلامتی کلی بدن نیز مهم است.

سالمندان، باید کارهایی را انجام دهند که باعث حرکت و فعال شدنشان می‌شود. مثلا برای پیاده‌روی بیرون بروند. فعالیت‌های جسمی را که از انجام آن‌ها لذت می‌برند، پیدا کنند و آن‌ها را به بخشی از زندگی روزمره خود تبدیل کنند.

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد، فعالیت جسمی موجب دفع بیشتر مدفوع می‌شود و باعث حرکات بیشتر روده و فعالیت بیشتر آن نیز می‌شود و در نهایت موجب درمان یبوست در سالمندان می‌شود.

استفاده از روغن زیتون و تخم کتان در برنامه غذایی

روغن‌های زیتون و بذر کتان ملین هستند و می‌توانند، یبوست را تسکین بخشد. این روغن‌ها حاوی ترکیباتی هستند که فرایند هضم را بهبود می‌بخشد و خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد التهابی دارند که برای درمان یبوست در سالمندان بسیار مفید است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داده که روغن زیتون و روغن بذر کتان به تسکین یبوست در افراد کمک شایانی می‌کند.

خوردن سوپ‌های آبکی و خداحافظی با یبوست

سوپ‌های شفاف و آبکی دارای مواد مغذی و آسان هضم هستند. این سوپ‌ها، همچنین رطوبت را به مدفوع سخت و متراکم اضافه می‌کنند که می‌تواند آن‌ها را نرم کند و باعث دفع راحت‌ترشان شود. مایعات و غذاهای گرم نیز به طور کلی هضم را آسان‌تر می‌کنند.

منبع
medicalnewstodaymedlineplusncbi.nlm.nih.govmedicalnewstodaynia.nih.gov

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن