A
اطلاعات کاربردی سالمندان

رازهای خوش پوشی در سالمندان

انسان دوست دارد همیشه و در هر موقعیتی آراسته و شیک به نظر برسد. لباس های متنوعی هم برای موقعیت‌­های مختلف اجتماعی در کمد لباس خود دارد و متناسب با هر موقعیتی یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. این تمایل به زیبا و شیک بودن از کودکی و جوانی در بین همه انسان­‌ها وجود دارد و قرار نیست با ورود به سالمندی و پیری این تمایل از بین برود. خوش پوشی در سالمندان رازهایی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

چگونه سالمند خود را خوشتیپ کنیم؟

اینکه شما می‌خواهید شیک به نظر برسید راه ساده و آسانی را در پیش دارید. سعی می‌کنید لباس‌­های مختلفی را با هم ست و هماهنگ کنید. اما در مورد سالمندان این مورد کمی چالش برانگیز است.

همان­طور که برای فرزندتان لباس های مناسب و خوش‌رنگ انتخاب می‌کنید و در نظر دارید که فرزند شما در سنین مختلف در جوامع مختلف شیک به نظر برسد، باید برای خوش پوشی در سالمندان خود هم برنامه‌ای داشته باشید. در واقع اینکه سالمند شما خوش پوش است و آراسته به نظر می‌رسد یا خیر، به شما بستگی دارد. به شمایی که پرستار سالمند یا شخصی هستید که وظیفه نگهداری از او را برعهده دارید.

آراستگی و شیک پوشی در سالمندان فقط به لباس تن او بستگی ندارد. موهای کوتاه و آراسته، صورت اصلاح شده و مرتب، لباس­های تمیز، اتو شده و متناسب با هم، کفش های واکس خورده و تمیز می‌تواند در روحیه سالمند تاثیر زیادی بگذارد.

خیلی از زمان‌ها بوده که احساس ناخوشایندی داشته‌ایم. اما با یک دوش گرفتن، تمیز و مرتب شدن حال بهتری نسبت به خودمان و محیط پیدا کرده‌ایم. سالمند هم همین احساس را خواهد داشت. زمانی که سالمند به موقع استحمام کرده، موهایش مرتب و شانه شده، لباس های مرتبی به تن کرده و از حالت ژولیده و آشفته خارج شده، مسلما حس بهتری پیدا خواهد کرد و شادتر خواهد بود.

سالمند برای اینکه این دوران را به خوبی پشت سر بگذارد نیاز دارد هم از نظر جسمانی و هم از نظر روحی و عاطفی به او توجه و رسیدگی شود.

یکی از روش‌­های روحیه دادن به سالمند شرکت کردن در مهمانی و مجالس است. دیدن چهره­‌های آشنا که با کمال احترام با او رفتار می‌شود، می‌تواند تاثیر مثبتی در روحیات و خلق و خوی سالمند داشته باشد.

 • در نظر گرفته‌اید که سالمند خوش پوش شما در این مهمانی­‌ها با چه لباسی باید ظاهر شود؟
 • دوست دارید که سالمندتان چگونه به نظر برسد؟
 • چه لباس مجلسی و مهمانی برای او مناسب است؟
 • آیا او در این لباس اذیت نمی‌شود و راحت است؟

به دلیل مهم بودن این قضیه تصمیم داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که بتوانید رازهای خوش پوشی در سالمندان را با توجه به موقعیت های مختلف داشته باشید.

پوشاک مناسب برای سالمندان

خوش پوشی در سالمندان آقا

شاید اگر از ما پرسیده شود که یک آقای مسن می‌تواند شیک و خوش لباس به نظر برسد یا خیر، قطعا به بازیگران مسن هالیوودی فکر خواهیم کرد. اما مطمئن باشید که سالمند شما هم می‌تواند به شیکی و آراستگی آن‌ها باشد. یکی از مهم­ترین نکات این است که آقایون سالمند باید متناسب با سن و سال خود لباس بپوشند. مثلا پوشیدن لباس های کژوال مناسب این افراد به خصوص برای مهمانی‌ها نیست. پوشیدن یک کت و شلوار خوش رنگ و متناسب با اندام سالمند، می‌تواند به شدت در جذابیت او تاثیرگذار باشد.

 • کت و شلوار قد را کمی بلندتر نشان می‌دهد، برآمدگی شکم را کاور می‌کند و سالمند شما را به شدت کلاسیک و جذاب نشان می‌دهد.
 • کت و شلوار را با کفش رسمی مردانه هماهنگ کنید. قطعا پوشیدن کت و شلوار با کفش‌های اسپرت جلوه زیبایی نخواهد داشت.
 • در بین کفش‌های رسمی مردانه سعی کنید، جنس نرمی را انتخاب کنید تا راحتی سالمند را فراهم کنید. پوشیدن کفش هایی که جنس های متفرقه دارد و استاندارد نیست می‌تواند به پاها و کمر سالمند آسیب بزند. در این حالت سالمند زودتر خسته شده و نیاز به استراحت بیشتری پیدا خواهد کرد.
 • کت و شلوار سالمند را با یک پیراهن رنگ روشن، تمیز و اتو کشیده هماهنگ کنید. بهترین جنس برای پیراهن مردانه سالمندان، نخی یا نخ پنبه است. به دلیل تماس مستقیم پیراهن با پوست لطیف، نازک و حساس سالمندان، باید در انتخاب جنس آن دقت کنید. لباس های نخ پنبه تقریبا حساسیت ایجاد نکرده و به پوست سالمندان آسیب نمی‌زند.
 • پیراهن های نخ پنبه به بدن سالمند نمی‌چسبد، احساس خفگی در او ایجاد نکرده و موجب برقراری جریان هوا بین بدن و محیط بیرون می‌شود. در نتیجه پوست او نفس می‌کشد و سالمند اذیت نخواهد شد.
 • پیراهن های مردانه مدل‌های مختلفی دارد. اما متناسب­‌ترین آن برای سالمندان، نوعی است که یقه بلندی دارد. یقه های بلند چین و چروک های گردن سالمند را می‌پوشاند. در نتیجه اعتماد به نفس سالمند را افزایش می‌دهد. فقط این نکته را به یاد داشته باشید که یقه لباس باید به خوبی اتو شود.
 • کت و شلوار را باید با کمربند هماهنگ کنید. اما شاید بستن کمربند برای سالمند خوشایند نباشد و باعث اذیت او شود. در صورتی که انتخاب سالمند شما، کمربند است می‌توانید آن را از جنس چرم انتخاب کنید که موجب حساسیت پوستی و آلرژی برای او نشود. اما می‌توانید کت و شلوار را بدون کمربند و با یک ساسبند یا دو بندی ست کنید. سالمند با ساسبند راحتی بیشتری را احساس خواهد کرد. در هر صورت نظر سالمند را بپرسید که با کدام یک احساس راحتی بیشتری دارد.
 • در مهمانی هایی که در فصل زمستان برگزار می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم برای خوش پوشی در سالمندان از جلیقه برای لباس سالمند استفاده شود. جلیقه باید همرنگ و متناسب با رنگ کت و شلوار باشد. جلیقه علاوه بر اینکه می‌تواند تکمیل کننده تیپ سالمند باشد، بدن سالمند را در فصل زمستان گرم نگه داشته و پهلو­های او را از سرما محافظت می‌کند.
 • جوراب هم یکی از مهم­ترین لباس هایی است که سالمند باید در انتخاب آن دقت کند. فارغ از اینکه رنگ جوراب چه باشد که با کت و شلوار انتخابی هماهنگ شود، جنس جوراب اهمیت زیادی دارد. یکی از نکات مراقبتی در سالمندان، توجه به سلامت پا است. پا قلب دوم انسان و ستون بدن است.
 • در انتخاب جنس جوراب به شدت وسواس به خرج دهید. کش جوراب نباید خیلی سفت باشد. چرا که موجب کاهش خون­رسانی به پا و خارش در آن ناحیه خواهد شد. جوراب هایی با جنس پلاستیکی، موجب بروز حساسیت و آلرژی در سالمند می‌شود. پاها در جوراب هایی که پلاستیکی است به شدت عرق کرده و اذیت می‌شوند. در نتیجه بهترین جنس جوراب برای سالمندان، جوراب های نخی است.
 • همانطور که برای خودتان چندین دست لباس در کمد لباس­تان قرار داده‌اید که در موقعیت های مختلف بتوانید متناسب با شرایط و محیط حاضر شوید، سعی کنید برای سالمند خود نیز، چندین دست کت و شلوار داشته باشید، به شخص سالمند حق انتخاب دهید و به سلیقه او احترام بگذارید.

خوش پوشی در سالمندان خانم

احتمالا بانوان سالمند شیک پوشی را دیده‌ایم. سالمند شما هم می‌تواند به شیکی همان خانم‌ها باشد که از دیدن ظاهر آن­ها لذت می‌برید.

برای اینکه سالمند خانم را برای یک مهمانی آماده کنید باید نکات مهمی را در نظر بگیرید.

بانوان دوست دارند همیشه صورت تمیز، آراسته و با آرایش هر چند ملایمی داشته باشند. این تمایل در سنین بالاتر از بین نرفته و احتمالا دوست دارند از سبک خاصی از آرایش استفاده کنند. سعی کنید آرایش ملایم را برای صورت سالمند انتخاب کنید.

روش های انجام آرایش صورت سالمندان

موهای او را مرتب کنید. خیلی از خانم­ها دوست ندارند که موهای سفیدشان مشخص شود. در نتیجه اگر سالمند شما هم در این دسته قرار دارد سعی کنید قبل از هر مهمانی موهای او را رنگ کنید. اگر سالمند شما موهای سفید خود را دوست دارد، سعی کنید موهای او را شانه کرده و با مدل دلخواه او مزتب کنید. در هر صورت چهره و موها در شادابی سالمند و شیک پوشی او تاثیرگذار است.

بانوان زیادی در این سن دوست دارند از لباس های سه تکه استفاده کنند. یک پیراهن، دامن و یک ژاکت نازک روی آن.

برای خوش پوشی در سالمندان خانم، سعی کنید رنگ هایی که انتخاب می‌کنید با هم همخوانی داشته باشد و موجب روحیه بخشی به او شود. جنس لباسی که انتخاب می‌کنید باید با پوست حساس سالمند سازگار باشد. بهترین جنس لباس برای سالمندان، پارچه صد در صد نخ پنبه است. لباس های از این جنس پارچه در بدن سالمندان حساسیت پوستی ایجاد نکرده و فرد احساس راحت­تری دارد.

همه خانم ها برای اینکه تیپ و استایل رسمی‌تری داشته باشند، کفش های پاشنه بلند را انتخاب می‌کنند. اما در مورد سالمندان بهتر است که این کار انجام نشود. این کفش‌­ها علاوه بر اینکه روی پاها، ستون فقرات و کمر او تاثیرات منفی می‌گذارد، جسم سالمند را خیلی زود خسته می‌کند. در ضمن زمین خورن و از دست دادن تعادل سالمند با این گونه از کفش ها بسیار بیشتر است. سعی کنید از کفش‌های شیک و طبی استفاده کنید . البته انتخاب رنگ و مدل آن ­را به سلیقه سالمند بسپارید.

کلام آخر

سعی کنید برای بهتر شدن روحیه سالمند او را در مهمانی و دورهمی‌های خانوادگی شرکت دهید. البته بودن در این مراسم حتما با رضایت خود سالمند باشد.

ظاهر و تیپ سالمندتان را برای این مراسم آماده کنید. لباسی که برای او در نظر گرفته‌اید، باید از جنس مناسبی باشد که پوست سالمند را آزرده نکند. بهترین جنس لباس برای سالمندان، نخ پنبه است. برای خوش پوشی در سالمندان برای او وقت بگذارید و با ملایمت با او رفتار کنید. برای این کار از کمک یک پرستار استفاده کنید.

اگر در خانه مسئولیت نگهداری و مراقبت از سالمندی را برعهده دارید و تجربه‌­ای از حضور سالمند در مهمانی­ و چالش­هایی که با آن روبرو شده­‌اید را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات و تجربیات شما می­تواند راهنمای بسیاری از افرادی باشد که در موقعیت مشابه شما قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا