A
اطلاعات کاربردی سالمندان

بهترین ویلچر برای سالمندان چه ویژگی‌هایی دارد؟

سلام، در این مقاله می‌خواهیم راهنمای کاملی از انتخاب و خرید بهترین ویلچر برای سالمندان را به شما ارائه دهیم.

اگر قصد دارید برای خودتان یا یکی از سالمندان نزدیک به خود، ویلچر ( صندلی چرخدار ) تهیه کنید، این کار یکی از دشوارترین و بزرگترین تصمیم‌های شما خواهد بود. افراد در سنین مختلف دچار مسائل و مشکلاتی می‌شوند که در برخی موارد برای آسا‌ن‌تر شدن زندگی و کارهای روزمره‌ی آن‌ها، استفاده از صندلی چرخدار می‌تواند گزینه مناسبی باشد. انواع مختلفی از صندلی های چرخدار در بازار وجود دارند که ما در اینجا قصد داریم تا شما را در مراحل انتخاب و خرید بهترین ویلچر یاری کنیم.

افراد در سنین مختلف با نیازهای متفاوت می‌توانند صندلی چرخ‌دار مناسب خود را در بازار انتخاب کنند و آن را خریداری کنند. اینکه شما هم از نیاز خود به صندلی چرخ‌دار اطمینان حاصل کنید و بدانید که دقیقاً کدامیک از انواع مختلف صندلی چرخدار سالمندان می‌تواند برای شما مناسب باشد یکی از ضروری‌ترین مسائلی است که قبل از هر چیزی باید به آن بپردازید.

با توجه به سبک زندگی کاربران و تحرک آن‌ها، انتخاب یک ویلچر یا صندلی چرخ دار جدید، یا برای آن فرد مفید واقع می‌شود و زندگی او را بهبود می‌بخشد یا اینکه فقط برای خودش و اطرافیانش اسباب زحمت می‌شود و وقت و انرژی آن‌ها را هدر می‌دهد.

اما ما در این مقاله قصد داریم تا شما را در انتخاب بهترین ویلچر برای سالمندان راهنمایی کنیم تا بتوانید خرید درستی انجام دهید. اینجا ما انواع مختلف صندلی چرخ‌دار سالمندان را برای شما معرفی می‌کنیم و سپس به ویژگی‌ها و نکاتی که قبل از خرید باید آن‌ها را در نظر داشته باشید، می‌پردازیم. این راهنما به شما می‌آموزد که دقیقاً چه نوع ویلچری می‌تواند بهترین صندلی چرخ‌دار برای شما باشد.

انواع ویلچر برای سالمندان

انواع مختلف بهترین ویلچر برای سالمندان

همانطور که همه ما می‌دانیم، نیازهای افراد سالمند مشابه و مانند یکدیگر نیست و آن‌ها با هم تفاوت‌های بسیاری دارند. برخی از افراد ممکن است بخواهند برای کاربرد همیشگی خود به دنبال بهترین ویلچر بگردند و برخی دیگر احتمالا برای مصرف کوتاه‌ مدتی نیاز به آن دارند تا فقط برای زمان کمی بتوانند مشکل حرکت خود را برطرف کنند.

ویلچر (صندلی چرخ‌دار) برقی

ویلچر برقی مناسب سالمندانی است که تحرک آن‌ها محدود به بالاتنه‌ جسم آن‌ها است و نمی‌توانند با پا راه بروند و دچار مشکلات عدم استقلال هستند. این صندلی‌های چرخ‌دار برقی مناسب برای گشت زدن در شهر و داخل خانه‌اند. اغلب این ویلچرها خیلی سنگین‌اند و برای جابه‌جایی آن‌ها به ون نیاز است. البته امروزه نمونه‌های تاشوی آن هم وجود دارد که می‌توان آن را با خود به همه‌جا برد و از حجم آن کاست.

صندلی‌های چرخ‌دار دستی

انواع مختلفی از ویلچرهای دستی در بازار وجود دارد. صندلی‌ چرخ‌دار دستی محبوب‌ترین و پرکاربردترین نوع صندلی چرخ‌دار است که در بازار یافت می‌شود. این صندلی‌های چرخ‌دار، یا از پشت سر باید توسط کسی هول داده شوند و یا اینکه خود شخص کاربر باید آن را به وسیله دستگیره روی چرخ آن را به حرکت در‌آورد. این نوع از صندلی چرخ‌دار می‌تواند برای افرادی که تحت نظارت پرستار و یا افراد نزدیک خانواده خود هستند مناسب باشد و همینطور کاربرانی که خودشان دارای قدرت استقلال کافی هستند.

ویلچرهای دستی انواع مختلفی دارند و برای انتخاب بهترین صندلی چرخ‌دار دانستن اینکه کدام یک از آن‌ها نیاز شما را برآورده می‌کند، بسیار ضروری و مهم است. حتما قبل از خرید، از نوع نیازی که به آن صندلی چرخ‌دار دارید اطمینان حاصل کنید و پس از آن، نسبت به خرید اقدام کنید.

صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین

اگر شما یا یکی از عزیزانتان که دچار مشکل حرکتی شده است و به ویلچر نیاز دارد، سنگین وزن هستید، صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین می‌توانند بهترین گزینه برای این گروه از افراد باشند. این صندلی‌های چرخ‌دار برای سالمندانی که قدبلندتر و یا عریض‌تر هستند، طراحی شده است. از آنجایی که این صندلی‌ها طراحی شدند تا افراد سنگین را حمل کنند، طبیعتاً خودشان نیز به قدر کافی باید سنگین باشند. به همین دلیل در برخی مواقع حمل و نقل این صندلی‌های چرخ‌دار بسیار سخت و مشکل است و فرد را با دشواری خاصی روبرو می‌کند. بسیاری از این صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین، قابل تنظیم‌اند.

صندلی‌های چرخ‌دار  سبک وزن

ویلچرهای سبک وزن نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابل تا شدن و حمل‌ و نقل آسان‌تر باشند. این صندلی‌ها به راحتی تا می‌شوند و در خودرو، خانه و هر جای دیگری که قصد استفاده از آن را دارید به راحتی جا می‌شوند و از صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین و برقی بسیار سبک‌ترند.

صندلی‌های چرخ‌دار بسیار سبک

ویلچرهای بسیار سبک وزن دارای سنگینی به میزان ۵/۴ کیلوگرم هستند. این صندلی‌های چرخ‌دار به اندازه بقیه صندلی‌هایی که در بالا معرفی کردیم سنگین نیست. این صندلی‌ها فقط تحمل افراد سالمند عادی را دارد. اغلب برای مسافرت رفتن و افرادی که دارای قوای نسبتا بهتری نسبت به بقیه افراد هستند و پرستار دارند، این نوع از ویلچر می‌تواند بهترین صندلی چرخ‌دار مناسب برای شما باشد. این ویلچرها به راحتی تا می‌شوند و قابل حمل برای همه نقاط هستند.

اکنون که از انواع ویلچرهای موجود در بازار اطلاعات کافی کسب کرده‌اید، نوبت آن رسیده تا شما را با نکاتی آشنا کنیم که قبل از خرید بهترین صندلی چرخ‌دار باید به آن‌ها دقت کنید. در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.

قبل از خرید بهترین ویلچر برای سالمندان به این نکات دقت کنید

از آن‌جایی که هر نوع صندلی چرخ‌داری که انتخاب می‌کنید، انواع متفاوتی از اندازه‌ها، قیمت‌ها و ویژگی‌های متفاوت دیگر را در بر دارد، لذا لازم است نکات مهمی را قبل از خرید در نظر داشته باشید. در ادامه می‌خواهم ویژگی‌های رایجی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید را برای شما بگویم.

  • وزن

زمانی که می‌خواهید برای خرید ویلچر برای سالمندان اقدام کنید، باید هم وزن کاربر و هم وزن صندلی که قصد خرید آن را دارید را در نظر داشته باشید. اگر قصد دارید برای خودتان خرید کنید و سنگین‌وزن هستید، یا اگر قصد خرید ویلچر برای یکی از نزدیکان خود را دارید که وزن بالایی دارد، باید به سراغ صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین بروید و نوع مقاوم آن را که برای افراد سنگین‌وزن طراحی شده، خریداری کنید.

علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که چه کسی قرار است آن صندلی چرخ‌دار را بلند کند و با خودش جابجا کند. اگر شما هم سالمندی هستید که قصد دارید برای همسر خود صندلی چرخ‌دار تهیه کنید، پیشنهاد من به شما این است که از ویلچرهای خیلی سبک خریداری کنید، زیرا می‌توانید آن‌ها را به راحتی تا کنید و با خود به همه‌جا ببرید بدون اینکه کوچکترین فشاری متحمل خودتان بشود.

  • عرض

انواع مختلف صندلی‌های چرخ‌دار در عرض و پهنای مختلف عرضه بازار شده‌اند. هر چه عرض و پهنای یک صندلی بیشتر باشد، راحتی که برای شما فراهم می‌کند، بیشتر خواهد بود. البته باید به خاطر داشته باشید که قبل از خرید بهترین ویلچر مورد نظر خود، باید عرض در ورودی خانه خود را اندازه بگیرید و پس از آن صندلی عریض‌تر را برای خود خرید کنید.

  • میزان راحتی

موارد زیادی در میزان راحتی یک صندلی چرخ‌دار مناسب سالمندان دخیل هستند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، جای دست و پای سالمند روی صندلی‌ چرخ‌دار است. بهتر است برای خرید ویلچر مناسب سالمندان به این نکته هم توجه کنید که لایه بالشتی آن چقدر راحت است و هم‌چنین در نظر داشته باشید که آیا ویلچری که انتخاب کردید، مناسب قد شما یا سالمند عزیز شما است یا خیر.

  • میزان توانایی حرکتی و استقلال سالمند

ممکن است شما جزو سالمندانی باشید که ترجیح می‌دهد از صندلی‌های چرخ‌دار برقی مناسب سالمندان برای خود استفاده کند، زیرا توانایی حرکتی شما محدود است و کسی را در اطراف خود برای مراقبت از خودتان ندارید که برای حرکت کردن به کمک شما بیاید. برای بقیه افراد ممکن است ویلچرهای برقی مناسب سالمندان، بسیار گران باشد، یا خیلی پیچیده به نظر بیاید. اگر شما جز موارد اول نیستید، شاید بهتر باشد از ویلچرهای دستی برای خود استفاده کنید، زیرا این نوع ویلچر برای شما مناسب‌تر از نوع برقی آن است.

  • قابلیت حمل و نقل

این امکان وجود دارد که برخی از صندلی‌های چرخ‌دار برقی و وظیفه سنگین سالمندان، فقط با ون حمل و نقل شوند. با توجه به شرایط جسمی برخی از سالمندان، احتمالاً برای برخی از افراد این یک مشکل به حساب نیاید. اما برخی دیگر از خانواده‌ها و افراد ممکن است با این موضوع مشکل داشته باشند و صندلی‌های چرخ‌داری که به راحتی تا بشوند و بتوان به راحتی آن‌ها را حمل کرد برای آن‌ها مناسب باشد که بتوانند راحت آن را به همه‌جا بروند.

  • هزینه

صندلی های چرخدار موجود در بازار در قیمت‌های متنوعی موجودند. اما بهترین ویلچر مناسب شما، آن است که خودتان با توجه به نیاز خود انتخابش می‌کنید. همیشه می‌توان تعادلی بین کیفیت خوب و قیمت مناسب در هر موردی پیدا کرد. قبل از اینکه اقدام به خرید کنید، در مورد اینکه دقیقا چه نوعی از ویلچر را می‌خواهید تصمیم بگیرید.

کدام یک از این موارد بهترین ویلچر برای سالمندان است؟

وقتی صحبت از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین ویلچر برای سالمندان می‌شود، عوامل زیادی در این تصمیم‌گیری دخیل هستند. در نظر داشته باشید که باید ویژگی‌های کاربر و صندلی را همزمان با هم در ذهن خود داشته باشید. باید در زمینه موارد مصرف صندلی نیز واقع بین باشید. اگر قرار است فقط در مناسبت‌های خاصی از آن استفاده شود، بهتر است از ویژگی‌های زیادی صرف نظر کنید. اما اگر قرار بر این است که زمان زیادی را روی صندلی چرخ‌دار بگذرانید، پس باید عواملی مانند میزان راحتی و دیگر قابلیت‌های آن را در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

افراد زمان زیادی را صرف جستجو در مورد انتخاب بهترین صندلی چرخدار مناسب افراد سالمند می‌کنند. ما در این مقاله سعی کردیم راهنمایی کاملی در مورد موارد و ویژگی‌های مهمی که قبل از انتخاب و خرید بهترین ویلچر باید آن را در نظر بگیرید، برای شما توضیح دهیم و همینطور انواع مختلف صندلی‌های چرخ‌دار مناسب سالمندان را به شما معرفی کرده‌ایم. حال شما باید در مورد انتخاب و خرید بهترین ویلچر مناسب خودتان با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا