A
اطلاعات کاربردی سالمندان

روش­های خانگی پایین آوردن تب سالمندان

هر فرد به­ عنوان آخرین مرحله از زندگی خود، دوره­ سالمندی را تجربه می­کند. در دوران سالمندی میزان تغییرات بیش­تر به چشم می­‌آید و سالمندان معمولاً نسبت به دوران جوانی خود، شرایط سخت­تری را تجربه می­کنند. به ­همین دلیل نیاز است تا پیش از ورود به این دوره از زندگی خود، آمادگی‌­های لازم را کسب نمایند. بهترین روش پایین آوردن تب در خانه چیست؟ در ادامه بخوانید…

بیماری­ها و مشکلات مختلفی از قبیل دیابت، فشارخون بالا، گرگرفتگی، کلسترول بالا و… در سالمندان بیش­تر از سایر افراد دیده می­شود. سالمندان برای بسیاری از این مشکلات داروهای مختلفی مصرف می­کنند، اما برای برخی دیگر می­توان از روش­های خانگی نیز بهره­ برد. یکی از این مشکلات بالا بودن تب در سالمندان است که معمولاً در اوقات بسیاری با آن روبه رو می­شوند.

دمای طبیعی بدن چند است؟

به طور کلی دمای بدن هر فرد در زمان استراحت و از طریق دهان او اندازه‌­گیری می­شود. این دما معمولاً بین ۳۶.۴ تا ۳۷.۲ درجه سانتی­گراد است. عوامل متعددی هستند که بر روی این دما تاثیر می­گذارند. از این عوامل می­توان به سن، دمای اتاقی که فرد در آن قرار دارد، لباس­هایی که پوشیده و ساعات مختلف در طول شبانه‌­روز اشاره کرد. باید به این نکته نیز توجه کرد که دمای بدن در طول روز متغیر است. بدن در ساعت ۴ صبح پایین­ترین دما و در حوالی ساعت ۱۸ بالاترین دما را دارد.

تب یکی از نشانه های سیستم ایمنی است. از همین رو به­‌طور کلی اتفاق ناخوشایندی محسوب نمی­شود. تب می­تواند یک علامت باشد تا فرد را از بروز عفونت یا مشکلات دیگر داخلی آگاه کند. تب خصوصا در شب می­توانند باعث استرس و نگرانی برای اطرافیان فرد و پرستار او شود. به همین علت نیاز است تا به درستی پیگیری شود تا از بروز مشکلات جدی­تر بتوان جلوگیری کرد.

تب در سالمندان

تب در واقع، افزایش موقتی دمای بدن است که می­تواند با توجه به وضعیت جسمانی فرد به دلایل مختلفی رخ دهد. سالمندان معمولاً دمای بدن پایین­تری نسبت به افراد جوان­تر دارند، به همین دلیل نیاز است تا در هنگام اندازه‌­گیری تب آن­ها به این مسئله توجه شود. دمای بدن می­تواند متغیر باشد. از همین رو وقتی تب را در سالمند خود اندازه می­گیرید، باید در ساعات مختلف شبانه­‌روز این مسئله را بررسی کرده و نتایج را مقایسه کنید.

تب بالا در سالمندان می­تواند به دلیل بیماری­ها و عفونت­های مختلف باشد. از این عوامل می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عفونت­های پوستی مانند زونا یا عفونت­های قارچی
  • عفونت باکتریایی، مانند عفونت ادراری (UTI)
  • عفونت در زخم­ها، از جمله زخم­بستر
  • شرایط مزمن مانند آرتریت روماتوئید
  • عفونت ویروسی، مانند آنفولانزا
  • عفونت­های دستگاه گوارش
  • داروهای تجویز شده
  • استرس گرمایی
  • رشد بدخیم
  • سپسیس

چه عواملی باعث ایجاد تب در سالمندان می­شوند؟

تب در سالمندان می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عفونت اصلی­ترین دلیل تب در افراد مختلف است که به عنوان یکی از علائم تشخیصی نیز محسوب می­شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که پیدا کردن دلیل عفونت و بیماری­های مشابه در سالمندان به راحتی سنین جوانی نیست و باید تشخیص مشکل فرد سالمند به درستی و با دقت بیش­تری صورت گیرد و برای این مسئله بیماری­های زمینه‌­ای او نیز در نظر گرفته شود.

عفونت­های ادراری در بدن سالمندان زیاد مشاهده می­شود. این عفونت­ها در مردان به دلیل بزرگ شدن پروستات بیش­تر دیده می­شود. این مشکل به این دلیل به وجود می­‌آید که ادرار به خوبی تخلیه نشده و در آن باکتری­ها می­توانند رشد ­کنند. در نهایت این اتفاقات موجب عفونت ادرار شده که با تب بروز پیدا می‌کند.

سالمندان معمولاً در این دوره از زندگی خود، با ضعف توان فیزیکی روبرو می­شوند. علاوه بر آن در صورتی که از پیش از این، سالمند شما بهداشت فردی خود را به خوبی رعایت نکرده باشد، در سنین پیری با ضعف سیستم­ ایمنی روبرو میشود. ضعف سیستم ­ایمنی می­تواند تاثیر مستقیم و مخربی بر روی دستگاه گوارش داشته باشد.

عفونت­های روده­ ای یا گوارشی می­تواند یکی دیگر از دلایل تب در سالمندان باشد. سالمندان معمولاً نسبت به سایر افراد آنتی­ بیوتیک ­های بیش­تری مصرف می­کنند و این مسئله نیز، به مرور می­تواند روی سیستم ­ایمنی و گوارشی آن­ها نیز تاثیر بگذارد.

سالمندان معمولاً به دلیل تحلیل عضلانی و کهولت سن، بیش­تر زمان خود را به خواب و استراحت می­پردازند. وقتی این افراد با بیماری­های مختلفی روبرو می­شوند، نیاز به استراحت افزایش می­یابد. از همین رو بسیاری از سالمندان در روند درمان و استراحت خود با زخم ­بستر مواجه می­شوند. زخم­ بسترها معمولاً در نواحی مثل استخوان خاجی، شانه، آرنج، پشت ساق و… مشاهده میشوند. این زخم­ها که به دلیل فشار وارده، بی­حس هستند، می­تواند منجر به عفونت در سالمندان شوند. در نتیجه این عفوت­ها فرد دچار تب و مشکلات دیگری شده که نیاز به پیگیری و درمان دارد.

عفونت دستگاه تنفسی یکی از بیماری­هایی است که به شکل­های متعدد در رده­‌های سنی مختلف دیده می­شود. سالمندان به دلیل ضعف در سیستم ایمنی خود، خطر این بیماری­ را بیش­تر از جوانان و میانسالان احساس می­کنند. خطرناک­ترین این عفونت­ها، عفونت سل ریوی است که در بدن سالمندان احتمال شدت گرفتن و عود آن بیش­تر وجود دارد. عفونت دستگاه تنفسی در سالمندان بسیار کندتر بهبود می‌­یابد و ممکن است عوارض ناشی از آن تا مدت طولانی­‌تری در بدن فرد باقی بماند.

چند نکته برای پایین آوردن تب سالمند

آسپرین یکی از داروهایی است که معمولاً افراد در سنین میانسالی و سالمندی از آن استفاده می­کنند. اما باید توجه داشته باشید که وقتی سالمند شما دچار تب است، نباید از آسپرین استفاده شود. محیطی که سالمند شما در آن قرار دارد، از اهمیت ویژه­‌ای برخوردار است. محیط نباید زیاد گرم باشد و بهتر است که روی او پتو انداخته نشود و در فواصل زمانی منظم، درجه تب او را بررسی کنید.

هنگام مواجه شدن سالمند با تب، نیاز است تا هر چه سریع­تر دمای بدن او را پایین بیاورید. برای این کار می­توانید از پاشویه، سرد کردن پیشانی و پاهای او استفاده کنید. این اقدامات می­تواند دمای بدن او را سریع­تر از سایر روش ­ها پایین آورد. در این شرایط تغذیه سالمندان از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است. سالمندان در این شرایط آب زیادی از دست می­‌دهند. به همین دلیل نیاز است تا از غذاهایی استفاده کنند که آب بدن آن­ها را جبران کند. از این غذاها میتوان به سوپ و آبمیوه­ها اشاره کرد. در نهایت باید با بررسی وضعیت تب و شرایط جسمانی سالمند خود، تمام علائم و موارد را به پزشک گزارش دهید تا از بروز  مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

با چه روش­هایی می­توان تب در سالمندان را پایین آورد؟

تب در سالمندان می­توانند به دلایل متعددی اتفاق افتد. روش­های پایین آوردن تب در آن­ها بسته به میزان تب و شرایط جسمانی فرد می­تواند متفاوت باشد. در صورتی که تب در سالمندان خفیف باشد، می­توان با استفاده از روش­های خانگی آن را پایین آورد. اما در صورتی که درجه تب بالا باشد و بیمار در شرایط نامساعدی قرار داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کرد و روش درمانی سریع­تری را انتخاب کرد.

یکی از بهترین راه­ها برای پایین آورد تب در سالمندان، استراحت کردن است. این اقدام ساده می­تواند تاثیر بسزایی در پایین آوردن تب داشته باشد. مغز در زمان خواب با ترشح هورمون­ها باعث رشد و ترمیم بافت­ها می­شود. هم­چنین در این زمان بدن گلبول­های سفید ترشح کرده که می­تواند منجر به کاهش عفونت و در نتیجه پایین آمدن تب در سالمندان و سایر افراد شود.

برای پایین آوردن تب در سالمندان نوشیدن آب و مایعات را از یاد نبرید. این اقدام کمک می­کند تا سموم سریع­تر از بدن فرد دفع شود. در مصرف مایعات خصوصا آبمیوه‌­ها باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان قند آن­ها زیاد نباشد. گلوکز می­تواند به رشد بهتر باکتری­ها کمک کند و در نتیجه بهبود عفونت­ها زمان­بر خواهد بود. به طور کلی قندها موجب تورم می­شوند. به همین دلیل بهتر است تا مایعات قندی کمتر استفاده شده یا رقیق شوند.

سالمندان معمولاً با ضعیف شدن قوای جسمانی و داشتن مشکلاتی مانند تب، اشتهای خود را از دست می­دهند. پزشکان اغلب به این افراد توصیه میکنند تا از غذاهای با ادویه و نمک کم استفاده کنند. آش جوی ­دوسر و آب قلم از بهترین غذاهایی است که این بیماران می­توانند استفاده کنند. در صورتی که فرد دچار استفراغ نیز باشد، می­تواند با خوردن این غذاها بهبود یابد.

سیستم ­ایمنی را می­توان مهم­ترین بخش در بدن به شمار آورد. وقتی شما تب می­کنید، در واقع سیستم ­ایمنی شما در شرایط خطر قرار می­گیرد. پزشکان برای تقویت سیستم ­ایمنی، مصرف پروبیوتیک­ها را پیشنهاد می­کنند. پروبیوتیک­ها از این طریق می­توانند جلوی ابتلای سالمند شما را به عفونت­ها و بیماری­های این چنینی بگیرند و به بهبود وضعیت جسمانی فرد کمک کنند.

دوش با آب ولرم نیز از دیگر راه­کارهایی است که به پایین آوردن تب در سالمندان کمک میکند. آب سرد می­تواند به ایجاد لرز در سالمندان بینجامد، به همین دلیل باید به دمای آب دقت داشته باشید. هم­چنین می­توانید برای آرام کردن ماهیچه­‌ها و بدن، سولفات منیزیم و چند قطره اسانس نعناع یا بنفشه استفاده کنید. بررسی دمای بدن و وضعیت بیمار، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل نیاز است تا در صورتی که نمی­توانید زمان کافی را به سالمند خود اختصاص دهید، از پرستاران مجرب برای این کار کمک بگیرید.

در چه شرایطی به ­دلیل تب کردن باید به پزشک مراجعه نمود؟

تب ممکن است ساعات زیادی فرد را درگیر خود کند. اما در برخی موارد حتی پس از پایین آمدن تب نیز، بی­قراری و ناراحتی برای او باقی می­ماند. هم­چنین ممکن است بعد از پایین آمدن تب، علائم آن مجدداً ظاهر شود. در این شرایط بهتر است که برای درمان بهتر و بررسی وضعیت، به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که تب فرد بالای ۴۰.۵ درجه باشد و با دارو پایین نیاید یا در طول یک هفته نوسان داشته باشد، حتی اگر درجه آن زیاد بالا نباشد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود. هم­چنین اگر در طی ۸ ساعت گذشته سالمند شما ادرار نکرده یا به تازگی واکسن زده، بهتر است تا به پزشک مراجعه کنید.

سالمندان معمولاً با بیماری­های مختلفی مثل فشارخون بالا، دیابت، مشکلات قلبی و… دست و پنجه نرم می­کنند. از همین رو در صورتی که علائم دیگری مثل گلودرد، سرفه و… نیز داشتند، نیاز است تا به پزشک مراجعه شود. هم­چنین باید به این نکته توجه کرد که برای مصرف داروهای پایین آورنده تب، خصوصا آنتی­بیوتیک­ها نیاز است تا با مشورت و تجویز پزشک این اقدام انجام شود.

کلام آخر

تب یکی از علائمی است که هشدار می­دهد بدن در وضعیت نامساعدی قرار دارد. تب معمولاً در نتیجه عفونت­ها و تضعیف سیستم ­ایمنی رخ می­دهد. در این شرایط نیاز است تا اقدامات مناسبی برای پایین آوردن تب خصوصا در سالمندان انجام گیرد. تب می­تواند ناشی از عفونت­های سیستم تنفسی، زخم بستر، عفونت­های گوارشی و… باشد.

در صورتی که شدت تب سالمند شما خفیف باشد، می­توان از رو­ش­های خانگی برای پایین آوردن آن استفاده کرد. به عنوان مثال می­توان به استراحت کردن، خوردن مایعات، دوش آب ولرم، خوردن غذاهای کم ادویه و… اشاره کرد. در صورتی که تب سالمند شما نوسان دارد یا درجه تب بالایی دارد، بهتر است تا به پزشک مراجعه کنید تا با روش­های درمانی بهتری، به پایین آوردن تب سالمند شما کمک کند. شما نیز ممکن است راه­کارهای موثر و مفیدی برای پایین آوردن تب در سالمندان خود داشته باشید که می­توانید با به اشتراک­ گذاری این راه­کارها به دیگران نیز کمک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا