A
اطلاعات کاربردی سالمندان

درمان عفونت ادراری در سالمندان: علائم، تشخیص و درمان

عفونت مجاری ادرار urinary tract infection، از جمله مشکلاتی است که ممکن است در هر سنی بروز دهد. اما زمانی که علائم عفونت ادراری در سالمندان به خصوص افرادی که دچار زوال عقل هستند، بروز می‌کند، درمان و رسیدگی مشکل خواهد بود. در این مطلب با شما از علائم عمومی و همچنین برخی از علائم اختصاصی صحبت خواهیم کرد تا در صورت مشاهده این عوامل در سالمند عزیزتان، به سرعت با پزشک معالج مشورت کرده و مراحل درمان را آغاز کنید.

از جمله عمومی‌ترین علائم عفونت مجاری ادراری، می‌توان به سوزش، درد و تکرر ادرار، اشاره کرد. این علائم ممکن است در افراد سالمند مبتلا به عفونت ادرار، مشاهده نشود، در عوض عفونت ادراری در سالمندان، به ویژه افرادی که با زوال عقلی روبه‌رو هستند، ممکن است با علائم رفتاری، مانند گیجی همراه باشد.

درک بروز و شرایط عفونت ادراری در سالمندان

دستگاه ادراری افراد شامل موارد زیر است:

 • مجرای ادرار
 • مثانه
 • کلیه‌ها

درست زمانی که باکتری‌ها، وارد مجرای ادرار شده و سیستم ایمنی بدن، مقابله‌ای با آن‌ها نمی‌کند، باکتری‌ها به مثانه و کلیه رسیده و تکسیر می‌یابند. در نتیجه سالمند عزیز، دچار بیماری عفونت ادراری خواهد شد. با گذر زمان، مشاهده علائم عفونت مثانه ممکن شده و شما متوجه بروز بیماری خواهید شد. سالمندان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف بدن‌شان، مقاومت کمتری در برابر بیماری از خود نشان‌ خواهند داد، به این جهت رعایت بهداشت در این افراد بسیار مهم بوده و باید جدی گرفته شود.

تحقیقات نشان داده‌اند که زنان نسبت به مردان، بیشتر دچار خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری هستند. به عنوان دلیل علمی آن، می‌توان به کوتاه بودن مسیر مجرای اداری در زنان اشاره داشت. همچنین با افزایش سن، امکان ابتلا به عفونت اداری، بیشتر خواهد شد. طبق مطالعات انجام شده در آمریکا، پیش از یک‌سوم از افرادی که در خانه سالمندان مستقر هستند، مبتلا به عفونت ادراری بوده و با مشکلات آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

پس می‌توان اشاره داشت که خطر ابتلا به عفونت ادراری با افزایش سن، افزایش می‌یابد. بیش از ۱۰% از زنان بالای ۶۵ سال در سال گذشته، برای درمان علائم عفونت ادراری به پزشک مراجعه کردند. این آمار در زنان بالای ۸۵ سال، تقریباً به ۳۰ % افزایش می‌یابد. همچنین مردان هم با افزایش سن، تمایل بیشتری برای بروز علائم عفونت اداری از خود نشان خواهند داد.

علائم عفونت ادراری در سالمندان

از آن‌جایی که سیستم دفاعی بدن افراد سالمند، دچار عفول بوده و دیرتر نسبت به بیماری‌ها واکنش نشان خواهند داد، مشاهده علائم عفونت اداری هم از این موضوع مستثنی نبوده و به سختی مشاهده خواهد شد. علاوه بر آن، در اغلب افراد مسن، علائم اختصاصی بوده و علائم عمومی را بروز نخواهند داد. بدین سبب مشاهده بیماری و اقدام برای درمان آن با سختی مواجه است.

علائم عمومی عفونت ادراری در سالمندان شامل موارد زیر است:

 • سوزش مجرای ادرار در حین ادرار کردن
 • درد لگن
 • تکرر ادرار
 • نیاز فوری به ادرار کردن
 • تب
 • لرز
 • ادرار با بوی غیرطبیعی

گاهی سالمندان علائم عفونت مجاری ادرار را در خود مشاهده می‌کنند اما از بیان آن امتناع خواهند کرد. این امر ممکن است به دلیل مسائل مربوط به سن مانند زوال عقل یا بیماری آلزایمر باشد. همچنین علائمی مانند گیجی، ممکن است مورد توجه قرار نگرفته و به کهولت سن اختصاص داده شود.

علائم اختصاصی عفونت ادراری در سالمندان شامل موارد زیر است:

 • بی‌اختیاری در ادرار
 • بی‌حالی
 • سقوط
 • احتباس ادرار
 • کاهش تحرک
 • کاهش اشتها

چند راه‌حل برای افزایش اشتها در سالمندان

در صورتی که بیماری گسترش پیدا کرده و کلیه‌ها را هم درگیر کند، ممکن است علائم تخصصی‌تری از سالمند مشاهده شود. این علائم شامل موارد زیر است:

 • تب
 • برافروخته شدن پوست
 • کمردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ

در صورت بروز و مشاهده هر کدام از این علائم، بهتر است با پزشک معالج سالمند مشورت کرده و در صورت تایید بیماری، اقدامات درمان وی را فراهم کنید.

چه عواملی باعث بروز بیماری عفونت ادراری در سالمندان خواهند شد؟

علت اصلی عفونت ادراری، در هر سنی، معمولاً باکتری‌ها هستن؛ اما موجودات و آلودگی‌های دیگر هم می‌توانند باعث بروز علائم عفونت ادراری در سالمندان شوند. در سالمندانی که در مراکز عمومی مانند خانه سالمندان زندگی ‌کرده و پرستاری اختصاصی برای چک کردن سلامت به طور مداوم ندارند، بروز عفونت اداری بسیار شایع بوده و اغلب از نوع باکتری آن است.

عفونت مجاری ادرار در زنان و مردان

عوامل تشدید بروز علائم عفونت ادراری در سالمندان

برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به این نوع عفونت در سالمندان را افزایش دهد. شرایط بدنی سالمندان ممکن است منجر به احتباس ادرار یا مثانه نوروژنیک شود؛ این مورد خطر ابتلا به عفونت مثانه در افراد مسن را افزایش خواهد داد. بیماری‌های شایع سالمندان ماندد، بیماری آلزایمر، پارکینسون و دیابت هم از جمله دلایل افزایش احتمال بروز علائم عفونت مجاری ادراری در سالمندان به شمار می‌رود.

از جمله دیگر مواردی که خطر ابتلا به عفونت مجاری ادرار در سالخوردگان را افزایش خواهند داد، شامل موارد زیر است:

 • سابقه عفونت ادراری
 • زوال عقل
 • استفاده از سوند
 • بی اختیاری مثانه
 • بی اختیاری روده
 • مثانه افتاده

همچنین زنان یائسه، به دلیل کمبود استروژن، در معرض خطر بیشتری نسبت به ابتلا عفونت مجاری ادراری زنانه هستند. استروژن موظف به محافظت از واژن و مجرای ادرار بوده و از رشد باکتری یا قارچ جلوگیری می‌کند. با شروع دوران یائسگی، سطح استروژن بدن زنان، کاهش پیدا کرده و خطر ابتلا به عفونت مجاری ادرار افزایش خواهد یافت.

در مردان نیز، عوامل زیر سبب بروز علائم عفونت ادراری خواهد بود:

 • سنگ مثانه
 • سنگ کلیه
 • بزرگ شدن پروستات
 • استفاده از سوند
 • پروستاتیت باکتریایی، که یک عفونت مزمن پروستات است

در هر سن و شرایطی که باشید، روش‌هایی برای تشخیص علائم عفونت مثانه وجود داشته و شما با آموزش آن‌ها، می‌توانید در صورت مشاهده علائم، با پزشک معالج مشورت کرده و اقدامات مربوط به درمان را آغاز کنید.

تشخیص علائم عفونت ادراری در سالمندان

علائم غیرمعمولی ماندد گیجی، تشخیص بیماری عفونت مجاری ادراری در سالمندان را با چالش رو‌به‌رو خواهد کرد. هنگامی که پزشک معالج به عفونت مجاری ادرار مشکوک شود، به راحتی با یک آزمایش ادرار ساده، بیماری تأیید خواهد شد. پزشک معالج ممکن است برای تعیین نوع باکتری‌های ایجاد‌کننده عفونت مثانه در سالمندان و تجویز بهترین آنتی‌بیوتیک برای درمان آن، آزمایش کشت ادرار را هم تجویز کند.

لازم به ذکر است که آزمایشات  UTIخانگی هم وجود دارند که فرد سالمند می‌تواند در خانه انجام دهد. این آزمایش ادرار فرد سالمند را از نظر اشباع نیترات و لکوسیت بررسی کرده و جواب تست را نمایش می‌دهد. از آن‌جایی در ادرار سالمندان اغلب به دلیل شرایط بدنی، تعدادی باکتری وجود دارد، اما نه درحدی که بیماری محسوب شود، ممکن است این تست جوابگو نبوده و نمایش درستی از بیماری را نشان ندهد. در صورت مشاهده نتجه مثبت تست، بهتر است با پزشک معالج برای انجام آزمایشات معتبرتر، مشورت کنید.

درمان علائم عفونت ادراری در افراد مسن

آنتی‌بیوتیک‌ها بهترین روش درمانی انتخابی برای عفونت مثانه و همچنین افراد جوان به حساب می‌آید. پزشک معالج ممکن است آموکس‌سیلین و نیتروفورانتوئین را برای بیمار سالمند تجویز کند. البته عفونت‌های شدیدتر ممکن است به یک آنتی‌بیوتیک با طیف وسیع‌تر و قوی‌تر مانند سیپروفلوکساسین (ستراکسال، سیلوکسان) و لووفلوکساسین (لوواکین) نیاز داشته باشند.

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، باید به محض تشخیص بیماری، شروع شده و به طور کامل در طی درمان مصرف شود. درصورتی که بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک، علائم بیماری از بین رفته باشند هم، نباید مصرف دارو را قطع کرد، چراکه با این کار خطر عود و مقاومت آنتی‌بیوتیکی را در بدن فرد سالمند افزایش خواهد داد. فرد سالمند باید مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را در اسرع وقت شروع کرده و آنها را برای کل دوره‌ی درمان، طبق تجویز پزشک مصرف کند. قطع زود هنگام درمان و مصرف دارو، سبب بروز و تشدید دوباره‌ی علائم بیماری خواهد بود.

استفاده بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها، همچنین خطر مقاومت آنتی‌بیوتیکی بدن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، پزشک معالج مناسب‌ترین طول درمان را برای شما تجویز خواهد کرد. درمان به طور معمول بیش از ۷ روز طول نخواهد کشید و علائم عفونت ادراری در سالمندان باید طی چند روز برطرف شود.

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول درمان برای از بین بردن باکتری‌های باقیمانده بسیار مهم است. افرادی که در ۶ ماه، دو یا چند مورد عفونت مثانه و همچنین در مدت ۱۲ ماه، سه یا بیشتر علائم عفونت مثانه را مشاهده کرده‌اند، می‌توانند مطابق با دستور پزشک معالج، از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری، استفاده کنند. این عمل به معنای مصرف روزانه آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت مثانه است.

لازم به ذکر است، فرد سالمند برای مقابله با درد و سوزش ناشی از تکرر ادرار، می‌تواند از مسکن‌های ساده مانند فنازوپیریدین (آزو)، استامینوفن (تایلنول) یا ایبوپروفن (ادویل)، استفاده کند. کیسه آب گرم هم ممکن است به تسکین درد لگن و کمردرد کمک کند.

توجه شود که سالمندان با بیماری‌های زمینه‌ای، نباید بدون مشورت با پزشک از درمان‌های خانگی استفاده کنند.

پیشگیری از بروز علائم عفونت مثانه در سالمندان

پیشگیری از بیماری‌های رحمی و ادراری، تقریبا غیرممکن بوده و در هر سن و سالی امکان بروز آن وجود دارد، با این حال اقداماتی هستند که احتمال بروز علائم عفونت ادراری در سالمندان را کاهش داده و بر بهبود سلامتی آن‌ها تاثیرگذار هستند. این موارد شامل:

 • نوشیدن مایعات فراوان
 • اجتناب از تحریک کننده‌های مثانه مانند کافئین و الکل
 • تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی با پاک کردن و خشک کردن پس از رفتن به دستشویی
 • استفاده از دوش
 • به محض احساس ادرار، ادرار کنید

لازم به ذکر است، علاوه بر رعایت نکات بالا، داشتن یک خانه مناسب سالمندان و مراقبت طولانی مدت در جلوگیری از عفونت ادراری، به ویژه برای افرادی که بی‌حرکت بوده و قادر به مراقبت از خود نیستند، امری حیاتی است.

حرف آخر

عفونت ادراری می‌تواند باعث سردرگمی و بروز سایر علائم زوال عقل در سالمندان شود.  اقدامات پیشگیرانه و مشاهده علائم عفونت مثانه در سالمندان می‌تواند به جلوگیری از این بیماری کمک کند.

آنتی‌بیوتیک‌ها اغلب عفونت مثانه را درمان می‌کنند؛ پس از مصرف آن سر باز نزنید. بدون درمان، عفونت ادراری می‌تواند به کلیه ها و جریان خون سرایت کرده و این امر ممکن است منجر به یک عفونت خون شود. در صورت بروز عفونت‌های ادراری شدید ممکن است پزشک معالج دستور بستری در بیمارستان برای دریافت آنتی‌بیوتیک‌های وریدی را بدهد. رفع حالت شدید این بیماری ممکن است هفته‌ها به طول انجامد.

اگر مشکوک به ابتلا عفونت ادراری هستید یا علائم بیماری را در سالمند عزیزتان مشاهده کرده‌اید، بهتر است با پزشک معالج صحبت کرده و اقدامات درمان را شروع کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
fringilla sit sed neque. Donec risus. vel, felis