A
اطلاعات کاربردی سالمندان

اهمیت استفاده از تکنولوژی برای سالمندان

امروزه تکنولوژی برای سالمندان و دیگر گروه‌های سنی، یکی از مهم­ترین موضوعات برای ایجاد تحول و تغییر در سبک زندگی بشر است و انسان با استفاده از آن در زمانی کوتاه به نیازهای خود پاسخ می‌­دهد. سالمندی دوران حساسی از زندگی بشر است و با در نظر داشتن نیازهای خاص این دوران، روحیات حساس آن‌­ها و توجه به کیفیت زندگی و فعالیت­‌های جسمی در سالمندان، ایجاد فرصتی مناسب برای حضور هرچه بیشتر آن­‌ها در اجتماع، برقراری ارتباط مناسب و مستمر با خانواده و دوستان و رفع نیازهای خود در کوتاه­ترین زمان و آسان­ترین راه، امری ضروری است.

جمعیت سالمندان در حال افزایش است و محققان با طراحی­ وسایل الکترونیکی هوشمند برای سالمندان، این امکان را به ­وجود آورده­‌اند تا آن­‌ها بتوانند به ساده‌­ترین شکل با استفاده از این وسایل نیاز­های خود را رفع کنند. بررسی‌­ها نشان داده، برنامه و نرم ­افزارهای دارویی زیادی امروزه برای سالمندان به بازار آمده که می­‌تواند خدمات زیادی را به آن‌­ها عرضه کند.

ضعف حافظه در میان سالمندان امری شایع است. با استفاده از سیستم ­های هشدار ردیابی از طریق سیستم­ های ایمنی، می‌­توان زمان و مقدار استفاده از دارو را به فرد اطلاع داد.

نتایج یک نظرسنجی در آمریکا نشان می­‌دهد با وجود این ­که تفاوت سنی چشم­گیری بین سالمندان و جوانان وجود دارد (تقریبا به اندازه ۲ نسل)، به  دلیل ورود فناوری­‌های نوین به بخش‌­های مختلف زندگی، بسیاری از سالمندان برای رفع نیازهای شخصی خود و ارتباط با نزدیکان خود، به استفاده از ابزارهای دیجیتالی روی آورده‌­اند و این مساله می­­‌تواند در پیشرفت آن‌­ها و افزایش سلامتشان کاربردی باشد.

فناوری و سالمندان

یکی از کمپانی‌هایی که در زمینه کمک به سالمندان تلاش فراوانی داشته، گوگل است؛ گوگل با بخش Nest به زندگی سالمندان وارد شده و برای بهبود کیفیت زندگی آن­‌ها تلاش کرده ­است. عدم تعادل و سقوط ناگهانی، یکی از مشکلات اصلی سالمندان است که گاه منجر به شکستگی دست و پا و لگن می‌شود. گوگل تلاش کرده تا مانع از این اتفاق شود. بیشتر سالمندان در طول شب مجبورند از سرویس بهداشتی استفاده کنند و در تاریکی شب ممکن است سقوط کنند و به زمین بیفتند. به همین دلیل هم سنسورهای حرکتی Nest به یاری سالمندان آمده‌اند. چرا که به محض حرکت سالمند، چراغ‌های موجود در مسیر حرکت وی روشن می‌شود. سنسورهای Nest همچنین در بخش‌های مختلف خانه قابل نصب هستند تا تغییرات راه رفتن سالمندان را ردیابی کنند و قبل از زمین خوردن، به آن­‌ها هشدار دهند.

انواع شکستگی در سالمندان و راه‌های پیشگیری و درمان آن‌ها

تکنولوژی چگونه به سالمندان کمک می‌­کند؟

استفاده از وسایل الکترونیکی هوشمند مانند تلفن همراه در ایران و کشورهای دیگر با رشد زیادی همراه بوده­ است. با توجه به روند رو به رشد تکنولوژی، این وسایل می­‌توانند در آینده، نقش ابزار مکمل را در پزشکی نوین داشته­ باشند. نتیجه به ­کارگیری ابزارهای هوشمند مانند تلفن همراه در ارائه مراقبت، نه­ تنها در کاهش هزینه­‌ها و دسترسی آسان به مراقبت و جنبه­‌های متنوع آن موثر است، بلکه باعث بهبود در روابط بیمار و ارائه ­دهندگان مراقبت و همچنین افزایش تاثیر خود مراقبتی به­ خصوص در سالمندان می­‌شود.

پیشرفت‌های اخیر در فناوری و تکنولوژی برای سالمندان ، فرصت­‌های زیادی را برای بهبود سلامت و رفاه حال افراد، توانایی نظارت و گزارش سریع تغییر وضعیت سلامتی، کمک به ایجاد شیوه زندگی سالم، تشخیص سریع شرایط بهداشتی، تسهیل اطلاع­‌رسانی و ترویج مراقبت­‌های بهداشتی و درمانی را فراهم می­‌کند. تکنولوژی می­‌تواند در احساس استقلال و امنیت سالمندان موثر باشد و موجب ارتقای کیفیت زندگی آنان شود. همچنین استفاده از این ابزارها می­‌تواند باعث افزایش رضایت­مندی سالمندان و با انگیزه‌­تر شدن آنان برای ادامه درمان و حیات شود.

مشکلات سالمندان در استفاده از تکنولوژی

بررسی­‌ها بیانگر آن است که عمده­‌ترین چالش در استفاده از تکنولوژی و ابزارهای­ هوشمند برای سالمندان، نداشتن سواد الکترونیکی و مقاومت برای استفاده از تکنولوژی است. این موضوع نیازمند فراهم ساختن زیرساخت­‌ها، نظام نامه و تحقیقات بیشتری در این زمینه است تا سالمند با خیالی راحت بتواند از تکنولوژی استفاده کند. علاوه­ بر این، سالمندان هنوز اعتماد کافی نسبت­ به ابزارهای هوشمند ندارند و همواره نگران تهاجم افراد سودجو و افشای اطلاعات شخصی خود هستند.

مراقبت از سالمند با فناوری

نمونه فناوری و تکنولوژی برای سالمندان

در حال حاضر فناوری­‌های زیادی مختص به سالمندان طراحی شده ­تا آن­‌ها با استفاده از این وسایل بتوانند مسائل خود را راحت­تر حل کنند و با چالش‌های کم­تری مواجه شوند. دستگاه های جدید که از VR، رباتیک و سایر فناوری‌­ها استفاده می­‌کنند در بازار حضور پیدا کرده­‌اند و به سالمندان کمک می­‌کنند، زندگی طولانی‌­تر و سالم­‌تری داشته باشند. این نوآوری‌ها شامل هدست­ های VR برای افراد سالخورده با آلزایمر و ساعت­‌های تشخیص فصل و دمای هوا است. در ادامه تعدادی از این وسایل را بررسی می­کنیم:

فناوری های پوشیدنی

یکی از فناوری­‌های جدید است که برای مقابله با فراموشی و آلزایمر در سالمندان و همچنین جلوگیری از زمین خوردن آن­‌ها، مورد استفاده قرار می­‌گیرد. این شلوارها مجهز به هوش مصنوعی هستند که می‌تواند ۵ تا ۱۰ درصد به قوی‌­تر شدن ماهیچه های سالمندان کمک کند و به این ترتیب راه رفتن برای آن‌­ها راحت‌تر شده و احتمال زمین خوردن آن­‌ها نیز کم­تر می­‌شود.

یکی دیگر از فناوری‌های جالب برای کمک به سالمندان، GPS Smart Sole است، که نوعی کفی کفش است. این وسیله مجهز به چندین ردیاب و GPS است که شخص سالمند با پوشیدن این کفی کفش هنگام خروج از خانه، با خانواده­ خود در تماس است. خانواده­ سالمند می‌توانند ۲۴ ساعته در بیرون از خانه، او را رصد کنند، بدون این­که نیازی باشد کنار آن­‌ها باشند.

جواهر هوشمند WiseWear

این وسیله خدماتی از قبیل اندازه‌­گیری میزان ضربان قلب، میزان کالری سوزانده شده و تنظیم الگوی خواب را ارائه می­‌دهد. اگر سالمند با مشکلی مواجه شود، سه بار روی جواهر خود می‌زند، سیگنال‌هایی خاص تولید و بلافاصله با اورژانس تماس برقرار می‌‌شود. از آن­جا که این جواهر به جی­ پی  اس مجهز است حتی اگر سالمند نتواند حرف بزند، آمبولانس بلافاصله به محل اعزام می‌شود. این جواهر همچنین زمان خوردن داروها را به سالمند یادآوری می‌کند.

روبات های پرستار

نوع دیگری از تکنولوژی برای سالمندان هستند که وظیفه مراقبت از سالمند را بر عهده دارند. یکی از این روبات‌­ها که Mabu نام دارد، کاملاً مراقب سلامت سالمند است. این روبات روزانه ۲ تا ۳ بار ضربان قلب سالمند را اندازه‌گیری کرده و اطمینان حاصل می‌کند که سالمند داروهایش را مصرف کرده و ورزش‌هایش را مرتب انجام می‌دهد. درنهایت، نتیجه را به تیم پزشکی ارسال می‌کند. این روبات، سالمند را از تنهایی در می‌­آورد و روزانه دو بار نزد سالمند می­‌رود و از وی سؤال‌هایی می­‌پرسد. از جمله: آیا قرص‌­هایت را امروز خورده‌­ای؟ امروز چه حسی داری؟ به این ترتیب چند گزینه مقابل چشم سالمند قرار می‌گیرد و با کلیک روی آن، روبات می‌فهمد که به‌عنوان مثال فرد سالمند ناراحت است، بنابراین برایش موزیک پخش می‌کند یا اگر فرد سالمند دلتنگ خانواده است، با آن‌­ها تماس صوتی یا تصویری برقرار می‌کند تا رفع دلتنگی شود.

یکی دیگر از روبات‌ها، ElliQ است که سالمند را تشویق می‌کند فعالیت داشته ­باشد. به پیاده روی برود یا در خانه تمرینات ورزشی انجام دهد. این روبات همچنین ملاقات‌هایی با دوستان و اعضای خانواده و فامیل ترتیب می‌دهد تا سالمند تنها نماند.

یک ربات دیگر که مختص سالمندان طراحی شده، paro است.

Paro یک روبات پشمالو است که حرف نمی‌زند ولی واکنش‌های احساسی دارد و کاملاً در بغل سالمند جا می‌شود. سالمندان می‌توانند این روبات را به جای حیوانات خانگی به همراه داشته­ باشند، چرا که به صدا، نوازش و… واکنش نشان می‌دهد. گربه‌ ها و توله سگ­ های روباتیک دارای سنسورهایی هستند که به سالمنداناین احساس را ایجاد می‌کنند که واقعا یک حیوان خانگی دارند. گربه به لمس، غلتیدن و به ۳۲ نوع صدای مختلف پاسخ می­‌دهد. اگر دستی در پشت آن قرار گیرد، ضربان قلبش آرام می­‌شود!

سازنده این ربات گفت: هدف ما این است که با استفاده از بازی، قدرت تصور را در سالمندان زنده کنیم. بررسی‌­ها نشان داده که حیوانات اهلی نقش موثری در پرکردن تنهایی سالمندان دارند.

Mario نیز روباتی است که از سالمندان مبتلا به فراموشی نگهداری می‌کند. این روبات با سالمند درباره مسائل مربوط ­به آب ­و ­هوا صحبت می‌کند. هنگام پخش برنامه­‌های مورد علاقه وی، تلویزیون را روشن کرده و همچنین اشیای گمشده را برای سالمند پیدا می‌کند.

روند پیشرفت تکنولوژی برای افراد مسن

محققان بهداشت عمومی و پیری، در حال ایجاد زمینه­‌هایی برای کارآفرینان قرن بیست­ و­ یکم در حوزه دیجیتال و تکنولوژی هستند تا برای غلبه بر کلیشه­‌های پیری به ­صورت استراتژیک فکر کنند. برای بهره‌­مندی حداکثری، فناوری باید پاسخگوی نیاز سالمندان باشد و بتواند علاقه و اعتماد آن­‌ها را به خود جلب کند.

ما می­‌توانیم با ایجاد یک سیاست جامع و چارچوب عمومی برای استفاده از تکنولوژی برای سالمندان ، دستگاه­ های دیجیتالی، شبکه­ های اجتماعی، هوش مصنوعی و روباتیک کاری کنیم تا سالمندان قادر باشند در سال­‌های حساس زندگی خود، با دوستان، خانواده و تیم پزشکی خود ارتباط مستمر داشته ­باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا