A
اطلاعات کاربردی سالمندان

شغل قالی بافی و کسب درآمد در دوران بازنشستگی

از ۲۵۰۰ سال قبل، با پیدایش هنر قالی بافی افراد زیادی در ایران زمین با خلق فرش و تابلوفرش‌های ارزشمند در کنار حفظ این هنر، توانسته‌اند شغل خوبی برای خود داشته باشند. قالی بافی یکی از شغل‌هایی است که افراد در هر سنی قادرند به انجام آن بپردازند و از این طریق درآمد کسب کنند. از این‌رو، گزینه مناسبی برای داشتن درآمد و سرگرم شدن در دوران بازنشستگی است.

در صورتی‌که می‌خواهید به‌عنوان یک قالی باف مشغول به‌کار شوید، می‌توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با مهارت‌ها و شرایط این شغل بیشتر آشنا شوید.

ویژگی‌ها و مهارت‌های لازم برای قالی بافی

  • صبور بودن: فرآیند بافتن هر فرش یا تابلوفرشی زمان‌بر است، بنابراین یکی از ویژگی‌هایی که هر قالی باف باید داشته باشد، صبور بودن است.
  • نقشه خوانی: نقشه خوانی یکی از مهارت‌هایی است که هر قالی باف باید آن‌را کسب کند تا بتواند طرح‌های مختلفی را به اجرا درآورد.
  • سرعت بالای دست‌ها: هر قالی بافی باید قادر باشد دست‌هایش را به‌راحتی حرکت دهد تا سرعت بالایی برای بافتن فرش داشته باشد. در این حالت سرعت کار قطعا بیشتر خواهد شد.
  • آشنایی با ابزارها: برای بافتن هر فرش ابزارهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر بافنده‎‌ای باید با آن‌ها آشنا باشد.
  • تشخیص متریال‌های خوب برای بافت فرش: امروزه متریال‌های مختلفی در بازار وجود دارند که کیفیت هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است. این تفاوت کیفیت، بر روی نتیجه نهایی کار تأثیر زیادی خواهد داشت. به‌همین دلیل قالی‌باف‌ها باید توانایی تشخیص و انتخاب متریال‌های با کیفیت را داشته باشند.
  • دقت بالا: قالی بافی به دقت بسیار بالایی نیاز دارد، هر گونه بی‌دقتی ممکن است منجر به تغییر طرح اصلی کار شود و همین امر منجر به پایین آمدن کیفیت نهایی کار خواهد شد. بنابراین دقت بالا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک قالی باف باید داشته باشد.

نحوه کسب مهارت قالی بافی برای بازنشستگان

بازنشستگانی که به هنر و تولید صنایع دستی علاقه‌مند هستند، می‌توانند برای کسب مهارت‌های لازم برای قالی بافی و شروع کار در این صنعت، به‌صورت حضوری یا آنلاین در دوره‌های آموزشی شرکت کنند.

در دوره‌های آموزشی حضوری افراد می‌توانند در کنار کسب مهارت‌های لازم، به‌صورت عملی زیر نظر اساتید تمرین کنند. در دوره‌های آنلاین نیز معمولا آموزش‌های لازم در قالب یک سری ویدیوی آموزشی و متن در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

در هر دو حالت، افراد می‌توانند آموزش‌های لازم را دریافت کنند و کار خود را در این حوزه با تمرین و بافت یک نمونه قالی شروع کنند.

درآمد قالی بافی برای بازنشستگان

میزان درآمد قالی بافی برای افراد مسن

کسب درآمد از طریق قالی بافی برای بازنشستگان دو حالت دارد که میزان درآمد هر یک از آن‌ها متفاوت است. افراد بازنشسته می‌توانند کار در این حوزه را به‌عنوان یک بافنده شروع کنند. همچنین می‌توانند با سرمایه‌گذاری در حوزه قالی بافی و استخدام چند قالی باف، به درآمد خوبی برسند.

در هر دو حالت، درآمد حاصل از قالی بافی، با توجه به کیفیت متریال مورد استفاده، نوع قالی، میزان تجربه و مهارت قالی باف‌ها و سرعت اتمام بافت متفاوت است.

در حال حاضر، بسیاری از افراد از طریق این شغل درآمد خوبی دارند و افراد بازنشسته نیز می‌توانند یک منبع درآمد مناسب در این دوران داشته باشند.

مزایای قالی بافی در دوره بازنشستگی

  • انعطاف‌پذیری بالا: قالی بافی جزو شغل‌هایی است که می‌توان آن را در خانه یا یک کارگاه قالی بافی شروع کرد. بنابراین افراد بازنشسته از این نظر هیچ‌گونه محدودیتی ندارند و می‌توانند به‌راحتی کار خود را در خانه نیز شروع کنند.
  • عدم نیاز به سرمایه زیاد: برخی از بازنشستگان سرمایه زیادی برای شروع کار ندارند و قالی بافی یکی از شغل‌های مناسب برای آن‌ها خواهد بود. قالی بافی جزو شغل‌هایی است که در صورت کار به‌عنوان یک بافنده، به سرمایه زیادی نیاز ندارد.
  • جلوگیری از آلزایمر: بافت یک فرش به دقت و تمرکز بالایی نیاز دارد. از این‌رو ذهن فرد به‌خوبی درگیر کار خواهد شد و بازنشستگان را از مشکلاتی نظیر آلزایمر و زوال عقل دور خواهد کرد.
  • طاقت‌فرسا نبودن: قالی بافی همانند هر شغل دیگری به نیروی بدنی نیاز دارد اما خوشبختانه جزو شغل‌های طاقت‌فرسا نیست. افراد بازنشسته‌ای که از نظر بدنی توانایی لازم برای نشستن و بافتن داشته باشند، برای این شغل مشکلی نخواهند داشت. همچنین می‌توانند کار خود را به فواصل زمانی مختلفی تقسیم کنند تا فشار زیادی را متحمل نشوند.

جمع‌بندی

بازنشستگانی که به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب برای سپری کردن این دوران هستند و به دنیای هنر نیز علاقه دارند، می‌توانند به‌عنوان یک قالی باف مشغول به‌کار شوند. هنر قالی بافی در ایران قدمت زیادی دارد و با استفاده از آن افراد می‌توانند فرش یا تابلو فرش‌های بی‌نظیری خلق کنند و با فروش آن نیز به درآمد خوبی برسند. قالی بافی هیچ‌گونه محدودیتی از نظر زمان و مکان ندارد، به‌همین دلیل بازنشستگان می‌توانند کار خود را در خانه یا یک کارگاه شروع کنند و در کنار سرگرم شدن، یک منبع درآمد مناسب نیز داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا