A
اطلاعات کاربردی سالمندان

مشخصات کامل خانه های سالمندان زاهدان و استان سیستان بلوچستان

فرآیند پیری یک فرآیند اجتناب ناپذیر در هر انسانی است. به مرور زمان و با افزایش سن و سال فرد وارد دوران سالمندی می‌شود. در این دوران افراد صبر و حوصله قبل را ندارند و به دنبال ضعف سیستم بدنیشان دچار بیماری‌های بسیاری می‌شوند. این بیماری‌ها می‌توانند مشکلات بسیاری را برای سالمندان به وجود آورند که در برخی موارد خانواده‌ها توانایی نگهداری از افراد را ندارند. همین امر می‌تواند دلیل بر نگهداری سالمندان در آسایشگاه باشد.
آیا تا به حال در رابطه با خانه سالمندان چیزی شنیده‌اید؟ آیا با ویژگی‌های خانه سالمندان آشنا هستید؟ آیا مزایا و معایب خانه‌های سالمندان را می‌دانید؟
در این بخش قصد داریم تا شما را با خانه سالمندان سیستان‌ بلوچستان آشنا کنیم. 

خانه سالمندان زابل

زابل یکی دیگر از شهرهای استان سیستان و بلوچستان است که در مقایسه با ایرانشهر، از امکانات و خدمات بیشتری برخوردار است. در حال حاضر دو مرکز نگهداری از سالمندان در شهر زابل وجود دارد که یکی از آن‌ها مخصوص خانم‌ها و دیگری مخصوص آقایان است. این تفکیک جنسیتی موجب آسایش، آرامش و رفاه بیشتر سالمندان شده است. 

 • مرکز نگهداری سالمندان شهید عیسی خدری(بانوان)
  آدرس: سیستان بلوچستان، زابل، خیابان مدرس، کوچه مدرس هفتم 
 • مرکز نگهداری سالمندان شهید عیسی خدری(آقایان)
  آدرس: سیستان بلوچستان، زابل، خیابان هامون، کوچه هامون سوم 

ویژگی‌های خانه سالمندان سیستان و بلوچستان

خانه‌های سالمندان معمولا طوری طراحی شده‌اند تا فرد سالمند بتواند علاوه بر رفاه و آرامش در آنجا، نیازهای اولیه خود را برآورده کند. به طور کلی خانه‌های سالمندان استانداردهای مشخصی دارند، برای رفاه حال سالمندان باید به آن‌ها توجه کرد. به عنوان مثال دور تا دور دیواره‌های سالن باید میله‌های کمکی وجود داشته باشد تا سالمندان در حین حرکت تکیه گاه داشته باشند. از دیگر ویژگی‌های خانه سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود آسانسور
 • استفاده از کاشی‌های استاندارد در سرویس‌های بهداشتی 
 • داشتن اتاق‌هایی مناسب و استاندارد، داشتن نور و تهویه هوای مناسب 
 • استفاده از سرگرمی‌های مختلف برای پر کردن اوقات فراغت 
 • وجود کادر مجرب پرستاری و استفاده پرستاران دوره دیده 
 • وجود پزشکان و متخصصات حرفه‌ای برای رفاه حال سالمندان 
 • داشتن امکانات متفاوت برای سالمندانی که مبتلا به آلزایمر هستند
 • وعده‌های غذایی متناسب با سن افراد و پرهیز از غذاهای مضر

مزایای خانه سالمندان سیستان و بلوچستان  

در خانه سالمندان استان سیستان و بلوچستان پزشکانی حضور دارند که وضعیت جسمی و سلامت سالمندان را روزانه مورد بررسی قرار می‌دهند. امکانات و خدمات مناسبی در اختیار سالمندان قرار گرفته است و در این مرکز سالمندان می‌توانند با معاشرت با هم سن و سالان خود روزگار خود را به خوشی سپری کنند. رسیدگی به امور بهداشتی و مراقبتی سالمندان روزانه توسط پرستاران انجام می‌شود. سالمندانی که شرایط روحی و جسمی خوبی ندارند با زندگی در این محیط و برقراری ارتباط با هم سن و سالان خود می‌توانند روحیه بهتری داشته باشند. از دیگر مزایا خانه سالمندان سیستان بلوچستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امنیت بیشتر سالمندان در آسایشگاه
 • راحتی خیال خانواده‌های سالمندان 
 • انجام کارها و فعالیت‌های روزانه به کمک پرستاران 
 • سرگرمی و داشتن اوغات فراغت بسیار 
 • داشتن وعده غذایی سالم و منظم 

معایب خانه سالمندان سیستان و بلوچستان

یکی از بزرگترین معایب خانه سالمندان آن است که افراد سالمند تصور می‌کنند که از جانب خانواده خود طرد شده‌اند. همین عامل می‌تواند در روحیه افراد تاثیر بسزایی داشته باشد، از این رو می‌توان آن را به عنوان یکی از معایب نگهداری سالمندان در آسایشگاه عنوان کرد. از دیگر معایب خانه سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دلتنگی و دوری از خانواده
 • فکر به مرگ و تمام شدن زندگی 
 • یکنواخت شدن زندگی در آسایشگاه 

خانه سالمندان ایرانشهر

ایرانشهر یکی از شهرهای استان سیستان بلوچستان می‌باشد که در میانه این استان قرار گرفته است. ایرانشهر با وجود اینکه یکی از شهرهای بزرگ استان سیستان و بلوچستان است اما دارای امکانات بسیاری محدودی می‌باشد. هنوز در رابطه با تاسیس خانه سالمندان در این شهر تصمیمی گرفته نشده است.

خانه سالمندان زاهدان

چهارمین خانه سالمندان استان سیستان و بلوچستان در شهرستان زاهدان به بهره بهرداری رسید

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان صبح امروز چهارمین خانه سالمندان استان سیستان و بلوچستان در شهرستان زاهدان به بهره بهرداری رسید.

دکتر عزیزاله جهان تیغ مدیر کل بهزیستی سیستان و بلوچستان با تاکید بر مقام والای سالمندان در جامعه اظهار داشت : در استان سیستان و بلوچستان سالمندی از جایگاه بسیار رفیعی در خانواده ها برخوردار است اما امکان دارد عده ای از سالمندان دارای سرپرست موثر نباشند و یا مجهول الهویه باشند ، برای حفظ کرامت این عزیزان مراکز نگهداری سالمندان از طریق بخش خصوصی و با حمایت و نظارت سازمان بهزیستی دایر شده اند.

مدیر کل بهزیستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در حال حاضر دو مرکز در سیستان و دو مرکز در زاهدان در حال خدمت رسانی اقامتی و نگهداری به سالمندان می باشند و بزودی این مراکز در جنوب استان نیز به بهره برداری خواهد رسید .

وی خاطر نشان کرد : در این مراکز از رویکرد اردوگاهی اجتناب شده است و حداکثر ظرفیت آنها ۱۵ نفر می باشد تا فضای خانه و خانواده برای سالمند تداعی شود .

سخن پایانی 

خانه سالمندان محلی است که در آن از افراد سالمند و کم توان نگهداری می‌شود. در دوران سالمندی فرد توانایی دوران جوانی را ندارد و دیگر نمی‌تواند فعالیت‌های خود را به تنهایی انجام دهد. علاوه بر ضعف سیستم بدنی، ممکن است بیماری‌های مختلفی فرد سالمند را درگیر کند. بروز این بیماری‌ها در سنین سالمندی به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن یک امر کاملا طبیعی است.
در این مقاله سعی کردیم تا شما را با خانه سالمندان استان سیستان و بلوچستان، ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن آشنا کنیم. 

سوالات متداول 

 1. آیا خانه سالمندان پرستار اختصاصی برای فرد سالمند قرار می‌دهد؟
  بله، در صورت تمایل می‌توانید با پرداخت هزینه جداگانه یک پرستار اختصاصی برای فرد سالمند استخدام کنید.  
 2.  آیا خانه سالمندان دولتی برای تمام سالمندان مناسب است؟
  پیشنهاد می‌کنیم برای نگهداری از سالمندانی که نیاز به نگهداری و مراقبت خاص دارند به خانه سالمندان خصوصی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا