A
اطلاعات کاربردی سالمندان

راه های تشکر از پدر و مادر به صورت ساده چیست؟

پدر و مادر نزدیک­‌ترین و عزیز‌ترین افرادی هستند که هر فرد در زندگی و خانواده­‌ی خود دارد. پیوند زن و مرد با عشق و محبت تشکیل می­شود و پس از آن با به­‌دنیا آمدن فرزندان، این مهر و محبت افزایش می­‌یابد. پدر و مادر سعی دارند تا شرایط مناسبی را برای فرزند خود ایجاد نمایند و آن‌ها را در آرامش و آسایش تربیت کنند که سختی­‌های زیادی را تحمل می­‌کنند تا بتوانند در این راه موفق باشند.

فرزندان بعد از رشد و تربیت، باید به پدر و مادر خود احترام بگذارند و قدردان زحمات آن­ها باشند. این قدردانی باید از همان سن کودکی در فرد ایجاد شود. به­‌مرور زمان والدین توان و انرژی سال­‌های گذشته را از دست می­‌دهند و فرزندان باید با درک این شرایط، موقعیت مناسبی را برای آن­ها ایجاد کنند و به­‌عبارتی زحمات آن­ها را جبران نمایند.

قدردانی از پدر و مادر در دین اسلام

دین اسلام به­‌عنوان دین محبت و مهربانی و دین رسمی ما ایرانیان، سفارش زیادی در جهت احترام به پدر و مادر کرده است و این سفارش­ها را در قالب آیات و احادیث متععدی بیان نموده است. به‌­طوری که در قرآن به‌­عنوان کتاب اصلی ما مسلمانان، افراد را از  بی توجهی به پدر و مادر برحذر داشته و همواره به مهرورزی تشویق کرده است.

احسان و نیکی به پدر و مادر، تواضع و فروتنی در برابر آن­ها و خوش­رویی از مهم­‌ترین مواردی است که باید در برابر پدر و مادر خود داشته باشید. علاوه بر آن دین مبین اسلام به نگاه محبت‌­آمیز به پدر و مادر توصیه نموده است. اطاعت از حرف­‌های آن­ها و مخالفت نکردن با آن­ها نیز یکی از راه­‌های قدردانی از پدر و مادر است.

 

پدر و مادر در سن سالمندی

افراد به­‌مرور زمان و با افزایش سن، با تغییرات روحی و جسمی زیادی روبه‌­رو می­شوند. این تغییرات معمولاً از سنین میانسالی آغاز می­‌شود و شدت می‌­یابد. از مهم­ترین این تغییرات می­توان به تحلیل عضلانی و ضعف بدنی اشاره نمود. سالمندان ممکن است بسیاری از کارهایی را که پیش از این انجام می­‌دادند، قادر به انجام آن نباشند. از سویی دیگر به­‌دلیل بازنشستگی و فراغت از کار بیش­تر زمان خود را در خانه می­‌گذرانند. این مسئله از تحرک آن­ها کم می­کند و مشکلاتی مانند اضافه وزن و چاقی را برای آن­ها به­‌و‌جود می­آورد.

اضافه وزن و چاقی زمینه‌­ساز بسیاری از مشکلات و بیماری­‌های دیگر مثل دیابت و بیماری­‌های قلبی و عروقی است. به­‌همین دلیل نیاز است تا از پدر و مادر خود در این شرایط بیش از پیش مراقبت نمایید. این یکی از راه‌­هایی است که می­‌توانید قدردان زحمات   آن­‌ها در کودکی­تان باشید. زمان­‌هایی از هفته را اختصاص دهید و با آن­ها به پیاده­‌روی بروید. این کار به آن­ها کمک می‌کند تا از اضافه وزن جلوگیری کنند و تحرک کافی را داشته باشند. از طرفی؛ باید این نکته را در نظر بگیرید که هیچ چیز به اندازه­ی در کنار شما بودن، به آن­ها احساس آرامش نمی­دهد. با این کار می‌­توانید در طی مسیر پیاد­ه­‌روی با آن­ها صحبت کنید و در جریان دردها و ناراحتی‌های آن­ها نیز قرار بگیرید.

از مهم­ترین تغییرات دوران سالمندی می­توان به حس تنهایی و انزوا اشاره کرد. به‌عنوان فرزندی صالح، باید به این جنبه از زندگی پدر و مادر خود توجه نمایید. پدر و مادر شما در سن سالمندی احساس تنهایی زیادی دارند. آن­ها مدت زمان زیادی را در خانه به استراحت می‌­پردازند و به‌­دلیل بیماری­‌های مختلفی که با آن روبه­‌رو می­‌شوند، بیش از پیش به توجه و مراقبت شما نیاز دارند. معمولاً سالمندان در این دوره از زندگی خود زودرنج می­‌شوند. از همین رو با توجه و دقت بیش­تری باید با آن­ها رفتار نمایید. رفتار صحیح با پدر و مادر با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارند، یکی از بهترین روش­‌های قدردانی از آن­ها است.

بیشتر بخوانید

متن تشکر از پدر و مادر

با چه روش‌هایی می­توان از پدر و مادر قدردانی کرد؟

روش­‌های زیادی وجود دارد که از استفاده از آن­ها می‌­توانید از پدر و مادر خود قدردانی نمایید. اما باید به این نکته توجه کنید که هیچ چیز به اندازه‌ی رفتار صحیح به آن­ها حس رضایت نمی­‌دهد. یکی از آسان­ترین راه­‌ها برای قدردانی از آن­ها این است که به دیدارشان بروید. زمان­‌هایی را برای دیدن پدر و مادر خود اختصاص دهید و به منزل آن­ها بروید یا آن­ها را مهمان کنید. این کار می­‌تواند ساعات خوبی را برای آن­ها بسازد و از احساس تنهایی آن­ها نیز بکاهد. هم­چنین می­‌توانید زمانی که وقت کافی برای دیدنشان ندارید، به آن‌ها زنگ بزنید و دقایقی را برای حرف زدن با آن­ها اختصاص دهید.

آن­ها را با اسامی و القاب مناسب خطاب قرار دهید. این کار می‌­تواند احساس رضایت و خوشحالی به آن­ها بخشد و در نهایت مهر و محبت را بین شما و پدر و مادرتان افزایش می­‌دهد. هیچ­گاه صدای خود را روی آن­ها بلند نکنید و همیشه با عطوفت و مهربانی با آن‌ها سخن بگویید. نگذارید آن­ها با کلام شما برنجند و از شما آزرده­ خاطر شوند.

در انجام کارهای خانه به آن­ها کمک کنید. معمولاً پدر و مادرهایی که به سن پیری رسیده‌اند، نیاز دارند تا در انجام کارهای منزل به آن­ها کمک شود. می­‌توانید در خریدهای خانه به آن­ها کمک کنید یا هنگاهی که می­‌خواهید خریدهای خانه­ی خود را انجام دهید، از آن­ها بخواهید که لیست خریدشان را در اختیارتان قرار دهند. معمولاً پدر و مادرها در انتهای دوران میانسالی یا در دوره­‌ی سالمندی نیاز دارند تا برای درمان بیماری­هایشان دارو مصرف کنند یا به پزشک مراجعه کنند. این یکی از زمان‌­هایی است که نیاز است تا در کنار آن­ها باشید و داروهای آن­ها را یادآوری نمایید تا از سلامتی آن­ها اطمینان حاصل نمایید.

باید به این نکته نیز توجه داشت که فرزندان نمی‌­توانند تمام زحماتی که والدین برای آن­ها در سنین کودکی و جوانی کشیده‌اند را جبران نمایند؛ اما باید تلاش کنند تا با رفتار صحیح و احترام به والدین، در صدد جبران این زحمات و الطاف برآیند. رضایت پدر و مادر در نهایت بهترین چیزی است که فرزندان می­‌توانند به آن برسند.

نحوه قدردانی از پدر و مادر از دیدگاه دین اسلان و دیدگاه‌های مختلف
روش­‌های قدردانی از پدر و مادر

چگونه می­‌توان قدردانی از پدر و مادر را به کودکان آموزش داد؟

کودکان آیینه‌­ی رفتار پدر و مادر و اطرافیان هستند. برای این که کودک شما رفتار خوبی را یاد بگیرید، باید آن را در پیرامون خود مشاهده کند. اگر فرزند شما پس از انجام کاری از شما یا دیگری تشکر نکرد، نباید با لحن بد و دعوا با او برخورد کنید. می‌­توانید بعد از این که دیدید کودک شما تشکر نکرد، بگویید “ممنون مامان”. هم­چنین می‌­توانید از عبارت­های مشابه استفاده کنید تا فرزند شما به‌­مرور تشکر کردن و قدردانی از پدر و مادر را بیاموزد.

قدردانی کردن و به­‌طور کلی رفتارها، امری دوجانبه هستند. زمانی که کودک شما در انجام کارها به شما کمک می­کند، باید از او تشکر کنید. این یکی از بهترین راه­‌هایی است که فرزند شما تشکر کردن را خواهد آموخت. به فرزند خود بیاموزید که باید داشته‌های زندگی­اش خوشحال و سپاس­گزار باشد. بگذارید اتفاقات خوب را بیش از پیش احساس نماید تا بتواند در آینده نیز بابت تمام زحمات شما قدردان باشد.

بیشتر بخوانید: کارت منزلت

مشکلات و اختلافات با پدر و مادر

زندگی با توجه به تمام لحظات خوب و بدی که دارد، همیشه خوب پیش نمی‌­رود و ممکن است لحظات ناخوشایندی را نیز تجربه نمایید. این لحظات ناخوشایند می­‌تواند در برخوردها و معاشرت‌­ها با پدر و مادرتان اتفاق بیفتد. پیش از آن که هر رفتاری داشته باشید یا تصمیم خاصی بگیرید، باید به این نکته توجه کنید که این افراد پدر و مادر شما هستند و شما سال­‌های زیادی را با آن­ها زندگی کرده­‌اید و زندگی خواهید کرد.

اختلاف نظر و دیدگاه امری طبیعی است اما بعضی وقت‌­ها این مسئله شدت می‌­یابد و ممکن است به بحث و دعوا منجر شود. شما اجازه دارید نظر و حرف خود را با لحنی آرام و به دور از هر گونه بی‌­احترامی بیان کنید. هیچ­گاه با صدای بلند با پدر و مادر خود صحت نکنید و موجب رنجش آن­ها نشوید. بعد از آن که صحبت و بحث شما به‌­پایان رسید، اطمینان حاصل کنید که آن­‌ها آزرده­‌خاطر و دل‌­چرکین نباشند. اگر احساس می­کنید از شما ناراحت هستند، حتما سعی کنید از دلشان دربیاورید و اوضاع را به­‌درستی مدیریت کنید.

همیشه به­‌یاد پدر و مادر خود باشید

یکی از بهترین روش­‌های قدردانی از پدر و مادر، به­یاد داشتن آن­ها در موقعیت‌­های متلف است. همیشه در نظر داشته باشید که آن‌ها بخش مهمی از زندگی شما هستند. به­‌همین بی‌­توجهی به آن­ها می­تواند باعث رنجیده­‌خاطر شدن آن­ها شود. معمولاً پدر و مادرها کمتر انتظارات خود را از فرزندانشان بیان می­‌کنند. اما بیش از هر کس دیگری در زندگی شما به توجه و مراقبت نیاز دارند.

در موقعیت­‌های مختلف به پدر و مادر خود فکر کنید. به­‌عنوان مثال؛ می­توانید پیش از رفتن به سفر یا دیگر برنامه‌های تفریحی، شرایط پدر و مادرتان را نیز در نظر بگیرید و آن­ها را همراه خود ببرید. این مسئله تاثیر بسیار خوبی بر روابط آن­ها با شما می­‌گذارد. در واقع این یکی از بهترین راه­‌های قدردانی از پدر و مادر است که آن­ها را در همه حال به­‌یاد داشته باشید.

اگر شرایط نگه­داری از پدر و مادرتان را ندارید، در سنین سالمندی حتما از پرستار استفاده کنید. اما این مسئله نباید به­نحوی باشد که بی‌­توجهی از جانب شما تلقی شود. پدر و مادر شما باید بپذیرند که استفاده از پرستار تنها به­‌دلیل مراقبت بیش­تر از آن­ها است و به‌­معنی عدم توجه شما نیست. پرستار می­تواند با عطوفت و مهربانی به انجام کارهای روزانه­‌ی آن­ها کمک کند و به وضعیت سلامت روحی و جسمانی آن­ها نیز کمک کند.

قدردان پدر و مادر خود باشید

پدر و مادر مهم­ترین نقش را در زندگی هر فردی ایفا می­‌کنند. این افراد از ابتدای زندگی شما بیش­تر زمان، انرژی و توجه خود را وقف شما می‌­کنند تا تربیت شما در بهترین شرایط باشد. از همین رو نیاز است تا شما نیز قدردان زحمات آن­ها باشید و رفتار صحیحی با آن­ها داشته باشید. یکی از بهترین راه­های قدردانی از پدر و مادر رفتار صحیح با آن­ها است. رفتار شما با پدر و مادرتان باید با مهر و محبت باشد و آن­ها را با الفاظ مناسب خطاب قرار دهید.

هیچ­گاه صدای خود را بالا نبرید و با عصبانیت و خشونت با آن­ها صحبت نکنید. آن­ها بهترین سال­های عمر خود را صرف تربیت و بزرگ کردن شما کردند. در دوران سالمندی معمولاً افراد با بیماری­‌های مختلفی روبه­رو می­شوند و از نظر روحی نیز بسیار حساس‌تر می‌شوند. در این زمان پدر و مادر شما نیاز دارند تا همراه آن­ها باشید و در این شرایط آن­ها را تنها نگذارید. همیشه به این مسئله توجه داشته باشید که پدر و مادر مانند یک گنج در زندگی شما هستند و باید به‌­خوبی از آن­ها قدردانی و مراقبت نمایید.

خرید هدیه برای سالمندان

منبع
rasekhoonpasokh

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا