A
اطلاعات کاربردی سالمندان

امکانات سیستم امنیتی برای سالمندان

با گسترش روزانه­ جوامع و توسعه و پیشرفت تکنولوژی، افراد جوان خانواده پرمشغله‌­تر از گذشته شده­‌اند و برای کسب درآمد و داشتن زندگی خوب مجبورند مدت زمان بیش­تری کار کنند. از ­این ­رو زمان کم­تری را می­توانند به افراد سالمند خانواده اختصاص دهند و از آن‌­ها مراقبت کنند و افراد مسن خانواده مجبور می‌­شوند زمان بیش­تری در خانه تنها بمانند. حفظ استقلال هم برای فرزندان و هم برای بزرگسالان بسیار مهم است. از طرف دیگر به­ خاطر مهر و محبتی که در خانواده وجود دارد، افراد جوان نمی­توانند آن­‌ها را به خانه سالمندان بفرستند. استخدام پرستار هم مشکلات خودش را دارد. پس جوان ها چگونه می­توانند با خیالی آسوده به فعالیت­­‌های خود بپردازند؟ در ادامه درباره سیستم امنیتی برای سالمندان صحبت خواهیم کرد.

اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی ممکن است در خانه برای سالمندان رخ دهد، که به تنهایی نتوانند مشکل پیش‌­آمده را حل کنند و گاهی آسیب می‌بینند. راه‌­های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن­‌ها می­توان میزان بروز خطرات احتمالی را کاهش داد و در عین حال که استقلال و امنیت سالمند در خانه حفظ می­‌شود، افراد جوان خانواده نیز با خیالی آسوده به امور اجتماعی خود رسیدگی می­‌کنند.

باتوجه به این­که امنیت خانه­ سالمندان موضوعی مهم است، قصد داریم در این مقاله راه­‌های ایمن کردن منازل پدرها و مادرها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت ابزارها و وسایل جدید، حفظ امنیت منازل و مکان­‌های شخصی کار دشواری نیست. در این بین دستگاه­‌های مفیدی برای خانه سالمندان طراحی و ساخته شده ­است که در ادامه تعدادی از آن­‌ها را بررسی می­‌کنیم.

دستگاه های سیستم امنیتی برای سالمندان

  • دستگاه های هشدار پزشکی

یکی از مهم­ترین ابزارهایی که باید در خانه هر سالمندی وجود داشته ­باشد، ابزارهای هشدار پزشکی هستند. این دستگاه‌­ها طوری طراحی شده‌­اند که استفاده از آن در مواقع اضطراری برای کاربر آسان باشد. زمانی را در نظر بگیرید که سالمند دچار حمله قلبی شده است، در این لحظه با فشار یک دکمه می­تواند فرزندان یا نزدیکان خود را مطلع سازد.

  • دوربین‌های مداربسته

گاهی شرایط سالمند به طوری است که نباید در خانه تنها بماند و نیاز به مراقب یا پرستار دارد یا به علت وسعت منزل، حضور نگهبان الزامی است. در این شرایط، برای این­که احتمال آزار و اذیت، سرقت یا سواستفاده کاهش یابد و خیال شما و فرد سالمند آسوده باشد، می­توانید از دوربین ­های مداربسته استفاده کنید.

  • سیستم های امنیت خانگی

امروزه سیستم­‌هایی طراحی شده که افراد را در برابر اتفاقاتی مانند مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، آتش‌سوزی و موارد مشابه، محافظت می‌کند. این سیستم‌­ها قبل از بروز حادثه آلارم می­‌دهند و شما می­توانید از راه دور مراقب والدین خود و یا افراد سالمند خانواده باشید.

چند نکته برای حفظ ایمنی و سلامت سالمند

تا این­جا چند مورد اصلی و کارآمد برای حفظ امنیت خانه پدرها و مادرها را بررسی کردیم. اما موارد ایمنی باید بیش­تر از این موارد باشد تا خیالمان بابت امنیت و آرامش سالمندان راحت باشید. در ادامه موارد جزئی­‌تری را برای حفظ امنیت سالمندان در خانه بررسی می‌­کنیم تا مطمئن شویم که خطری آنها را تهدید نمی­‌کند.

درب پارکینگ را قفل کنید: پارکینگ­‌ها فضایی عالی و مناسب برای انبارکردن وسایل هستند. اما به همان نسبت می­توانند خطرناک هم باشند. سارقان در کسری از ثانیه می­توانند از درب پارکینگ وارد شوند. برای پیشگیری از این اتفاق حتما قفل محکم و خوبی برای درب پارکینگ استفاده کنید.

دستگاه‌های امنیتی اتومبیل: اگر در پارکینگ یا گاراژ شما اتومبیلی وجود دارد که شاید سارقان را وسوسه کند، حتما این مکان را به زنگ‌های هشداردهنده و سیستم امنیتی برای سالمندان مجهز کنید تا در هنگام خطر هم شما و هم سالمندان را مطلع کند.
هشدار مونوکسیدکربن: همان­طور که می‌دانید مونوکسید کربن کشنده است و هیچ رنگ و بویی ندارد. این گاز هنگام سوختن زغال‌سنگ، چوب، روغن و نفت در هوا جمع می‌شود. گاهی ممکن است اتومبیل مدت زیادی در گاراژی که تهویه مناسب ندارد، روشن بماند که در این صورت باعث تجمع گاز مونوکسید در هوا می‌شود و خطرناک است. حتما پارکینگ یا گاراژ خود را به دستگاه هشداردهنده مونوکسید کربن مجهز کنید تا در صورت ورود سالمند به پارکینگ، فرد دچار خفگی نشود.

زیرزمین:  اگر در منزل شما زیرزمینی وجود دارد که احتمالا در نبود شما، پدر یا مادر مسن شما به آن­جا سر می­زنند، پس باید به نکاتی برای حفظ امنیت آن‌­ها توجه کنید.

پله: اکثر زیرزمین­‌ها دارای پله هستند و از آن­جایی که سالمندان در حفظ تعادل مشکل دارند، احتمال لیز خوردن یا پرت شدن از پله افزایش می­یابد. بهتر است برای حفظ امنیت آن­‌ها، پله‌­ها را با آسانسور یا بالابر تجهیز کرده تا از خطرات احتمالی جلوگیری نمایید.

مناطق ذخیره‌سازی: قفسه‌ها و قفسه‌بندی یک روش عالی برای ساماندهی وسایل است. اگر زیرزمین خود را قفسه‌بندی می‌کنید، آن‌ها را خیلی بالا نصب نکنید که سالمند برای دسترسی به آن مشکل داشته باشد. گاهی دسترسی به آن‌ها در ارتفاع زیاد، باعث سقوطشان می‌شود.

امروزه  تکنولوژی و دستگا­ه­‌های مدرن و هوشمند، تمامی اقشار جامعه را تحت تاثیر خود گذاشته‌­اند. سالمندان نیز مستثنی از این امر نیستند و برای انجام بسیاری از امور خود از ابزارهای هوشمند نظیر کامپیوتر، تبلت و تلفن استفاده می­‌کنند. موضوع مهم در این­جا عدم اطلاعات کافی و به­ روز سالمندان در استفاده از این ابزارها است که باعث می­‌شود مورد سواستفاده­ افراد سودجو قرار بگیرند.

اهمیت استفاده از تکنولوژی برای سالمندان

سالمندان اغلب قربانی کلاهبرداری‌های فیشینگ (fishing) هستند و در مورد خطرات آنلاین آگاهی زیادی ندارند. ممکن است هر ایمیل یا پاپ‌آپ مشکوک را در سیستم خود باز کنند و هکرها بتوانند کنترل دستگاه آن‌ها را به دست بگیرند. بنابراین باید با دادن اطلاعات کافی و در دسترس قرار دادن برنامه‌های مناسب، آنان را از خطرات احتمالی حفظ کنیم.

دستگاه هوشمند برای خانه افراد مسن

ایمیل: یکی از رسانه های مورد استفاده­ سالمندان ایمیل است. زیرا به کمک ایمیل می­توانند بسیاری از امور خود را به صورت آنلاین انجام دهند. اما ما باید به سالمندان بیاموزیم که هرگز به ایمیل‌هایی که درخواست شماره کارت یا اطلاعات شخصی و آدرس منزل دارند را  باز نکنند. افراد با این ایمیل‌ها دست به دزدی و کلاهبرداری می‌زنند.

تلفن: سالمندان باید علائم هشداردهنده تماس‌های مشکوک را بیاموزند. به آن‌ها تذکر دهید که هرگز تلفن‌هایی که درخواست مبلغی پول را دارند یا می‌گویند که در مسابقه‌ای برنده شده‌اید را جواب ندهند. اکثر افراد پیر یا سالخورده‌هایی که اختلالات شناختی مانند آلزایمر دارند، در معرض این خطرات هستند.

راهروها: در اکثر خانه­‌ها راهرو­ وجود دارد و فضاهای مختلف را به هم وصل می­‌کند. این فضاها می­توانند برای سالمندان مشکل ساز شوند. بنابراین باید تمهیداتی اندیشید تا از آسیب‌­های احتمالی جلوگیری شود.

به­ عنوان مثال می­توانیم راهروهای خانه را با نرده یا ردیاب مجهز کنیم تا سالمندان سریع‌تر و راحت‌تر حرکت کنند. اگر سالمند در حرکت دچار مشکل است، راهروها را با ریل مجهز کنید تا از افتادن و شکستگی بدن آن‌ها جلوگیری شود.

اتاق خواب: یکی از مکان­‌هایی که سالمندان مدت زمان زیادی را در آن میگذرانند، اتاق خواب است. بنابراین ایجاد امنیت و آرامش در این مکان خیلی اهمیت دارد. شما می­توانید در اتاق خواب فرد سالمند وسایلی مانند نردبان قرار دهید که برای پایین آوردن وسایل خود از آن استفاده کند. البته توجه داشته ­باشید که نباید وسایل مورد نیاز سالمندان را در ارتفاع زیاد قرار دهید. زیرا سالمندان در حفظ تعادل مشکل دارند و قرار گرفتن در ارتفاع زیاد می‌تواند خطرآفرین باشد.

همچنین باید تخت خواب سالمند را طوری انتخاب کنید که خیلی بلند نباشد، که آن‌ها بتوانند راحت بالا و پایین بروند و خطر افتادن، آن‌ها را تهدید نکند.

اموال سالمندان: برای حفظ امنیت بیش­تر منزل سالمندان، بهتر است اشیا گران­بها را در دسترس قرار ندهید و درمورد دارایی آن­ها با افراد غریبه صحبت نکنید. شما میتوانید برای نگهداری از وسایل ارزشمند خود از گاوصندوق هوشمند که نوعی از سیستم امنیتی برای سالمندان است، استفاده کنید.

سرویس بهداشتی و حمام: این­ دو از فضاهایی پرتردد هستند و احتمال لیزخوردن و شکستگی لگن و باسن در حمام و سرویس بهداشتی برای سالمندان وجود دارد. بنابراین شما باید نسبت به ایمن­‌سازی این فضاها حساس باشید و نهایت دقت را به­ خرج دهید. بهتر است برای حمام از کفی استفاده کنید تا اصطحکاک موجود را کاهش دهید.

همچنین می­توانید از صندلی­ های کمکی و توالت فرنگی در سرویس بهداشتی استفاده کنید تا ایمنی خانه و سرویس بهداشتی هرچه بیش­تر حفظ شود.

آشپزخانه: یکی دیگر از فضاهایی که در هر خانه‌­ای وجود دارد و می­تواند برای سالمندان خطرآفرین باشد. در آشپزخانه انواع سطوح تیز، وسایل سنگین و داغ وجود دارد که فرد سالمند با اندکی بی‌­دقتی می­تواند به خودش صدمه بزند. گزارشات نشان داده‌­اند که بیش­تر آتش‌سوزی‌ها از آشپزخانه شروع می‌شود. حتما در آن‌جا یک کپسول آتش‌نشانی قرار دهید و به سالمندان چگونگی استفاده از آن را بیاموزید.

دسترسی سالمندان به وسایل در آشپزخانه را راحت کنید. آن را طوری قفسه‌بندی یا کابینت‌بندی کنید تا دستشان به راحتی به تمامی وسایل برسد.

سخن پایانی

زندگی پرمشغله و پرسرعت امروزی باعث شده زیاد نتوانیم در کنار عزیزان سالمند باشیم. با این­که این افراد، نقش مهم و پررنگی در خانواده دارند و برایمان بسیار عزیز هستند، به ­خاطر کسب درآمد و داشتن زندگی بهتر مجبور هستیم عزیزانمان را در خانه تنها بگذاریم و به مسئولیت ­های اجتماعی خود رسیدگی کنیم. اما تنها ماندن سالمندان در خانه یا حتی همراه با پرستار، خالی از اشکال نیست و برای این­که خطری فرد سالمند را تهدید نکند باید تمهیداتی اندیشیده شود. باید با استفاده از راهکارهایی ساده ولی کاربردی خانه و محل اقامت سالمند را ایمن کنیم تا وی صدمه نبیند. سیستم امنیتی برای سالمندان می­تواند پرهزینه و کم هزینه باشد و نیاز نیست شما نگران این موضوع باشید. کافی است کمی دقت کنید و مشکلات جسمی و روانی و متناسب با آن، نیاز سالمند را شناسایی کنید. سپس با کمی اندیشه می­توانید مسائل را حل کنید. به عنوان مثال می­توانید قفسه­‌ها را پایین‌تر ببندید تا فرد سالمند مجبور نباشد دائما در از صندلی یا نردبان استفاده کند، یا می­توانید حمام و آشپزخانه را با کف­پوش ایمن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا