A
اطلاعات کاربردی سالمندان

امداد در همه جا با دستبند ردیاب سالمندان

همه افراد می‌خواهند مستقل باشند و از استقلال خود لذت ببرند. این مسئله در مورد افراد مسن هم صدق می‌کند. سالمندان هم می‌خواهند هرازگاهی پیاده‌روی کنند و حتی تنهایی به پزشک مراجعه کنند. آن‌ها حق دارند یک فضای شخصی داشته باشند؛ با این وجود، نزدیکان فرد سالمند همیشه باید هوشیار باشند زیرا با افزایش سن، بدن به شدت ضعیف و شکننده می‌شود و احتمال سقوط سالمندان بسیار افزایش می‌یابد. در ادامه می‌خواهیم درباره دستبند ردیاب سالمندان توضیحاتی بگوییم.

این شرایط زمانی دشوارتر می‌شود که فرد سالمند مبتلا به فشار خون یا دیابت هم باشد. در این صورت اضطرار شرایط افزایش می‌یابد. ممکن است سطح گلوکز به طور غیر منتظره‌ای پایین بیاید و باعث ایجاد وضعیت اضطراری شود. هنگامی که از ۶۰ سالگی عبور کردیم، خطر ابتلا به بیماری‌های نظیر پارکینسون و آلزایمر افزایش می‌یابد. علاوه بر این، توانایی‌های شناختی فرد سالمند کاهش یافته و فرد در این شرایط نیازمند نظارت مداوم یک فرد سالم و جوان است.

راه حل ساده است استفاده از دستبند ردیاب سالمندان که ویژه این افراد تولید شده است. این دستگاه‌ها به بستگان فرد سالمند کمک می‌کنند تا محل حضور او را ردیابی کنند. علاوه بر این، امکان ارسال هشدار در مواقع اضطراری به یک عضو از خانواده وجود دارد. دستبند ردیاب همچنین به عنوان دستگاه نظارتی شناخته می‌شوند زیرا ۲۴ ساعت از ۷ روز هفته در حال رصد کردن محل قرارگیری فرد استفاده کننده است.

ویژگی های دستبند ردیاب سالمندان

دستبند ردیاب سالمندان دقیقا مانند ساعت‌های هوشمند و دستگاه‌های پوشیدنی که برای بچه‌ها تولید می‌شود، متناسب با نیاز سالمندان طراحی شده است. مهم‌ترین ویژگی این نوع دستبندها قابلیت ردیابی فرد سالمند است.

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم دستبند ردیاب سالمندان سیستم هشدار داخلی است که در صورت بروز حادثه یا فوریت‌های پزشکی به طور خودکار فعال می‌شود. استفاده از این دستگاه‌ها با توجه به رفاه و راحتی بالایی که برای فرد سالمند به ارمغان می‌آورد بسیار آسان است. دستبند ردیاب سالمندان از نظر زیبایی هم ظاهری خوشایند دارد تا شخص سالمند فکر نکند که باری را تحمل می‌کند.

دستبند ردیاب کم وزن، بسیار ساده و تنها با یک دکمه طراحی شده و نصب راحتی دارد. بیشتر آن‌ها مانند دستبند یا ساعت مچی با قابلیت‌های اضافی مانند ارسال یا دریافت پیام‌های متنی و صفحه نمایش دیجیتال طراحی شده‌اند.

برخی از دستبندهای ردیاب سالمندان مانند سنسور کار می‌کنند. از آنجایی که آن‌ها روی مچ دست شخصی که آن‌ها را پوشیده است می‌نشینند، می‌توانند هرگونه تغییر در نبض را حس کنند و در صورت نامتوازن بودن نبض، هشداری را برای اطرافیان سالمند ارسال کنند. علاوه بر این، سنسورهای ردیاب قادر به تشخیص وضعیت‌های ایستاده، در حال فعالیت و خوابیده در فرد سالمند هستند.

دستبند ردیاب سالمندان چگونه کار می کنند؟

دستبند ردیاب سالمندان را می‌توان به صورت بی‌سیم شارژ کرد تا دیگر نیازی به خارج کردن، شارژ کردن و سپس بازگرداندن آن‌ها نباشد. اکثر سالمندان فرایند شارژ کردن برایشان بیش از حد خسته کننده است و پس از شارژ دستبند فراموش می‌کنند که دوباره آن‌ را بپوشند. نکته مهم در مورد دستبند ردیاب سالمندان جدید این است که آن‌ها به عنوان تلفن‌های کاملا پرکاربرد هستند. بسیاری از افراد سالمند استفاده از تلفن همراه برایشان مشکل است چرا که نمی‌توانند نحوه کارکرد آن را درک کنند، از این نظر یک دستبند هوشمند سالمندان کار را بسیار آسان می‌کند. پاسخ دادن به تماس دریافتی بسیار آسان است همچنین تماس با شماره‌ای که در لیست مخاطبین ذخیره شده است، در کمترین زمان ممکن می‌شود.

دستبند ردیاب سالمندان مجهز به GPS است و مانند یک برنامه ریز روزانه کار می‌کنند. شخصی که چنین وسیله‌ای را پوشیده است به طور مرتب یادآوری‌های مربوط به دارو را دریافت می‌کند تا هیچ داروی مهمی را فراموش نکند. زمانی که سالمند فکر می‌کند به کمک یا پشتیبانی احتیاج دارند، می‌تواند دکمه اضطراری دستبند ردیاب سالمندان را فشار دهد و بلافاصله با تیم پشتیبانی یا اورژانس تماس گرفته شود. دستبند سالمندان در رنگ و سبک متفاوت ساخته شده تا مناسب سالمندان زن و مرد باشد.

چه شخصی نیاز به استفاده از دستبند ردیاب سالمندان دارد؟

با پاسخ به سؤالات زیر می‌توانید جواب خود را به راحتی پیدا کنید اگر پاسخ چند مورد از این سؤالات صحیح بود بدانید که تهیه دستبند سالمندان ضروری است:

 • آیا تا به حال شما یا یکی از اعضای خانواده شاهد سقوط سالمندتان بوده‌اید؟
 • آیا فرد سالمند به تنهایی زندگی می‌کند یا هنوز همراه همسر خود زندگی می‌کند؟
 • آیا سالمند شما هنگام قدم زدن با پرش‌هایی روبه رو می‌شود و نمی‌تواند به طور کامل قدم بردارد؟
 • آیا خطراتی مانند فرش‌های ناصاف، مناطقی که کف آن ناهموار است یا اتاق‌هایی که دارای انواع مختلف کفی مانند فرش، کاشی و سرامیک یا کفپوش‌های چوبی در اطراف خانه وجود دارد؟
 • آیا انواع مختلف کفی در هر اتاق هنگام ورود و خروج مشکل ایجاد می‌کنند؟
 • آیا سالمند برای دور شدن از خانه مجبور است از پله‌ها استفاده کنند؟
 • آیا والدین پیر شما فکر می‌کنند که هنوز می‌توانند به تنهایی هر کاری انجام دهند و شما بابت این مساله نگران هستید؟
 • آیا فرد مورد نظر شما مبتلا به یکی از بیماری‌های شناختی نظیر پارکینسون و آلزایمر است؟
 • آیا سالمند شما یک بیماری مساله ساز مانند دیابت دارد یا مستعد ابتلا به این بیماری است؟
 • آیا فرد سالمند قبلا سابقه سقوط در منزل را داشته است؟
 • آیا فرد سالمند در مورد مصرف داروهای خود دچار فراموشی می‌شود؟
 • آیا فرد سالمند در منطقه‌ای که مستعد یخ‌زدگی و لغزندگی است زندگی می‌کنند؟

پاسخ دادن به این سؤالات ممکن است به شما در تصمیم خرید یک دستبند ردیاب سالمندان کمک کند.

مچ بند برای افراد مسن

چه ویژگی‌هایی را باید در یک دستبند سالمندان در نظر بگیریم؟

هر دستبند ردیاب سالمندان باید علاوه بر ویژگی‌هایی که هر سیستم هشدار پزشکی سنتی ارائه می‌دهد سیستم‌های تشخیص خودکار سقوط نیز داشته باشد. البته ممکن است ویژگی‌های پیشرفته دیگری را نیز ارائه دهد که به نظر شما مفید هستند.

ابتدا باید بدانید که دستبند ردیاب سالمندان در سقوط چگونه کار می‌کند و محدودیت‌های آن چیست. پس ابتدا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا دستبند ردیاب سالمندان در تشخیص سقوط واقعا اتوماتیک است؟ اگر فرد سالمند بر اثر سقوط قادر به فشردن دکمه کمک نباشد، فناوری تشخیص خودکار سقوط این کار را انجام می‌دهد.
 • آیا دستبند ردیاب سالمندان ضد آب است؟ سقوط ممکن است در وان حمام رخ دهد، بنابراین این ویژگی بسیار اهمیت دارد.
 • فناوری مورد استفاده چقدر قابل اعتماد است؟ پس از دریافت دستبند ردیاب سالمندان حتما عملکرد آن را برای شخص موردنظر خود (با حضور آن‌ها) آزمایش کنید تا از نحوه عملکرد دستبند و خدمات آن آگاه شوید.
 • آیا پوشیدن دستبند ردیاب در هنگام فعالیت‌های روزمره راحت است یا مانع از انجام فعالیت در سالمند می‌شود؟
 • استفاده از دستبند ردیاب سالمندان چقدر آسان است؟ شما دستگاه پیچیده نمی‌خواهید. اگر دستبند واقعا اتوماتیک است، پس استفاده آسان از آن یک امر مسلم است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که دستبند شما به راحتی قابل دسترسی است.
 • آیا در صورت نیاز به کمک هنوز می‌توانید دکمه‌ای را فشار دهید، یا این که دستبند ردیاب سالمندان فقط سقوط را تشخیص می‌دهد؟ دستبند همیشه باید دکمه‌ای را برای تماس با شما فراهم کند و آیا در صورت تشخیص نادرست و فشردن دکمه اضطرار می‌توان از دکمه لغو برای تشخیص غلط استفاده کرد؟
 • آیا دستبند ردیاب سالمندان به شما می‌گوید شارژ باتری کم است و نیاز به تعویض یا شارژ شدن دارد؟
 • آیا مانند همه سیستم های هشدار پزشکی، سیستم تشخیص سقوط به خط تلفن سنتی نیاز دارد تا بتواند کار کند یا می‌تواند با اطمینان از خدمات تلفن همراه یا VoIP استفاده کند و آیا این فناوری GPS موبایل داخلی دارد؟

انواع مختلف دستبند سالمندان

ردیاب مکان نما: اگر به دنبال دستبند یا ساعت مچی نیستید، می‌توانید از ردیاب مکان نما استفاده کنید، این دستگاه مانند یک دستگاه ردیابی است که می تواند داخل کف کفش نصب شود. این دستگاه برای یک پیاده روی در فضای باز مناسب است. اما وقتی فرد در داخل خانه باشد، احتمالاً به هدف کمک نخواهد کرد.

دستبند هشدار دهنده: نوع دیگر دستبندهای هشدار پزشکی هستند که هویت فرد را به همراه آدرس و وضعیتی که از آن رنج می‌برد در آن وجود دارد. این دستگاه یک ردیاب GPS نیست. با این حال، یک محصول ایمن و  بسیار مفید برای افراد مسن است.

دستبند ردیاب و هشدار دهنده: یکی دیگر از ابزارهای مفید موجود در بازار دستبند ردیاب و هشدار دهنده است که به عنوان دو دستگاه در یک دستبند عرضه می‌شود. یکی با نام ردیاب و دیگری با نام هشدار دهنده شناخته می‌شود. از ردیاب برای پیدا کردن محل قرارگیری شخص حامل وسیله استفاده می‌شود. از طرف دیگر، شخص دارای دستبند زنگ هشدار می‌تواند دکمه را فشار دهد تا در صورت بروز وضعیت اورژانسی، به یکی از اعضای خانواده خبر دهد.

ردیاب با قابلیت پوشیدن: بسیاری از بیماری ها وجود دارد که خواستار استفاده از دستگاه پوشیدنی ردیاب مانند موارد ذکر شده در بالا هستند. این موارد شامل اوتیسم، آلزایمر، دیابت، سندرم داون، زوال عقل و سایر اختلالات شناختی است. افرادی که از این اختلالات رنج می‌برند، حتی اگر به نظر سالم باشند، نیاز به نظارت مداوم دارند. شما به عنوان یکی از اقوام یا اعضای خانواده باید در مورد این دستگاه‌ها تحقیقاتی انجام دهید و دستگاهی را انتخاب کنید که به بهترین نحو نیاز شما را برآورده سازد تا بتوانید همیشه از محل حضور فرد آگاه باشید.

سخن پایانی

همه ما از امنیت اطرافیان پیر و ضعیف خود به ویژه والدین سالمند خود می‌ترسیم. برخی از سالمندان دوست ندارند رفاه خانه خود را ترک کنند، اما عده دیگری هستند که دوست دارند در محیط بچرخند و زمانشان را در بیرون از خانه با دوستانشان سپری کنند. از طرفی شما ممکن است همیشه نگران والدین پیر خود باشید که آپارتمان یا خانه‌ای که سال‌ها در آن زندگی می‌کردند را ترک نکنند.

برای این شهروندان سالمند، دستبند ردیاب سالمندان به عنوان مچ بند و دستگاهی نظارتی شناخته شده که انتخاب فوق العاده‌ای برای ایمن ماندن است. در صورت بروز موارد اورژانسی می‌توان برای نجات جان یا انتقال سالمند کمک‌های فوری را انجام داد. شما می‌توانید والدین یا مادربزرگ پدربزرگ خود را در همه زمان‌ها آرام و از راه دور نظارت کنید تا از سلامت و امنیت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. چه چیزی بهتر از چنین آرامش خاطری برای شما و سالمندتان؟!

خرید گردنبند ردیاب سالمندان

منبع
alarmbands

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا