A
اطلاعات کاربردی سالمندان

طراح مد و لباس شغلی جذاب برای سپری کردن دوران بازنشستگی

هر نوع لباس، کفش و جواهراتی که در فروشگاه‌های مختلف می‌بینید، توسط طراح مد و لباس طراحی شده است. طراحان لباس معمولا با بررسی مد روز، ایده‌های جدیدی را خلق می‌کنند. سپس با انتخاب رنگ و متریال مورد نیاز نظیر پارچه، فرآیند تولید هر لباس، کفش یا هر چیز دیگری را نظارت می‌کنند تا محصول نهایی خود را آماده کنند. در واقع، افراد بازنشسته‌ای که به دنیای هنر و طراحی علاقه دارند، می‌توانند دوران بازنشستگی خود را به‌عنوان یک طراح مد و لباس سپری کنند. همچنین در صورتی‌که سرمایه لازم برای شروع کار را داشته باشند، می‌توانند کسب‌وکار و برند خاص خودشان را ایجاد کنند.

در ادامه این مطلب، سازگاری این شغل با شرایط بازنشستگان عزیز را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

ویژگی‌ها و مهارت‌های لازم برای شغل طراح مد و لباس

 • طراحی: طراحی یکی از مهارت‌هایی است که بازنشستگان برای ورود به این شغل به آن نیاز دارند. افراد بازنشسته علاقه‌مند می‌توانند با شرکت در کارگاه‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری، مهارت طراحی خود را تقویت کنند تا بتوانند طرح‌های جذابی را خلق کنند.
 • تحقیق بازار: تولید هر محصول جدیدی به تحقیق بازار نیاز دارد. بنابراین طراحان مد و لباس نیز باید مهارت تحقیق داشته باشند تا بتوانند فرصت‌های جدید را شناسایی کنند. در این حالت، محصول نهایی هر طراح، در بازار طرفداران زیادی خواهد داشت.
 • مدیریت: هر یک از طراحان باید مدیریت خوبی نیز داشته باشند تا بتوانند بودجه و زمان لازم برای تولید هر محصول را مدیریت کنند.
 • توانایی انجام کار تیمی: معمولا تولید هر محصول توسط افراد مختلفی انجام می‌گیرد که هر یک از آن‌ها مسئول یک بخش از فرآیند تولید هستند. به‌همین دلیل طراح مد و لباس نیز باید توانایی انجام کار تیمی داشته باشد تا بتواند در کنار سایر اعضا کار خود را انجام دهد.
 • برقرار ارتباط: توانایی برقراری ارتباط و حفظ آن یکی دیگر از اقداماتی است که منجر به کسب درآمد بیشتر طراحان خواهد شد. این توانایی به طراح کمک می‌کند تا مشتریان خود را درگیر و حفظ نماید.
 • صبور بودن: یکی دیگر از ویژگی‌هایی که به طراحان کمک می‌کند تا در مسیر کاری خود موفقیت بیشتری را کسب کنند، صبور بودن است. انجام کارهایی نظیر طراحی به تمرکز و صبر نیاز دارد تا طراح بتواند ایده‌های جذابی را خلق کند.
 • توجه به جزئیات: این ویژگی باعث می‌شود طراحان تفاوت‌های جزئی و ظریف رنگ یا پارچه محصول را به‌خوبی مشاهده کنند.

درآمد شغل طراح مد و لباس برای بازنشستگان

از آن‌جایی‌که درآمد شغل طراحی مد و لباس به عوامل متعددی بستگی دارد، نمی‌توان خیلی دقیق درآمد آن‌را مشخص کرد. درآمد هر یک از طراحان با توجه به تخصص، میزان تجربه و خلاقیتی که دارد، کاملا متفاوت است.

اما در حالت کلی، طراحی مد و لباس جزو شغل‌های کم درآمد نیست و بازنشستگان می‌توانند از این طریق به درآمد بسیار خوبی برسند. تنها کافیست در ابتدای کار مهارت‌ها و تجربه‌های لازم را کسب کنند تا در نهایت بتوانند به درآمد بیشتری برسند.

عکاسی در دوران بازنشستگی، پردرآمد و سرگرم‌ کننده

مزایای شغل طراح مد و لباس برای بازنشستگان

 • یکنواخت نبودن: طراحی مد و لباس شغل یکنواختی نیست و طراح هر بار درگیر طرحی جدید خواهد بود. بنابراین طراحان صرفا یک فعالیت تکرار شونده ندارند و هر بار با چالش‌های جدیدی روبه‌رو خواهند بود. این مزیت به افراد بازنشسته کمک می‌کند تا ذهن قوی‌تری داشته باشند.
 • انعطاف‌پذیری: طراحان می‌توانند به‌صورت مستقل یا به‌عنوان عضوی از یک سازمان کار کنند. در حالت اول، افراد بازنشسته انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به‌راحتی می‌‎توانند ساعت کاری روزانه خودشان را تنظیم کنند. افراد وابسته به یک سازمان نیز می‌توانند کار خود را به‌صورت دورکاری انجام دهند. بنابراین این شغل برای افرادی که تمایل زیادی به رفت‌وآمد روزانه ندارند، مناسب خواهد بود.
 • طاقت‌فرسا نبودن: طراحی مد و لباس جزو شغل‌هایی است که به نیروی بدنی زیادی نیاز ندارد. به‌همین دلیل بازنشستگانی که از نظر جسمانی محدود هستند نیز می‌توانند به‌عنوان طراح لباس مشغول به‌کار شوند.
 • درآمد مناسب: طراحان باتجربه معمولا درآمد بسیار خوبی از صنعت مد و لباس دارند. این درآمد نسبت به دیگر شغل‌های مناسب برای بازنشستگان بیشتر خواهد بود.

جمع‌بندی

در صورتی‌که جزو افرادی هستید که به ست کردن لباس و در کل دنیای مد علاقه‌ دارید، طراح مد و لباس انتخاب مناسبی برای سپری کردن دوران بازنشستگی شما خواهد بود. به‌کمک این شغل می‌توانید انواع لباس، کیف، کمربند و مواردی از این قبیل را طراحی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا