سلامت جسمی سالمندان

تاثیر و عوارض مصرف دخانیات بر پیری زودرس

هر روز افراد سیگار به دست زیادی را در کوچه و خیابان می‌بینیم. دود سیگار و مواد سمی آن نه تنها برای خود سیگاری‌ها مضر است، بلکه بر اطرافیان فرد سیگاری هم تاثیر می‌گذارد. اگر شما هم سیگار می‌کشید، پس بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما باشید و عوارض مصرف دخانیات بر سلامتی سالمندان را بخوانید.

تحقیقات زیادی در خصوص مصرف دخانیات و تاثیر آن بر سلامتی و طول عمر انسان‌ها منتشر شده است. بسیاری از دانشمندان با مطالعه‌ کیفیت خون و همینطور وضعیت سلامتی بیماران و افراد سالم به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف دخانیات روند پیر شدن را سریع‌تر می‌کند.

با این حساب واضح است که افراد سیگاری زودتر از افراد عادی پیر می‌شوند و علائم پیری را نشان می‌دهند. در این مقاله، می‌خواهیم درباره تاثیر دخانیات بر پیری زودرس صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید و اگر سیگاری هستید، امیدواریم بعد از پایان مقاله تصمیم بگیرید دخانیات را ترک کنید.

تاثیر دخانیات بر پیری زودرس پوست

یکی از نشانه‌های بارز افزایش سن، چروک شدن پوست است. با افزایش سن، چین و چروک‌های پوست زیاد می‌شود. حال اگر سیگار مصرف کنید، زودتر گرفتار چین و چروک پوستی خواهید شد. مصرف سیگار بر رنگ پوست، رنگ لب‌ها، نرمی و لطافت پوست تاثیر می‌گذارد. پوست فرد سیگاری دیرتر از پوست فرد غیرسیگاری ترمیم می‌شود. همچنین طبق مطالعات متخصصین کشیدن سیگار ممکن است باعث سرطان پوست شود.

سیگار به دو روش بر پوست تاثیر می‌گذارد:

  1. اول اینکه اگر دود سیگار در محیط باشد، مواد شیمیایی در محیط پخش شده و روی پوست می‌نشیند. در نتیجه پوست ممکن است خشک شود.
  2. در حالت دوم، سیگار با انقباض عروق خونی، جریان خون را کم می‌کند. بنابراین، مواد مغذی سطح پوست هم کاهش می‌یابد.

سیگار قاتل ویتامین A هم هست. این ویتامین که نقش محافظت کننده از پوست را بازی می‌کند، در اثر مصرف سیگار کاهش می‌یابد و پوست زودتر تخریب می‌شود. به علاوه، سیگار کشیدن چین و چروک‌های دور چشم و لب‌ها را هم زیاد می‌کند. از دیگر عوارض مصرف دخانیات بر پوست، می‌توان به نازک‌شدن پوست، ایجاد لکه‌های پوستی، جوش‌های سرسیاه، گودشدن گونه و کاسه چشم، کاهش چربی پوست، و آویزان‌شدن پوست اشاره کرد.

تحقیقات نشان داده‌اند که افراد سیگاری آکنه و زوائد پوستی بیشتری روی صورتشان دارند و آکنه‌ها با سرعت کمتری خوب خواهند شد. سیگار کلاژن‌های پوست را از بین می‌برد و چین و چروک عمیقی روی پوست ایجاد می‌کند. پوست افراد سیگاری در ناحیه‌های سینه و بدن ممکن است دچار افتادگی شود.

این عوارض فقط مخصوص سیگار کشیدن نیست؛ توتون و تنباکوی موجود در قلیان هم عوارضی چندصد برابر سیگار دارد. قلیان به خاطر داشتن آمونیاک، بیشتر از سیگار جذب بدن می‌شود و اکسیژن پوست را به شدت کاهش می‌دهد. متخصصین پوست و مو می‌گویند، خانم‌هایی که سیگار و قلیان مصرف می‌کنند، باید با چهره جوان و زیبایشان خداحافظی کنند.

تاثیر دخانیات بر سلامت و زیبایی مو

رنگ موها به دلیل وجود رنگدانه ملانین است. با افزایش سن، این رنگدانه‌ها از بین می‌روند و موها خاکستری یا سفید می‌شوند. مصرف سیگار یا قلیان روند سفید‌شدن موها را سریع‌تر می‌کند. طبق گفته متخصصین پوست و مو، مصرف دخانیات، مانع از رسیدن اکسیژن کافی به موها می‌شود. در نتیجه، موهای افراد سیگاری زودتر سفید می‌شود. در واقع، سیگار سرعت سفید شدن موها را چهار برابر می‌کند. از دیگر عوارض مصرف دخانیات بر مو می‌توان به ریزش مو اشاره کرد، به طوری که مردان سیگاری ممکن است دچار طاسی شوند.

عوارض و خطرات کشیدن سیگار

عوارض مصرف دخانیات بر ناشنوایی

با افزایش سن و ضعیف شدن اندام های بدن، گوش‌ها هم قدرت خود را به تدریج از دست می‌دهند. بنابراین ناشنوایی و استفاده از سمعک یکی از نشانه های پیری است. حال اگر شخصی سیگار بکشد، احتمال اینکه زودتر به این مسئله دچار شود بیشتر است. این موضوع را حتی محققین هم ثابت کرده‌اند. طبق تحقیقات، سیگار کشیدن یکی از عوامل مهم کاهش ناشنوایی است و احتمال کاهش ناشنوایی در افراد سیگاری ۲ تا ۶ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است. محققان انگلیسی هم ثابت کرده‌اند که ۳۹% افراد سیگاری به کم‌شنوایی مبتلا می‌شوند.

تاثیر دخانیات بر قدرت بینایی فرد

مضرات سیگار فقط به ریه و پوست و مو محدود نمی‌شود، بلکه روی چشم ها هم اثرات مخربی می‌گذارد. بسیاری از سیگاری ها تصور می‌کنند که بعد از گذشت این همه سال سیگار کشیدن، اتفاقی نیفتاده است، در حالی که ممکن است اثرات و عوارض مصرف دخانیات بعدا خودش را نشان دهد. متخصصین چشم در تحقیقاتی نتیجه گرفته‌اند که مصرف سیگار احتمالا ابتلا به آب مروارید، بیماری های مربوط به چشم از جمله گلوکوم (آب سیاه)، رتینوپاتی دیابتی و همینطور سندرم خشکی چشم را افزایش می‌دهد.

یکی از بیماری‌های رایج در سالمندان آب مروارید است. سالمندان ممکن است به علت‌های مختلف دچار تاری یا دوبینی شده یا به نورها حساس شوند. در چنین مواقعی احتمالا تشخیص پزشک آب مروارید است. احتمال ابتلا به آب مروارید در افراد سیگاری ۳ برابر افراد غیرسیگاری است. علاوه بر آب مروارید، بیماری‌های دیگری هم مرتبط به چشم وجود دارند. از جمله رتینوپاتی که در افراد مبتلا به دیابت دیده می‌شود. در افراد دیابتی، ممکن است قند خون کنترل نشده در چشم پخش شده و به رگ های خونی چشم آسیب برساند.

اگر بیماری رتینوپاتی شدید باشد، اکسیژن کافی به چشم نمی‌رسد و این مسئله خطر ابتلا به کوری را هم زیاد می‌کند. سیگار احتمال ابتلا به دیابت و رتینوپاتی را افزایش می‌دهد. گلوکوم یا آب سیاه یکی دیگر از بیماری های مربوط به چشم است که به عصب چشم آسیب می‌زند. متاسفانه این بیماری در ابتدا علائم آشکاری ندارد. سیگار کشیدن احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش داده و ممکن است باعث کوری شود.

دود سیگار سلول های لکه زرد شبکیه چشم را تخریب می‌کند. بنابراین در طولانی مدت، فرد دچار کاهش بینایی و پیری زودرس چشم می‌شود. سوزش، قرمزی چشم و کوچکی مردمک چشم از دیگران عوارض مصرف دخانیات بر چشم هستند.

با مصرف دخانیات، چند قدم نزدیکتر به بیماری های دیگر

یکی از عوامل مهم بیماری های قلبی و عروقی، مصرف سیگار و قلیان است. برخلاف تصور عموم مردم، قلیان هم مانند سیگار ضررهای بسیاری دارد و مواد سمی زیادی را وارد بدن می‌کند. در واقع هر وعده قلیان معادل مصرف ۱۰۰ نخ سیگار است. استنشاق دود قلیان، دود و گازهای خطرناکی مثل مونواکسید کربن را وارد ریه می‌کند. سیگار عامل اصلی بیماری های قلبی و عروقی، تنفسی و همینطور سرطان های مختلف است. دیابت و فشار خون بالا هم یکی دیگر از خطرات مصرف دخانیات است.

جمع‌بندی

درباره مضرات سیگار و عوارض مصرف دخانیات مقاله‌های بسیاری نوشته شده است. ما هم در این مقاله به زعم خود تلاش کردیم که تاثیر دخانیات بر پیری زودرس را توضیح دهیم. همانطور که خواندید مصرف دخانیات خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را چندین برابر کرده و اندام های داخلی و بیرونی بدن را ضعیف می‌کند. بنابراین با مصرف سیگار مجبور می‌شوید زودتر با دوران جوانی و شادابی‌تان خداحافظی کنید. همین الان هم دیر نیست…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا