اطلاعات کاربردی سالمندانسلامت جسمی سالمندان

درباره دندان مصنوعی چه می‌دانید؟

معمولا تعداد سالمندانی که در سن بالا دندان‌های سالمی داشته باشند، خیلی کم است. هر چقدر سن بالاتر می‌رود بسته به این‌که چقدر در طول زندگی از دندان‌ها مراقبت شده باشد، شاهد خراب‌ شدن و از بین‌رفتن آن‌ها هستیم. برای حل این مشکل در سالمندان یا به طور کلی کسانی که به هر دلیلی دندان‌های خود را از دست می‌دهند از دندان مصنوعی استفاده می‌شود.

دندان مصنوعی به طور کامل یا جزئی جایگزین دندان اصلی می‌شود. طبیعی است که در آغاز عادت‌کردن به آن سخت است اما به مرور عادی می‌شود.

در این نوشته می‌خواهیم از دندان‌های مصنوعی و نکته‌های مهم مربوط به آن بگوییم.

اگر به نقطه‌ای رسیده‌اید که احساس می‌کنید باید دندان‌های طبیعی را بکشید و از دندان‌های مصنوعی استفاده کنید این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی یا پروتز دندان همان‌طور که از نام آن پیداست یک اندام برساخته و مصنوعی است که جایگزین دندان طبیعی می‌شود.

جنس دندان مصنوعی از پلاستیک یا فلز است. برای هر کسی جداگانه سفارش داده می‌شود و با توجه به نیاز و فرم دندان هر فرد به دو صورت کامل و تکه‌ای ساخته می‌شود.

دندان مصنوعی فرم طبیعی صورت، مخصوصا گونه و لب را حفظ می‌کند و عملکرد آن با دندان طبیعی هیچ فرقی ندارد.

دندان مصنوعی انواع مختلفی دارد که در ادامه درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم:

 • دندان مصنوعی کامل

وقتی همه دندان‌های طبیعی بالا یا پایین یا هر دو از بین رفته باشند، باید از این نوع دندان استفاده کرد. دندان کامل به دو شکل فوری و معمولی تهیه می‌شود. نوع فوری برای این است که تا زمان آماده‌شدن دندان اصلی بیمار از نداشتن دندان رنج نبرد.

اما نوع معمولی بعد از ۸ تا ۱۲ هفته بعد از اینکه همۀ دندان‌ها کشیده شدند و التیام پیدا کردند، در دهان گذاشته می‌شوند.

 • دندان مصنوعی تکه‌ای

این دندان‌ها جزئی یا تکه‌ای که به آن پروتز پارسیل هم می‌گویند، دندانی متحرک و بسیار ظریف است، پایه فلزی و بدنه پلاستیکی دارد و همرنگ لثه ساخته می‌شود. اگر کسی مایل نباشد از ایمپلنت استفاده کند می‌تواند از این نوع دندان استفاده کند.

این نوع دندان در کنار دندان‌های طبیعی استفاده می‌شود. در واقع این دندان‌های طبیعی، لثه‌ها، پلاستیک و فلز هستند که این نوع دندان را در دهان حفظ می‌کنند.

 • دندان ایمپلنت

ایمپلنت راهی تقریبا گران‌قیمت برای جایگزین‌کردن دندان طبیعی است که برای همه افراد هم مناسب نیست.

ایمپلنت به صورت پایه بریج ثابت استفاده می‌شود. در این حالت دیگر به دندان متحرک مصنوعی نیازی نیست. بهترین حالت ترکیب ایمپلنت و بریج است و بیشتر حالت طبیعی دندان را به وجود می‌آورد.

روش انجام ایمپلنت به این صورت است که از شش ماه قبل قلاب فلزی در داخل استخوان فک کاشته می‌شود. استخوان فک دور این قلاب شکل می‌گیرد که ترمیم ایمپلنت به دور این قلاب انجام می‌شود. ایمپلنت کم‌کم مانند یک دندان طبیعی میان دندان‌ها جا می‌گیرد.

دندان مصنوعی چه حسی دارد؟

طبیعی است که حالت دندان مصنوعی دقیقا مانند دندان طبیعی نیست. چون به هر حال یک عضو خارجی محسوب می‌‌شود. زمانی طول می‌کشد تا به دندان‌های مصنوعی عادت کنید.

در ابتدا غذاخوردن وقت شما را بیشتر می‌گیرد؛ چون باید با احتیاط غذا بخورید و از غذاهای نرم و تکه‌تکه‌شده استفاده کنید.

اتفاق دیگری که می‌افتد این است که ترشحات بزاق زیاد می‌شود. اما بعد از چند هفته به حالت عادی برمی‌گردد.

چگونه از دندان‌های مصنوعی مراقبت کنیم؟

این دندان‌ها جایگزین دندان طبیعی شده است اما شاید به همان اندازه به مراقبت نیاز داشته باشد. قبل از هر چیز بهتر است در انتخاب پزشکی که برای شما دندان مصنوعی می‌سازد دقت کنید. ساختن این نوع دندان کار ظریف و پیچیده‌ای است. اگر درست ساخته نشود بعدا مشکلات بسیاری را در پی دارد.

 • اگر دندان مصنوعی دهان و فک شما را اذیت می‌کند حتما به پزشک مراجعه کنید و آن را تعمیر، تنظیم یا تعویض کنید.
 • شیوه درست گذاشتن و برداشتن دندان‌های مصنوعی را از پزشک بیاموزید و همیشه بر طبق آن عمل کنید.
 • همان‌قدر که به شستن دهان و دندان اهمیت می‌دهید باید مرتب دندان مصنوعی را هم بشویید و مانند دندان طبیعی از آن مراقبت کنید.
 • برای شست‌وشو و ضدعفونی کردن این دندان‌ها بهتر است از قرص‌هایی استفاده کنید که مخصوص این کار هستند و در داروخانه‌ها وجود دارند. اگر دندان مصنوعی ضد عفونی نشود موجب بروز قارچ و عفونت در دهان می‌شود.
 • دندان‌های مصنوعی را با مواد سفیدکننده، شوینده‌های آشپزخانه، آب داغ، الکل و مانند این‌ها نشویید. چون بخش‌های رنگی پروتز را سفید می‌کنند و به طور کلی به پروتز آسیب می‌زنند.
 • در زمان خواب از این دندان‌ها استفاده نکنید. چون هم دندان آسیب می‌بیند هم به لثه‌ها فشار می‌آید.
 • اگر مشکلی برای دندان مصنوعی پیش آمد خودتان سعی نکنید آن را تعمیر کنید؛ چون کوچک‌ترین ناهماهنگی در تنظیم آن مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
 • اگر دندان‌ها حالت برآمدگی پیدا کرد آن را در محلولی که چهار واحد آب و یک واحد سرکه دارد بگذارید. اگر با این کار به حالت طبیعی برنگشت آن را پیش پزشک ببرید.
 • دندان‌های مصنوعی با گذشت زمان کیفیت خود را از دست می‌دهد و لق می‌شود. اگر پروتز شما لق شد حتما آن را تنظیم یا تعویض کنید تا دچار مشکل زخم و عفونت نشوید.
 • دندان‌های مصنوعی هیچ‌و‌قت نباید خشک بشود. وقتی آن را از دهان خارج می‌کنید در محلول‌های مخصوص نگهداری دندان مصنوعی یا آب معمولی بگذارید.
 • باید مراقب باشید دندان‌های مصنوعی روی جای سختی نیفتد. چون بسیار حساس است و ممکن است بشکند. اگر می‌خواهید آن را بررسی کنید یا جایی بگذارید از یک پارچه یا حولۀ خیس استفاده کنید.

دندان مصنوعی چقدر عمر می‌کند؟

دندان مصنوعی چقدر عمر می‌کند؟

ممکن است کسی تا سال‌ها بتواند دندان مصنوعی‌اش را حفظ کند و به تعویض آن نیاز نداشته باشد. بسته به این که در چه سنی از دندان مصنوعی استفاده کنید عمر و ماندگاری آن متفاوت است. همچنین به این موضوع بستگی دارد که چه سطحی از تحلیل استخوانی در دندان‌ها ایجاد شود. هر چقدر روند تحلیل استخوانی سریع‌تر باشد، نیاز به تعمیر، تنظیم یا تعویض استخوان احساس می‌شود.

همچنین در خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونی این تحلیل استخوانی سریع‌تر و بیشتر روی می‌دهد. در حالت عادی از یک دست دندان مصنوعی تا ۵ سال می‌شود استفاده کرد.

در واقع مشکلی که برای ماندگاری دندان مصنوعی پیش می‌آید این است که لثه‌ها در طول زمان تغییر شکل می‌دهند و ممکن است دندان‌ها لق بشوند.

دندان مصنوعی سالمندان باید هر سه سال یکبار تعویض شود. اگر دندان تازه‌ای در دهان‌شان بشکند یا دندان‌های مصنوعی آسیب ببینند باید حتما به پزشک مراجعه کنند و دندان آسیب‌دیده یا کل دندان‌ها را تعویض کنند.

در واقع طول عمر دندان مصنوعی به میزان تغییرات لثه و نحوه نگهداری از آن مربوط است.

با دندان‌های مصنوعی لق چه کنیم؟

این دندان‌ها یک جسم متحرک هستند که در داخل دهان گذاشته می‌شوند. اما نمی‌شود انتظار داشت که هیچ مشکلی برای آن به وجود نیاید. چون ایت دندان‌ها در دهان به جایی متصل نمی‌شوند.

معمولا افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند یاد می‌گیرند که چطور آن را در دهان خود نگه دارند. اما ممکن است بعد از مدتی لثه تغییر شکل بدهد و دندان در دهان شل شود و لق بزند.

مهم‌ترین نکته درباره لقی این دندان‌ها این است که آن را دستکاری نکنید. اگر به قصد تعمیرکردن با وسایل نامناسب به جان دندان‌ها بیفتید مشکلات بیشتر می‌شود.

معمولا پزشکان برای حل این مشکل یک لایه جدید لثه می‌سازند که در زیر دندان مصنوعی قرار می‌گیرد و مشکلات تغییر شکل لثه را برطرف می‌کند.

چسب‌هایی هم در بازار وجود دارند که بدون ایجاد حساسیت و مشکل، دندان‌ها را در دهان نگه می‌دارند. این چسب‌ها به صورت پودری، نواری و خمیری تولید می‌شوند. بهتر است از چسب‌های خمیری استفاده کنید. این چسب‌ها به شکل خمیردندان به فروش می‌رسند.

شیوۀ استفاده از این چسب‌ها به این صورت است:

 • در ابتدا سطح لثه‌ای را تمیز بشویید و خشک کنید.
 • گلوله‌های کوچکی از این خمیر را در سطح لثه‌ای دندان مصنوعی بگذارید.
 • دست دندان را داخل دهان بگذارید و روی لثه فشار دهید. با این کار چسب به صورت یکنواخت پخش می‌شود و از لق زدن دندان جلوگیری می‌کند.
 • برای پاک‌کردن باقیمانده‌های چسب از دندان از مسواک نرم استفاده کنید.

دقت کنید که چسب زیاد داخل دست دندان نگذارید؛ چون ممکن است حالت تهوع به شما دست بدهد.

استفاده از این چسب‌ها در صورتی مشکل را حل می‌کند که دندان مصنوعی کاملا با دهان شما تطابق داشته باشد و کمی دچار ناهماهنگی پیدا کرده باشد. ولی اگر ساختار دندان‌ها مشکل اساسی داشته باشد مشکل از بین نمی‌رود و باید دست دندان را تعویض کرد.

هیچ چیز جای دندان طبیعی را نمی‌گیرد. اما به هر حال با کهولت سن طبیعی است که دندان‌هایمان را از دست بدهیم. در گذشته راه‌حلی برای این مشکل وجود نداشت و کسی که دندان‌هایش را از دست می‌داد با تغییر فرم صورت و مشکلات در خوردن غذا و حرف‌زدن روبه‌رو می‌شد.

خوشبختانه امروز می‌شود این مشکل را با درمان‌های پزشکی توسط دندانپزشکان حل کرد. دندان مصنوعی هم مشکلات خاص خودش را دارد اما به هر حال با مراقبت و تمیزنگه‌داشتن آن می‌توان از جویدن غذا و حرف زدن به شکل طبیعی لذت برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا