A
ورزش های سالمندان

بهترین وسایل ورزشی برای سالمندان

شناسایی برترین وسایل ورزشی برای سالمندان از جمله دغدغه‌های این افراد و خانواده‌های آن‌ها محسوب می‌شود. سالمندان عزیز در زمان ورزش نگران آسیب رسیدن به مفاصل و قسمت ها مختلف بدن خود هستند و همین امر انگیزه آن‌ها در رفتن به سمت ورزش کم می‌کند. شناخت وسایل ایمن به این افراد کمک می‌کند تا بدون نگرانی از آسیب دیدن اقدام به ورزش کردن کنند و بدن خود را تقویت نمایند.

کار با الیپتیکال برای سالمندان

الیپتیکال یا اسکی فضایی از دستگاه‌های ورزشی است که قابلیت استفاده برای سالمندان را دارد. این دستگاه می‌تواند عضلات افراد سالخورده را با فشار کمتر برای مدت زمان طولانی درگیر کند و با تمرین هوازی باعث قوی‌تر شدن عضلات آن‌ها شود. از مزایای اسکی فضایی می‌توان به تقویت قلب و ریه‌ها اشاره کرد.

این وسیله می‌تواند به مرور زمان وزن سالمندان را کم کرده و باعث افزایش تعادل آنان شود. برای پدال زنی در دستگاه تمرین دهنده متقاطع شما می‌توانید از دو حالت مستقل و وابسته استفاده کنید. در حالت جداگانه توسط هر پا باید نیروی مشخصی را وارد کنید تا بتوانید پایه‌ها را به گردش بیاورید. در حالت وابسته یکی از پاها می‌تواند به کمک پای ضعیف‌تر بیاید و باعث به حرکت در آمدن پدال شود.

حالت خاص الپتیکال باعث شده است تا از فشارهای مضری که در زمان دویدن به مفاصل وارد می‌شود جلوگیری گردد. به نظر من این وسیله می‌تواند انتخاب خوبی برای افراد پیری باشد که ورزش‌های دیگر باعث آسیب به مفاصل آنها می‌شود. این وسیله قابلیت تغییر شیب پاها را نیز دارد که می‌توانید متناسب با قدرت بدنی خود شیب مناسب را انتخاب نمایید. با تنظیم صحیح الیپتیکال بر خلاف تردمیل فشار زیادی به زانوهای شما وارد نمی‌کند.

افرادی که وزن بالایی دارند به راحتی می‌توانند با استفاده از اسکی فضایی در بلند مدت وزن خود را کم کنند. باید بگویم که تاثیرگذاری الپتیکال بر چربی سوزی از تردمیل نیز بیشتر ارزیابی شده است.

توپ طبی، یکی از وسایل ورزشی سالمندان

توپ پیلاتس یکی از لوازمی است که فقط با نشستن روی آن می‌توانید فعالیت بدنی داشته باشید. من به اغلب مراجعین می‌گویم نشستن روی این توپ انعطاف پذیر باعث می‌شود که به صورت مستمر بدن شما تلاش کند تعادل خود را روی آن حفظ کند و این کار باعث به حرکت در آمدن تعداد زیادی از عضلات بدن شما می شود. افراد سن بالا به صورت روزانه می‌توانند حدود نیم ساعت روی این نوع توپ بنشینند و از اثرات خوبی که دارد بهره ببرند.

استفاده از پیلاتس باعث تقویت عضلات شکمی و بین مهره‌ای سالمندان شده و می‌تواند مشکلات حرکتی بزرگسالان را بهبود بخشد. با افزایش مقدار تحرک قسمت‌های مختلف بدن امکان چربی سوزی نیز فراهم می‌شود.

با استفاده از این توپ شما می‌توانید تمرینات انعطاف و استقامت انجام دهید و از انجام حرکات کششی بیشترین بهره را ببرید. بر روی این نوع از لوازم ورزشی سالمندان می توان حرکاتی از قبیل دراز نشست، اسکوات و پل را نیز انجام داد. قطر این توپ ها از ۱۵ تا ۱۲۰ سانتی‌متر متغیر است. استفاده از آن برای انجام حرکات مختلف ورزشی باعث می‌شود تا تعداد بیشتری از ماهیچه‌های بدن درگیر شده و تقویت شوند. این وسیله می‌تواند انگیزه افراد سالخورده برای ورزش را افزایش دهد و روحیه آن‌ها را بهتر کند.

توپ طبی

دستگاه زیر بغل، یکی دیگر از لوازم ورزشی سالمندان

دستگاه زیر بغل از وسایل بدنسازی است که افراد سن بالا نیز می‌توانند متناسب با قدرت بدنی خود از آن استفاده و باعث تقویت عضلات پشت و دردهای کمر خود شوند. در این دستگاه شما می‌توانید وزنه‌ها را کم یا زیاد کنید و با استفاده از میله‌ای که بر روی سر شما قرار می‌گیرد تمرینات مربوط به زیر بغل را انجام دهید.

برای تمرین می‌توانید میله و زنجیر را روبروی صورت یا پشت گردن خود قرار دهید و به سمت پایین بکشید. در این ورزش عضلات آرنج، شانه و کتف درگیر می‌شوند. این دستگاه شبیه سازی حکت بارفیکس است که به صورت نشسته انجام می‌گیرد و به جای این که خود شخص به سمت بالا حرکت کند وزنه‌ای را در پشت سر او قرار دارد از طریق یک فرایند قرقره‌ای به سمت بالا می‌کشد.

در زمان بارفیکس زدن به دلیل وزن بالای بدن و ایجاد شدن حرکات ناخواسته بر اثر فشار حاصله به بدن سالمندان آسیب وارد می‌شود که این دستگاه با پایین آمدن وزن جابجا شده از بروز این گونه آسیب‌ها جلوگیری می‌کند.

برای انجام تمرین روی صندلی دستگاه بنشینید و محافظ پا را روی قسمت ران خود قرار دهید. میله متصل به طناب دستگاه را با دو دست خو بگیرید. توجه داشته باشید که بین دو دست حدود دو برابر عرض شانه فاصله باشد. دسته دستگاه را تا نزدیکی سینه پایین بیاورید. به آهستگی میله را تا نزدیکی محلی که قبل قرار گرفته بود بالا ببرید. میله را به صورت کامل برنگردانید تا فشار روی عضلات شما حفظ شود. این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

وزنه مچ دست، از وسایل ورزشی مناسب برای سالمندان

این وزنه‌ها به مچ دست بسته می‌شوند و با افزایش وزن وارد در زمان پیاده‌روی، دویدن و ورزش‌های دیگر بهترین نتیجه را به وجود می‌آورند. وزنه مچ دست یا مچ پا با ایجاد مقدار کمی وزن اضافی بر روی هر یک از دست‌ها و پاها باعث تقویت عضلات مختلف بدن می‌شود.

کم بودن وزن این وسایل ورزشی از ایجاد استرس و آسیب رسیدن به بدن حساس افراد سن بالا جلوگیری می‌کند. وزنه مچ پا و دست معمولا با پارچه‌های نرمی تولید شده و استفاده از آن در زمان ورزش باعث اذیت شدن پوست شما نمی‌گردد.

با نصب این وزنه‌ها حتی زمانی که پای خود را دراز می‌کنید یا از جایی به جای دیگر حرکت می‌دهید عضلات شما بیشتر درگیر می‌شوند و این کار باعث تقویت عضلات مختلف شما خواهد شد.

ساختار این وزنه‌ها به گونه‌ای است که قابلیت استفاده در هر ورزشی را دارد و با نصب آن می‌توان از یکسری حرکات ساده ورزشی برای تقویت عضلات مختلف بدن استفاده کرد.

دوچرخه ورزشی خوابیده، از وسایل ورزشی مناسب سالخوردگان

دوچرخه ورزشی خوابیده یک وسیله ورزشی بی‌خطر برای سالمندانی است که می‌خواهند از سودمندی‌های دوچرخه برای سلامتی خود استفاده کنند. این وسیله ورزشی به گونه‌ای ساخته شده که تمامی افراد با توانمندی‌های مختلف بتوانند از آن برای حفظ سلامتی خود استفاده کنند.

سطح فشار وارد بر پاها توسط این نوع از دوچرخه قابل تنظیم است و متناسب با توان جسمی می‌توان فشار را افزایش یا کاهش داد که این کار از رسیدن آسیب به بدن افراد پیر جلوگیری می‌کند. این وسیله با سرعت کمتری باعث کاهش چربی‌های بدن می‌شود و به همین دلیل وسیله خوبی برای ورزش افرادی است که بدن آسیب‌پذیر دارند.

دوچرخه‌های خوابیده باعث درگیر شدن ماهیچه‌های گلوت، همسترینگ و ساق پا شده و به مرور زمان این ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند. ساختار این نوع از وسایل ورزشی به گونه ای طراحی شده که شما وقتی شروع به پدال زدن می‌کنید بدن به صورت افقی قرار می‌گیرد.

استفاده روزانه حدود ۳۰ دقیقه از این وسیله ورزشی طبق تحقیقات کالج پزشکی ورزشی آمریکا توصیه شده است. ۳۰ دقیقه ورزش با این دوچرخه برای سلامتی بوده و برای لاغری و تقویت ماهیچه‌ها می‌توانید این زمان را تا ۶۰ و ۹۰ دقیقه در روز افزایش دهید.

در صورتی که از انباشت چربی در اطراف معده خود نگران هستید تحقیقات نشان داده که دوچرخه خوابیده در کاهش چربی قسمت‌های مختلف بدن از جمله معده تاثیر گذار بوده است.

در مقایسه بین دوچرخه‌های خوابیده و ایستاده می‌توان گفت که دوچرخه‌های خوابیده راحت‌تر هستند و با توجه به اینکه کمر روی یک سطح ارگونومیک قرار می‌گیرد برای مدت طولانی می‌توان از دوچرخه خوابیده استفاده کرد.

 

ماشین قایقرانی، بهترین وسیله ورزشی خانگی برای افراد بالای ۵۰ سال

این دستگاه برای همه افراد قابل تنظیم است و باعث به وجود آمدن حداقل فشار به مفاصل می‌شوند. سالمندان با خیال راحت و بدون نگرانی می‌توانند با استفاده از دستگاه قایلق‌رانی کشش عضلات کار کنند. استفاده از این ماشین با فشار و مقدار مناسب می‌تواند باعث تقویت کارکرد قلب این افراد شود.

با استفاده منظم از این وسیله شما می‌توانید در هر ساعت حدود ۶۰۰ کالری بسوزانید که کارآمدتر از دستگاه‌های بدنسازی موجود در بازار به شمار می‌آید.

ماشین قایقرانی یکی دیگر از وسایل ورزشی سالمندان است که باعث تقویت ماهیچه‌های چهار سر ران (جلوی ران‌ها)، همسترینگ (پشت ران)، لاتیسموس دورسی (میانی پشت در هر طرف از نیم تنه)، ماهیچه‌های اصلی و دو سر بازو و ساعد می‌شود.

در مقایسه بین تردمیل و ماشین قایقرانی باید گفت که تردمیل بیشتر ماهیچه‌های تحتانی بدن را درگیر می‌کند ولی این دستگاه می‌تواند همه قسمت‌های بدن را درگیر کند. برای سوزاندن کالری بیشتر تردمیل اولویت دارد.

افرادی که عضلات شکم ضعیفی دارند هنگام استفاده از دستگاه پاروزنی ممکن است دچار درد کمر شوند که برای جلوگیری از این حالت باید تمرکز بیشتری بر روی وضعیت قرارگیری بدن در حین تمرین داشته باشند. در حین تمرین باید تمرکز بیشتر این افراد بر تقویت هسته مرکزی بدن باشد.

برخی افراد در نگران آسیب دیدن زانوهای خود در هنگام استفاده از ماشین قایق رانی هستند که باید گفت این دستگاه علاوه بر این که باعث آسیب نمی‌شود بلکه می‌تواند زانوهای شما را تقویت کند.

 

خرید وسایل مخصوص سالمندان

منبع
caringseniorservicelivestrongsharecare

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا