اطلاعات کاربردی سالمندان

مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی قلب سالمند

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی قلب در سالمند می‌تواند به روند بهبودی هر چه بهتر او کمک کند. اگر شما هم سالمندی در منزل دارید سعی کنید بیشتر به سلامتی وی اهمیت بدهید چرا که در این سنین اگر مراقبت‌های لازم صورت نگیرد کوهی از بیماری‌های مختلف به سراغ آن‌ها خواهد آمد. از این‌رو گفته می‌شود سلامتی این عزیزان، در طی سال چندین بار مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد تا اگر وجود بیماری تشخیص داده شد بتوان به موقع اقدام لازم را برای درمان به عمل آورد. در ادامه مراقبت های عمل جراحی قلب را مفصل بخوانید.

یکی از بیماری‌های شایعی که اکثر افراد مسن درگیر آن می‌شوند گرفتگی عروق کرونری قلب است که اگر درمان نشود ممکن است عواقب خطرناکی مثل سکته قلبی یا مرگ ناگهانی به همراه داشته باشد. یکی از علت‌های اصلی این بیماری افزایش سن است، از این‌رو افراد مسن بیشتر در معرض این قبیل از بیماری‌ها قرار دارند.

گاهی اوقات برای درمان گرفتگی عروق یا هر مشکل دیگر قلبی، افراد مجبور به جراحی هستند که باید قبل از عمل و بعد از آن مراقبت های لازم را انجام دهند تا روند درمان به خوبی پیش رود. اما قبل و بعد از عمل چگونه از سالمندان خود مراقب کنیم؟ چه غذاهایی برای آن‌ها مفید است و می‌تواند به روند بهبودی کمک کند؟ و … برای دریافت این پاسخ‌ها پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان با ما باشید چرا که اطلاعات آن می‌تواند برای شما عزیزان بسیار مفید و کاربردی باشد.

قبل از انجام عمل قلب به این نکات توجه کنید

توجه به مراقبت های قبل از عمل دست کمی از رسیدگی های بعد عمل نداشته و می‌تواند نقش بسیار تاثیرگزاری را بر روی روند بهبود بیماری بگذارد. از این‌رو باید توجه به این نوع از مراقبت‌ها را در اولویت قرار دهید. از آنجایی که سالمندان ممکن است در این مرحله دچار استرس و نگرانی شوند بهتر است که با آن‌ها درباره تمام جوانب عمل اعم از مدت زمان جراحی، دوره نقاهت، دوره درمان و … صحبت کنید تا آمادگی لازم را به دست آورند. سعی کنید که همچون یک روانشناس او را راهنمایی و مشاوره بدهید تا قدری از استرس‌هایش کاسته شود.

مانند شما که به عنوان پرستار از سالمندتان مراقبت می‌کنید باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید تا بعد از انجام عمل جراحی سالمند خود، تازه به این بیفتید که چه کارهایی باید برای مراقبت او انجام دهید. برای مثال شما باید بدانید که بعد از جراحی، بیمار چه غذاهایی را می‌تواند بخورد یا نخورد؛ چرا که مصرف برخی از خوراکی‌ها سبب طولانی شدن دوره نقاهت و درمان می‌شوند. همچنین می‌توانید از علایق و روحیات سالمند بپرسید، این که بعد از جراحی دوست دارد دوستان یا آشنایان خود را ببیند یا نه؛ یا اینکه علاقه به چه خوراکی‌هایی دارد و …

شاید این نکات برای خیلی از ما ساده یا پیش پا افتاده باشد، اما می‌تواند موجبات آسایش و آرامش سالمندان گرامی را فراهم آورد.

آنچه که بیان کردیم مراقبت‌های قبل از جراحی به لحاظ روانشناسی عمل بود، با این مراقبت‌ها شما به عنوان پرستار می‌توانید فرد مسن را از نظر روحی آماده‌تر کنید. علاوه ‌بر این، قبل از عمل نیز باید یکسری نکات را رعایت کنید و مراقبت‌های لازم را به عمل آورید تا سالمند عزیز شما نیز از لحاظ جسمی کاملا آماده باشد.

مراقبت های قبل از عمل قلب در سالمندان

 • قبل از عمل، پزشک معالج یکسری آزمایش را برای بیمار در نظر می‌گیرد تا در صورت نبود مشکل، مجوز لازم برای عمل قلب را صادر کند.
 • در روز عمل، سالمندتان با یک همراه درجه اول بایستی برگه‌های مربوط به رضایت و آگاهی از نوع عمل را امضا کنند و انگشت بزنند.
 • چند ساعت قبل از عمل، سالمند خود را به حمام ببرید و موهای ناحیه عمل را اصلاح کنید تا خطر عفونت به شدت کاهش یابد.
 • بیمار باید چندین ساعت قبل از عمل ناشتا باشد تا بعد از عمل دچار استفراغ و تهوع نشود.
 • اگر سالمندتان دندان مصنوعی یا زیورآلات به همراه دارد، آن‌ها را قبل از ورود به اتاق عمل تحویل بگیرید.
 • اگر بیمار شما به دارویی خاص حساسیت دارد حتما قبل از عمل، پزشک معالج را در جریان بگذارید.
 • اگر بیمار الکل یا سیگار مصرف می‌کند باید ۲۴ ساعت قبل از عمل مصرف آن‌ها را کنار بگذارد.

همانطور که می‌دانید آماده نبودن روح و جسم سالمند برای عمل جراحی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند که در چنین حالتی ممکن است دوره درمان حتی تا ماه‌ها به طول بینجامد. پس با رعایت کردن یکسری نکات ساده می‌توان سیستم ایمنی بدن را برای روز عمل و بعد از آن قوی‌تر کرد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی قلب در سالمندان

مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم مراقبت‌های قبل از عمل در افراد مسن بود، اما باید به مراقبت های بعد از جراحی قلب نیز توجه بسیاری کرد، چرا که به صورت مستقیم بر روی طول دوره درمان و بهبود آن اثر می‌گذارد. بعد از عمل لازم است به مدت چند هفته از بیمار خود مراقبت کنید. اگر وقت کافی برای این کار ندارید می‌توانید پرستاری را به جهت حمایت بهتر، از مراکز خدماتی و مراقبتی استخدام کنید تا در نبود شما بتواند به خوبی از سالمند عزیزتان مراقبت کند.

بعد از این که عمل جراحی بیمار به پایان رسید وی را به اتاق ریکاوری و سپس به اتاق مراقبت های ویژه انتقال می‌دهند که معمولا سه روز را در آنجا می‌ماند. در طول این مدت شما به عنوان یک مراقب نمی‌توانید کار خاصی انجام دهید زیرا پرستاران خودشان مسئول مراقبت از بیماران هستند. بعد از سه روز اگر حال سالمند شما مساعد بود او را به بخش انتقال داده و چند روزی را هم در این قسمت می‌ماند. اگر دکتر تشخیص دهد که وضعیت جسمی سالمند رو به بهبود است مقدمات ترخیص را فراهم می‌کند.

در طول مدتی که بیمار در بخش، بستری شده شما می‌توانید از وی مراقبت کنید و به عنوان یک همراه تا زمان مرخص شدن در کنار او بمانید. بعد از جراحی قلب، سالمندتان اگر بیماری خاصی نداشته باشد معمولا یک هفته یا کمتر در بیمارستان می‌ماند. سپس می‌توانید او را به منزل ببرید که مراقبت‌های اصلی بعد از ترخیص شدن شروع شود. حال چه خودتان قصد مراقبت از بیمار را داشته باشید یا پرستار، باید نکات زیر را بلافاصله بعد از ترخیص شدن از بیمارستان انجام دهید:

 • بعد از ترخیص، پزشک معالج معمولا لیستی از دستورات اعم از نحوه مصرف دارو، تغذیه و … را برای مراقبت های عمل جراحی قلب به شما می‌دهد؛ سعی کنید این دستورات را مو به مو انجام دهید تا حال بیمارتان زودتر خوب شود. این دستورات را می‌توانید بنویسید و به پرستاری که استخدام کرده‌اید بدهید تا بر اساس آن، وظایف خود را انجام دهد.
 • نکته‌ای که در این ارتباط باید در نظر داشته باشید مراقبت از زخم ناشی از جراحی است. برای این که زخم ناشی از شکافته شدن محل جراحی، عفونت نکند باید مرتبا آن را با آب و صابون تمیز و سپس خشک کنید. اگر بیمارتان دیابت دارد این نوع از زخم‌ها ممکن است که کمی دیرتر خوب شوند اما در هر صورت شما باید زخم را به‌طور مکرر بررسی کنید تا اگر عفونت کرد فورا پزشک خود را در جریان بگذارید. از نشانه‌های عفونت زخم این است که آن ناحیه دچار التهاب، قرمزی و درد می‌شود و بیمار ممکن است تب کند. در صورت مشاهده چنین علائمی پزشک معالج را مطلع کنید.
 • بعد از مدتی که احساس کردید حال بیمارتان بهتر شده می‌توانید او را تشویق به انجام نرمش‌های ساده کنید اما به یاد داشته باشید که فعالیت و حرکت هر چند هم که به نظر ساده بیایند باز هم برای آن‌ها ممکن است سخت باشد. می‌توانید از سالمندتان بخواهید که چندین نوبت در روز پیاده‌روی کوتاه انجام دهد. اگر در طی فعالیت او احساس درد در ناحیه قفسه سینه داشت یا این که دچار سرگیجه شد بهتر است که دیگر ادامه ندهد. تحرک و فعالیت ساده می‌تواند گردش خون را در بدن بهتر به گردش درآورد و به بهبود روند بیماری بسیار کمک کند.

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل قلب در افراد مسن

بعد از عمل قلب باز چه بخوریم؟ شاید این یکی از رایج‌ترین سوالاتی باشد که سالمندان عزیز به دنبال یافتن پاسخ برای آن هستند. به عقیده بسیاری از متخصصین و پزشکان، رژیم غذایی مناسب بعد از عمل برای بهبود روند بیماری بسیار ضروری است. چرا که با استفاده از آن می‌توان از قلبی که تازه جراحی شده محافظت کرد. مهم‌ترین غذاهایی که می‌توانید در سبد غذایی سالمندان خود بگنجانید به‌شرح زیر است:

 • مصرف میوه‌جات و سیزیجات: نقش سبزی و میوه در سبد غذایی ما انسان‌ها بر کسی پوشیده نیست. این خوراکی‌ها سرشار از مواد مغذی همچون ویتامین و مواد معدنی هستند و همانند یک سد دفاعی می‌توانند از بدن در مقابل بیماری‌ها محافظت کنند. به همین جهت استفاده از آن‌ها در رژیم غذایی روزانه افراد مسنی که به تازگی عمل جراحی قلب را انجام داده‌اند، می‌تواند سلامتی و نشاط را به ارمغان بیاورد. میوه جات و سبزی‌ها با کنترل فشار خون و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند از بروز حمله قلبی جلوگیری کند. به عنوان نمونه، سیر با داشتن خواص ایمونومدولاتوری از بروز عفونت جلوگیری می‌کند، سیب سبب کاهش کلسترول و مانع از لخته شدن خون می‌شود و موز منبعی غنی از پتاسیم است که سبب محافظت از قلب می‌شود.
 • مصرف غذاهایی با منبع سبوسدار: غذاهای سبوس دار برای سلامتی دستگاه گوارش بسیار مناسب است به خصوص برای سالمندانی که عمل جراحی انجام داده‌اند. همان‌طور که می‌دانید بر اثر نداشتن تحرک و مصرف انواع دارو بعد از جراحی افراد دچار اختلال در دستگاه گوارش می‌شوند که مصرف غذاهای سبوس دار در این مدت بسیار توصیه می‌شود. پس سعی کنید حتما این نوع از مواد را در رژیم غذایی سالمندان عزیزتان قرار دهید.
 • مصرف مواد غذایی با منبع پروتئینی: غذا هایی که سرشار از چربی اشباع شده هستند همچون گوشت قرمز، چربی حیوانی یا حتی چربی‌های موجود در مواد لبنی برای افرادی که به تازگی جراحی قلب انجام داده‌اند مناسب نیستند. در عوض می‌توان برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن آن‌ها از گوشت بلدرچین، ماهی یا سینه مرغ استفاده کرد.

برنامه غذایی مفید و سالم برای قلب سالمندان

خوراکی‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم نشاط را برای سالمندان به ارمغان می‌آورد، اما مواد غذایی دیگری نیز وجود دارد که مصرف آن‌ها می‌تواند سلامتی قلب را به مخاطره بیندازد؛ همچون ‌غذاهای فست فودی، غذاهای پرچرب و غذاهای فرآوری شده (سوسیس، کالباس و …). که باید از مصرف آن‌ها خودداری شود.

کلام پایانی

جراحی قلب از آن دسته عمل هایی است که نیاز به مراقبت بسیار دارد. مراقبت های عمل جراحی قلب را توضیح دادیم. اگر سالمند عزیزتان می‌خواهد این کار را انجام دهد بسیار مواظب او باشید. چه قبل و چه بعد از جراحی. این عزیزان قبل از عمل دچار استرس زیادی می‌شوند که شما می‌توانید همانند یک روانشناس در کنار آن‌ها باشید و مشاوره بدهید باعث آرامش آن‌ها شوید. بعد از عمل هم سعی کنید غذاهایی مفید در رژیم غذایی این عزیزان بگنجانید و آن‌ها را تشویق به ورزش کردن کنید تا سلامتی در جسم و روح آن ها نهادینه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا