A
سلامت روان سالمندان

۷ مهارت دوستیابی در دوران پیری را بدون نگرانی از سن و سال بیاموزید!

تبریک میگویم! شما با انتخاب و مطالعه مقاله دوستیابی در دوران پیری نشان داده‌اید که می‌خواهید به عنوان یک سالمند، زندگی مستقل، یک دوران بازنشستگی متناسب، روزهای فعال و زندگی پر از سلامتی داشته باشید. شما هر چه روابط اجتماعی قوی‌تر و وسیع‌تر داشته باشید و بیشتر به مردم نزدیک شوید، بیشتر می‌توانید احساسات منفی دوران سالمندی را ترک کنید و حتما برای ساختن آینده‌ای موفق‌تر هیجان‌زده‌اید. در این مقاله سعی داریم با ارائه چند راه‌حل  آموزش دهیم که چگونه با افراد جدید در زندگی کنار بیایید و ارتباطات خود را گسترش دهید.

وقتی به جامعه سالمندان وارد می‌شوید، از فرصت‌های زیادی برای آشنایی با همسالان خود برخوردارید؛ پس از آن‌ها استقبال کنید و اضطراب یا خجالت را کنار بگذارید. ما به شما کمک می‌کنیم تا از داشتن دوستان جدید لذت ببرید.

درب خانه را برای همه باز بگذارید

اگر در منزل قدیمی خود ساکن هستید یا به خانه جدیدی نقل مکان کرده‌اید، سعی کنید در خانه را به روی تمام همسایگان خود باز بگذارید. ساکنان و همسایگان شما دوست دارند که با سلام و احوال پرسی با شما دوست شوند و به شما نزدیک شوند. اگر در خانه شما به روی همسایگان باز باشد به معنی این است که به زودی همسایگانی در خانه شما را می‌زنند، پس با چهره دوستانه و هیجان زده در را به روی آنان باز کنید و از این حس لذت ببرید.

همسایگان را به صرف غذا دعوت کنید

بسیاری از روابط جدید و دوستیابی در دوران پیری هنگام صرف غذا و دور میز غذاخوری رخ می‌دهد. هم‌غذا شدن با انسان‌های جدید دور یک میز بزرگ یا یک سفره طولانی ممکن است برای شما تهدید آمیز یا استرس آور باشد. حتما سعی کنید به این توصیه عمل کنید و علی رقم دعوت همسایه‌ها، از دعوت شدن توسط آن‌ها امتناع نورزید. قبل برگزاری دورهمی از آمدن تمام دوستان مطلع شوید و با گشاده‌رویی سعی کنید که آنان به جمع خودتان اضافه کنید. حتما قبل از صرف غذا با اعضای جمع صحبت کنید، سخن بگویید و در جمع آنان بنشینید.

عضو گروه های محله و همسایگان شوید

بسیاری از جوامع امروزی، گروه‌های مستقلی از هم‌محله‌ای‌ها و همسایگان را تشکیل می‌دهند که اکثر همسالان دور هم جمع شده و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و برخی فعالیت‌های گردشی-تفریحی را در برنامه خود دارند. در این گروه‌ها به سبب معاشرت با یکدیگر عموما از حال هم با خبر هستند و اغلب اوقات برای کمک به هم برنامه ریزی می‌کنند. بعضی از این گروه‌ها دورهمی‌های کوچکی دارند و به صرف نوشیدن چای دور هم می‌نشینند و برای آینده خود و آینده گروهشان تصمیم‌گیری می‌کنند. عضویت در این گروه‌های اجتماعی روند ساده‌ای را دارد اما راه حل بسیار مناسبی برای افزایش روابط اجتماعی و همچنین دوستابی در دوره سالمندی است.

برای دوستیابی در دوران پیری فعالیت‌های خود را افزایش دهید

ورزش یکی از بهترین عوامل افزایش روحیه و اعتماد به نفس است. اگر تصمیم به ورزش برای شما جدی است سعی کنید در باشگاه‌های محله عضو شوید. شاید تنهایی ورزش کردن در منزل احساس شادابی را به شما هدیه دهد، اما زمانی که به باشگاه می‌روید فرصت خوبی پیدا می‌کنید تا روابط اجتماعی خود را بالا ببرید، دوستان جدید پیدا کنید و همچنین حرفه‌ای‌تر ورزش کنید. بسیاری از حرکات ورزشی بهتر است که زیر نظر مربی شما انجام شود و برخی از دستگاه‌های باشگاه‌ها برای شما بسیار مفید است.

همچین برخی از پارک‌ها و بوستان‌های بزرگ شهر هر روز صبح، مردم را کنار هم جمع می‌کنند و یک ورزش همگانی جذاب را ترتیب می‌دهند. ورزش‌های همگانی به علت رایگان بودن و برقراری ارتباز اجتماعی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

یک میزبان خوب برای مهمانی‌ها باشید

ملاقات با کسانی که دوستشان دارید یکی از شگفت‌انگیزترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. برای دوستیابی در دوران پیری یک دورهمی کوچک تدارک ببینید، لازم نیست که خودتان همه چیز را آماده کنید، می‌توانید از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها سفارش ثبت کنید تا کار برای شما راحت تر شود و هیچوقت خود را به سختی نیندازید؛ اگر قبلا تمام کارهای مهمانی را خودتان انجام می‌دادید و خودتان غذا می‌پختید و الان چنین توانایی را ندارید، ناراحت و نگران نباشید چون دوستان شما از دیدنتان بیش از هر اتفاق دیگری خوشحال می‌شوند.

برقراری ارتباط در کهنسالی

برای دوستیابی در دوران پیری از حرفه و تخصص خود به دیگران آموزش دهید

بسیاری از ما در دوران جوانی و نوجوانی برخی کلاس‌های هنری یا ورزشی را به سبب علاقه دنبال کرده‌ایم. ممکن است آن را حرفه‌ای‌تر دنبال کرده و دارای استعداد خاصی باشیم. شما می‌توانید این توانایی‌ها و مهارت‌ها را به دیگران آموزش دهید. با مدیریت سرای محله صحبت کنید و آمادگی آموزش را به او اعلام کنید. می‌توانید برخی روزها را در کلاس به دیگران هنر یا مهارت‌های دیگر آموزش دهید، کلاس‌های هنری و گالری‌های نقاشی راه بیندازید یا حتی رهبری یک گروه کوچک را برعهده بگیرید. این کار باعث می‌شود ارتباطات اجتماعی شما چندیدن برابر شود و هر روز دوستان جدیدی را ملاقات کنید؛ از حس این که چیزی را به کسی آموزش می‌دهید لذت ببرید و همواره احساس مفید بودن کنید و در آخر می‌توانید با برپایی چنین کلاس‌هایی یک درآمد کوچک داشته باشید و احساس بهتری را تجربه کنید.

اگر نمی‌توانید به هر دلیلی این فعالیت را بیرون از منزل انجام دهید، می‌توانید این آموزش را در منزل و با داشتن تعداد کمی از شاگردان شروع به کار کنید. بسیاری از زنان سالمند می‌توانند مربی آشپزی، مربی خیاطی، مربی نقاشی بسیار خوبی برای همسالان و حتی جوان‌ترها باشند. آقایان مسن می‌توانند با آموزش مهارت‌های ورزشی، رانندگی و حتی هنرهایی مانند خوشنویسی احساس مستقل بودن و مفید بودن را داشته باشند.

برای دوستیابی در دوران پیری از دیگران کمک بخواهید

اگر ایجاد دوستی جدید و پیشنهاد دوستی به کسی برای شما سخت است می‌توانید از دیگران کمک بخواهید. فرزندان شما و اعضای خانواده می‌توانند به شما برای دوستیابی کمک کنند. اگر احساس انزوا و تنهایی می‌کنید و این حس شما را اذیت می‌کند حتما با روانشناس خود مطرح کنید و برای مبارزه با احساس بجنگید.

منبع
blog.arborcompany

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. حرفها یخوبازاقتصادخوب برمیآیدوقتیمسعولین آفت زدن ازبانک تاتاجرومردم کوچه وبازارواردحرام شدن ویک عده مثل من حقشان خورده شده دختروپسرهمه مجردوبیکارکشورایرانصاحب دست پاکمیخواهد که یک
    قانونشفاف شیشه ای تسویب کند دررویت مردم باشدعدالت برای همه باشدنیک کنی باخودکنی بدکنیباخودکنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا